Zawołaliśmy ich po imieniu

15 Kwietnia 2010

Jak przejmująca litania zabrzmiała lista ofiar katastrofy pod Smoleńskiem odczytana podczas  czwartkowej mszy żałobnej na Świętym Krzyżu. Za dusze zmarłych modlili się samorządowcy i mieszkańcy powiatu kieleckiego.

Msza święta za dusze ofiar katastrofy pod Smoleńskiem zorganizowana z inicjatywy samorządu powiatu kieleckiego odbyła się w sercu naszego regionu - w Klasztorze Ojców Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu. We wspólnej modlitwie uczestniczyli - starosta kielecki - Zenon Janus, wicestarosta Marian Ferdek, członek Zarządu Powiatu - Szymon Jarzyna, przewodniczący Rady Powiatu - Tomasz Lato, marszałek województwa świętokrzyskiego - Adam Jarubas, wicewojewoda - Piotr Żołądek, radni powiatowi, pracownicy Starostwa Powiatowego w Kielcach i jednostek powiatowych, wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu kieleckiego, przedstawiciele policji, straży pożarnej, organizacji społecznych i mieszkańcy regionu.

W asyście sztandarów przewiązanych kirem donośnie i przejmująco zabrzmiała "Bogurodzica" w wykonaniu Chóru Gminnego Ośrodka Kultury w Masłowie.

- Chrystus zmartwychwstały  staje pośród nas, by odpowiedzieć na trudne pytania i by zabrać nasz smutek - mówił rozpoczynając nabożeństwo ojciec Zygfryd Wiecha, superior klasztoru Ojców Oblatów.

Tuż po Ewangelii została odczytana lista nazwisk ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

- Odmówiliśmy niezwykłą litanię  96 nazwisk, 96 dróg, po których szli nasi  bracia i siostry- mówił w przejmującej homilii ojciec Wiecha. - Biskup Leszek Sławoj Głódź przekonywał, że żołnierz nie umiera, żołnierz oddaje  życie.  I ci nasi bracia i siostry nie umarli, oni oddali życie. Wszystkie swoje talenty podarowali ojczyźnie.

Ojciec Wiecha podkreślił, że ból naszego narodu przekroczył granice.

- W sobotę cały świat został objęty smutkiem - dodał superior, który wspominał ofiary tragedii związane z naszym regionem- prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego - Honorowego Obywatela Kielc, który przyjechał na Święty Krzyż w sierpniu 2009 r., Tomasza Mertę- generalnego konserwatora zabytków, który wspierał klasztor w czasie jego remontu

- Pochylał się nad Świętym Krzyżem, bo wiedział, że jest on świadectwem naszej tradycji - mówił ojciec Zygfryd. Wspominał on także posła Przemysława Gosiewskiego i generała Tadeusza Buka.

- Nie tak dawno w towarzystwie oficerów armii amerykańskiej  generał Buk przyszedł na Święty Krzyż, by pokazać im bogactwo tej ziemi - dodał superior Wiecha.  Wśród wspominanych osób nie zabrakło też Teresy Walewskiej- Przyjałkowskiej - strażniczki katyńskiej pamięci.

- Przyszliśmy spotkać ich tu wszystkich, dlatego tak ważne było zawołanie ich po imieniu i nazwisku. Chcemy wierzyć, że ta katastrofa nas czegoś nauczy - przekonywał kończąc homilię i apelując o jedność ojciec Zygfryd Wiecha.

Na zakończenie czwartkowej mszy świętej wszystkie wieńce przeniesiono do kaplicy Krzyża - serca klasztoru Ojców Oblatów. Za wspólna modlitwę społeczności powiatu kieleckiego dziękowali starosta kielecki - Zenon Janus i przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach - Tomasz Lato.

W piątek, 16 kwietnia Święty Krzyż będzie świadkiem kolejnych ważnych uroczystości - 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.  O godz. 15. 30 rozpocznie się msza święta w klasztorze, natomiast o  17.30 pod Pomnikiem Trzech Krzyży w Hucie Szklanej - główne uroczystości.

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym "Piekoszowianie" obchodzą okrągły jubileusz Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów