Żywa lekcja historii

23 Sierpnia 2021

Widowiskowe pokazy musztry paradnej i bojowej, bal dworski, żywe szachy - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych w ramach widowiska plenerowego „Opowieść jako żywa…” z okazji 370. rocznicy śmierci Księcia Wojewody Jeremiego Wiśniowieckiego. Św. Krzyż

22 sierpnia, błonia na Świętym Krzyżu stały się miejscem potyczek konnej husarii, parady wojsk i dworu oraz popisów władania bronią. Widowiskowe prezentacje były częścią plenerowego wydarzenia, zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Widowiskowe inscenizacje i pokazy

Obchody rocznicy śmierci Księcia rozpoczęły się o godz. 11.30 Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu. W nabożeństwie, któremu przewodniczył prowincjał ojciec Paweł Zając z Poznania, wzięło udział wielu zaproszonych gości, turystów oraz mieszkańców nie tylko powiatu kieleckiego. W nabożeństwie uczestniczyli: przedstawiciele samorządu powiatu kieleckiego: starosta kielecki Mirosław Gębski, wicestarosta Tomasz Pleban, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach - Cezary Majcher i Mariusz Ściana, radni powiatowi: Andrzej Michalski, Krzysztof Soboń, Emil Machul, Tomasz Gruszczyński, Danuta Żebrowska, Wojciech Kózka oraz Bogdan Gierada.

Wicestarosta kielecki Tomasz Pleban w klasztorze odczytał list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, który objął wydarzenie patronatem honorowym. Na zakończenie, starosta podziękował wszystkim gościom za udział w nabożeństwie i zaprosił do dalszych uroczystości.

Na mszy obecny był Karol Niechciał, doradca Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, który przeczytał list od ministra. Nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych: podinsp. Jacka Grudnia, pierwszego zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach, płk Mirosława Smerdzyńskiego, szefa Wojskowej Komisji Uzupełnień, Mirosława Wolskiego szefa Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień WKU, mjr Arkadiusza Radzińskiego z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, płk Sławomira Machniewicza zastępca dowódcy Dziesiątej Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecni byli inni samorządowcy: Paweł Sokół wicestarosta Zawierciański, wójtowie: Paweł Wilczak wójt Mniowa, Wojciech Ślefarski wójt Zagnańska, Stanisław Strąk burmistrz Pierzchnicy, Wiesław Gałka wicewójt Łopuszna.

Obecni byli sołtysi z terenu powiatu kieleckiego, Koła Gospodyń Wiejskich, druhowie z OSP i Zespoły Ludowe z terenu powiatu kieleckiego a także setki mieszkańców naszego regionu.

Po uroczystym błogosławieństwie, przedstawiciele Powiatu Kieleckiego i obecnych delegacji, udali się do krypty, w której spoczywa ciało księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, gdzie złożono wieniec.

Następnie korowód z Rycerstwem Chorągwi Ziemi Sandomierskiej na czele przeszedł na błonia przed Klasztorem. Tu powitano gości i odczytano list od Ministra Edukacji i Nauki.

Widzowie na błoniach Świętego Krzyża mogli zobaczyć takie wojska, jakie w XVII wieku miał pod sobą Kniaź Jarema. Zaprezentowała się m.in. husaria, czyli ciężka jazda polska, była też piechota autoramentu cudzoziemskiego.

Wielu emocji oglądającym dostarczyły m.in. konny turniej husarski, pokazy musztry paradnej i bojowej halabardników i pikinierów. Widowiskowe były również gonitwy husarskie do pierścienia, popisy władania bronią, cięcia szablą i koncerzem. Oglądający mogli również poznać XVII-wieczną kulturę, modę dworską i ówczesną muzykę.

Podczas widowiska przypomniano, że Książę Jeremi Wiśniowiecki odegrał niebagatelną rolę w polskiej historii. Po 1648 roku, gdy w armii polskiej upadał duch bojowy po klęsce pod Żółtymi Wodami, Korsuniem i Piławcami, to właśnie kniaź stanął na czele walczących.

Właśnie tę szarżę przedstawiono na zakończenie widowiska w formie Żywych Szachów. Całość wzbudziła duże zainteresowanie publiczności, ponieważ szachy  odwzorowały przebieg bitwy pod Beresteczkiem z 1651 roku. Była to jedna z najważniejszych bitew w historii Ojczyzny, która zaważyła na dalszych losach naszego Narodu.

Atrakcje towarzyszące

Wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje przygotowane przez gminy powiatu kieleckiego. które tego dnia zaprezentowały regionalne potraw i rękodzieło. O animacje dla dzieci zadbało Centrum Bajki w Pacanowie. Odwiedzającym zaprezentowało się również gospodarstwo agroturystyczne „Osiołkowo” z Baszowic w gminie Nowa Słupia. Miłośnicy militariów na miejscu mogli także zapoznać się z działalnością i ofertą Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach oraz 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Formacje te zaprezentowały m.in. umundurowanie i sprzęt, w tym motocykl i quad wojskowy oraz pojazd specjalny HMMWV, czyli wielozadaniowy pojazd kołowy o wysokiej mobilności.

Podczas imprezy, pglądającej widowisko publiczności zaprezentował się zespół muzyki dawnej Huskarl.

Ze świata nauki, czyli panel popularnonaukowy

Kiedy nasi goście bawili się na błoniach, w godzinach od 14.00 do 15.30 odbył się panel popularnonaukowy, którego celem było przybliżenie życiorysu i dokonań Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Spotkanie w Klasztorze poprowadził prof. dr hab. Krzysztof Bracha. Referaty wygłosili: prof. dr hab. Waldemar Kowalski, prof. dr hab. Dariusz Kupisz i dr Tomasz Ossowski.

Przypominamy, Patronat honorowy nad widowiskiem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Prezydent.pl

 

 

 

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów