Czas na rower

4 Czerwca 2020
 

3 czerwca to wyjątkowa data dla miłośników dwóch kółek i kolarstwa. Tego dnia obchodziliśmy Światowy Dzień Roweru.

Święto jest młode, ponieważ do kalendarza trafiło przed dwoma laty, w 2018 roku. Na taki pomysł wpadł Leszek Sibilski, były polski kolarz torowy, a obecnie socjolog na Uniwersytecie w Waszyngtonie. To on też przekonał do swojego pomysłu Organizację Narodów Zjednoczonych, która to święto zatwierdziła.

Jak przygotować się do sezonu rowerowego? Warto nie tylko przygotować jednoślad do jazdy, ale i zapoznać się z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.

Pogoda za oknem zachęca do aktywnego spędzania czasu, szczególnie do jazdy rowerem. Ale zanim wyruszymy na ścieżki rowerowe, należy sprawdzić stan techniczny naszego jednośladu po zimie.

– Przeprowadzamy ogólny przegląd roweru, sprawdzamy, czy jest sprawny. Zaczynamy od wyczyszczenia jednośladu, jeśli tego nie zrobiliśmy jesienią. Najlepiej ciepłą wodą z płynem do mycia. Dokładnie myjemy go. Następnie sprawdzamy powietrze w kołach, układ hamulcowy, smarujemy łańcuch, dokręcamy śrubki. Te zabiegi są bardzo ważne. Sprawny rower jest bezpiecznym rowerem – mówi Tomasz Gałek, współtwórca Stowarzyszenia „Rowerowe Świętokrzyskie”.

Kiedy nasz rower jest już sprawny technicznie, specjalista przypomina o odpowiednim treningu ruchowym. – Nie wsiadajmy na rower z marszu. Pamiętajmy o ćwiczeniach, które rozgrzeją nasze mięśnie. Tak możemy nabawić się kontuzji lub zakwasów na następny dzień – dodaje Tomasz Gałek. Trenerzy polecają takie ćwiczenia jak wypady czy przysiady.

Współtwórca Stowarzyszenia „Rowerowe Świętokrzyskie” zwraca także uwagę na bezpieczeństwo. – Rowerzysta powinien pamiętać o bezpieczeństwie. Chociaż przepisy mówią o obowiązku korzystania z kasków jedynie przez dzieci, zalecam by głowę chronił każdy rowerzysta. Kilkakrotnie byłem świadkiem, kiedy kask rowerowy ratował głowę rowerzysty przed poważnym urazem. Warto też przypomnieć sobie przepisy ruchu drogowego – mówi Gałek.

Tak jak kierowca samochodu, rowerzysta musi znać podstawowe przepisy drogowe, szczególnie jeśli będzie poruszał się po ulicach. Rower w myśl przepisów jest pojazdem, a osoba jadąca nim podlega kodeksowi, który obowiązuje kierowców. - Nie ma oddzielnego taryfikatora dla rowerzystów. Są oni kierującymi, więc podlegają taryfikatorowi, jak dla kierowców samochodami. Jedyną różnicą jest to, że kierujący rowerem nie podlega ewidencji punktów karnych – informuje Karol Macek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Wiele wątpliwości wśród rowerzystów budzą niektóre przepisy i zachowania na drodze. Choćby, czy można rozmawiać przez telefon w czasie jazdy rowerem? - W myśl przepisów kierujący pojazdem, bez względu czy to rower, czy pojazd mechaniczny, nie może w trakcie jazdy korzystać z telefonu, jeśli wymaga to trzymania w ręku. Dopuszczalne są oczywiście zestawy głośnomówiące, czy urządzenia bluetooth pod warunkiem, że telefon, nie jest w naszej ręce – informuje oficer prasowy policji. Rowerzysta, który w trakcie jazdy np. pisze sms-y lub korzysta z internetu na telefonie również podlega odpowiedzialności. Wówczas grzywna wynosi 200 złotych. - Analogicznie jest także z innymi przepisami. Różnica jest jednak w kierowaniu rowerem pod wpływem alkoholu. Bez względu na ilość takiej substancji w organizmie rowerzysty, będzie on odpowiadał za wykroczenie – dodaje Karol Macek.

Wbrew powszechnej opinii kierujący rowerem może korzystać z chodnika. Ma taką możliwość, gdy na jezdni dopuszczalna prędkość jest wyższa niż 50 km/h, a chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości. Chodnikiem możemy jechać również w przypadku niekorzystnych warunków, takich jak silny wiatr, śnieg, ulewa, gołoledź lub gęsta mgła oraz obok dziecka, które także porusza się rowerem i nie ma ukończonych 10 lat.

Dodatkowo należy pamiętać, że każdy rower musi być odpowiednio wyposażony. Oświetlenie czy dzwonek są wymagane przepisami.

 

do góry
Zmiana siedziby Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej Nowoczesne metody w szpitalu przy Prostej Rowerzyści jadą na Westerplatte Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów