Znowelizowano ustawę o odpadach
5 Września 2018Wprowadzenie kaucji, gwarancji finansowej, którą płacić będą firmy zajmujące się gospodarką odpadową, skrócenie czasu, przez który będzie można magazynować odpady czy wymóg potwierdzenia notarialnego w przypadku użytkowania nieruchomości – to niektóre przepisy znowelizowanej ustawy o odpadach.
5 września 2018 roku, weszła w życie Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z przepisami niniejszej ustawy przedsiębiorcy posiadający decyzje z zakresu gospodarki odpadami, są zobowiązani w terminach w niej wskazanych dostosować prowadzenie działalności do nowych przepisów.
Nowelizacja wprowadza konieczność prowadzenia przez osoby, które magazynują odpady, zarządzają składowiskami wizyjnego systemu kontroli takich miejsc. Odpady na składowiskach będzie można składować tylko przez rok, a nie jak obecnie przez trzy lata; wprowadzenie kaucji finansowych ma zabezpieczyć samorządy przed porzucaniem śmieci. Nowelizacja ustawy o odpadach wprowadza kaucję, gwarancję finansową, którą płacić będą firmy zajmujące się gospodarką odpadową. Nowe przepisy będą skracać możliwy czas, przez który będzie można magazynować odpady. Po zmianie prawa będzie to jeden rok, a nie jak teraz trzy lata. Ustanowienie użytkowania nieruchomości oraz umowy dzierżawy będą musiały być potwierdzone notarialnie.
Nowe przepisy przewidują też większe dyscyplinowanie firm zajmujących się gospodarką odpadową, będą one mogły łatwiej stracić odpowiednie zezwolenia, nie uzyskując odszkodowania. Nowelizacja zakłada też kary administracyjne za niezgodne z prawem zbieranie odpadów lub ich przetwarzanie bez wymaganego zezwolenia; wahać się one będą od 10 tys. do 1 mln zł. W przypadku posiadania zezwolenia kary będą wahać się w przedziale 1 tys. do 1 mln zł.
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska, pod nr tel. 41 200-14-78, 41 200-14-79, 41 200-14-86.