Zmiany w prawie wodnym
7 Stycznia 2016Wprowadzenie instytucji zgłoszenia - to tylko niektóre ze zmian w ustawie o prawie wodnym, które weszło w życie 31 grudnia 2015 roku.
Z dniem 31 grudnia 2015 roku, zmianie uległy przepisy ustawy Prawo wodne (Dziennik Ustaw z 2015 roku, poz. 2295). Jedną ze zmian jest wprowadzenie instytucji zgłoszenia (art. 123a ustawy). Oznacza to, że część inwestycji i zadań, które wymagały uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, podlegać będą zgłoszeniu. Należą do nich m.in.:
- wykonanie pomostu do 25 m długości całkowitej,
- przejście napowietrznymi liniami energetycznymi lub telekomunikacyjnymi nad innymi wodami niż śródlądowe drogi wodne, o ile ma to wpływ na kształtowanie zasobów wodnych, a także przejście tymi liniami nad wałami przeciwpowodziowymi,
- przejście liniami energetycznymi lub telekomunikacyjnymi, lub innymi urządzeniami pod wodami innymi niż śródlądowe drogi wodne,
- wykonanie kąpieliska oraz wyznaczanie miejsca wykorzystywanego do kąpieli,
- odwadnianie wykopów budowlanych oraz odprowadzanie wód z wykopów budowlanych,
- roboty w wodach oraz inne roboty, które mogą być przyczyną zmiany naturalnych przepływów wód, stanu wód stojących i wód podziemnych, o ile zasięg oddziaływania nie wykracza poza granice nieruchomości, na której będzie realizowane przedsięwzięcie,
- wykonanie stawów zasilanych wodami gruntowymi, o powierzchni nieprzekraczającej 500 m2 i głębokości nieprzekraczającej 2 m od powierzchni terenu, o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem.
Organem właściwym do przyjęcia zgłoszenia jest właściwy miejscowo starosta wykonujący to zadanie jako zadanie z zakresu administracji rządowej, a jeżeli zgłoszenie dotyczy przedsięwzięć na terenach zamkniętych w rozumieniu przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska, organem właściwym do przyjęcia zgłoszenia jest właściwy miejscowo dyrektor regionalnego zarządu.
Szczegółowe informacje co zgłoszenie powinno zawierać, jakie dokumenty należy do niego dołączyć oraz w jakich przypadkach organ wnosi, w drodze decyzji, sprzeciw do zgłoszenia, zawarte są w art. 123a ustawy Prawo wodne można także uzyskać w Wydziale Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska pod nr telefonów: 200-14-71, 200-14-81; 200-14-80 i 200 14-85.