Zebrała się Komisja Rolnictwa i Komisja Samorządu

21 Czerwca 2023

Dwie połączone komisje Rady Powiatu obradowały przed Sesją. Komisja Samorządu, Rozwoju Gospodarczego i Przeciwdziałaniu Bezrobociu oraz Komisja Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska.Obrady Komisji Samorządu i Komisji Rolnictwa

Komisjom przewodniczył radny Zenon Janus. Uczestniczył w nich starosta kielecki Mirosław Gębski, członek Zarząd Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana, skarbnik powiatu Anna Moskwa, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach Magdalena Karwat - Kasińska, Powiatowy Lekarz Weterynarii Jarosław Sułek.

Na początku obrad roczną informację o działalności w 2022 roku przedstawił Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach. Jarosław Sułek opowiadał, między innymi o groźnej i zakaźnej chorobie zwierząt: afrykański pomór świń ASF, która była głównym wyzwaniem w zakresie zdrowia i ochrony zwierząt w roku 2022. ASF to choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. W 2022 r. przeprowadzono łącznie 870 kontroli gospodarstw utrzymujących świnie pod kątem spełniania wymogów bioasekuracji. ASF jest chorobą, która dotyka również dziki, dlatego na terenie powiatu kieleckiego prowadzono w 2022 r. odstrzał sanitarny tych zwierząt. Wszystkie odstrzelone dziki oraz znalezione padłe zwierzęta były badane na obecność wirusa ASF. Uzyskano wyłączenie wyniki negatywne. Działania te pozwoliły Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Kielcach na sukcesywne wnioskowanie do Komisji Europejskiej o zmianę i znoszenie obszarów objętych ograniczeniami. Jak poinformował Jarosław Sułek w konsekwencji w styczniu 2023 zniesiono na terenie powiatu kieleckiego wszystkie obszary objęte ograniczeniami.

Radni: Krzysztof Soboń i Danuta Żebrowska dopytywali także o wściekliznę zwierząt i sposoby ochrony zarówno zwierząt dzikich jak i domowych przed tą choroba. Powiatowy Lekarz Weterynarii opowiadał o szczepieniach zwierząt przeciwko wściekliźnie.

 Po informacjach przedstawionych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii radni skupili się na innych tematach. Radny Zenon Janus dopytywał o udział powiatu kieleckiego w projekcie „Blue Valley - Wiślanym Szlakiem” i ewentualnych korzyściach z tym związanych.

Na pytanie radnego odpowiedział członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana, który poinformował, że projekt „Blue Valley” dotyczy województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego i mazowieckiego. Projekt zakłada budowę nowoczesnej trasy rowerowe, a także infrastruktury dla kajakarzy oraz dla osób podróżujących kamperem. - Przybliżona wartość całego projektu wynosi 165 milionów euro - mówił Mariusz Ściana.

Powiat kielecki jako partner w projekcie miałby pomagać w zakresie dokumentacji geodezyjnej.

 

do góry
Czekamy na dary dla rodaków z Wileńszczyzny Sumita z Bodzentyna Mistrzem Polski Nowi sołtysi w gminie Strawczyn W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów