Zielony zawód

19 Czerwca 2015

Podsumowano projekt "PWP. Mój zawód w zielonej gospodarce",
w którym uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Chęcinach.

Pięć szkół z regionu świętokrzyskiego, w tym powiatowa placówka z Chęcin, uczestniczyło w projekcie "PWP. Mój zawód w zielonej gospodarce", który współfinansowany był ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W czwartek, 18 czerwca podsumowano efekty dwuletnich działań.

Przeszkolenie 180 uczniów i dziesięciu nauczycieli, wyposażenie specjalistycznych laboratoriów i pracowni,  zajęcia dodatkowe m.in. z języka niemieckiego, praktyki zagraniczne i staże w polskich przedsiębiorstwach - te wszystkie działania udało się zrealizować w ramach projektu, którego finalnym założeniem jest utworzenie  w szkołach zawodowych klas o kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W takim właśnie zawodzie od września kształcić będzie absolwentów gimnazjów Zespół Szkół nr 2 w Chęcinach.

Trwa nabór, są już chętni do klasy, której absolwenci są poszukiwanymi na rynku pracy specjalistami. Niewątpliwym magnesem jest nowoczesna pracownia, wyposażona dzięki funduszom uzyskanym w ramach projektu.

- Przyszłość energii należy do odnawialnych źródeł. Z roku na rok rosną wydatki na inwestycje związane z tą branżą, a to oznacza, że na rynku pracy będzie coraz większe zapotrzebowanie na fachowców w tej dziedzinie - przekonywała podczas czwartkowej konferencji Anna Twarowska, ekspert OZE. Według niej, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej to zawód przyszłości, dzięki któremu nie tylko bez problemu będzie można odnaleźć się na rynku pracy, ale i otrzymywać satysfakcjonujące wynagrodzenie.

Warto podkreślić, że w projekcie uczestniczyło 24 uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Chęcinach, dziesięciu wzięło udział w praktykach zawodowych w Austrii, zaś jeden - w stażu w polskim przedsiębiorstwie. Nowymi kompetencjami mogą również pochwalić się nauczyciele z placówki w Chęcinach, którzy dzięki projektowi  dostosowali swoje  kwalifikacje do nauczania  przedmiotów związanych z zagadnieniami OZE.

Projekt "PWP. Mój zawód w zielonej gospodarce" realizowany był przez Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Dlaczego warto kształcić się na kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej?

• przyszłość energii należy do źródeł odnawialnych, są one powszechnie dostępne i nieograniczone, w przeciwieństwie do wyczerpujących się źródeł kopalnych,

• w całej Europie rosną inwestycje związane z  OZE,

• rozwojowi branży odnawialnych źródeł energii sprzyja Unia Europejska,

• sektor energii odnawialnej to perspektywiczne miejsca pracy,

• Polacy w coraz większym stopniu popierają odnawialne źródła energii.

 Prezentacja - do pobrania (pptx)

do góry
Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie kieleckim Rozbudowa szpitala nabiera tempa Ważna inwestycja coraz bliżej Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji