Zawody z przyszłością
22 Czerwca 2020Czy szkoła, o której myślimy jest dobrym pomysłem na przyszłość? Czy przypadkiem absolwenci danego kierunku nie zasilają każdego roku szeregów bezrobotnych? Powiatowe szkoły ponadpodstawowe w swojej ofercie kształcenia posiadają zawody, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie za kilka lat.
Rynek pracy się zmienieni tak jak jego wymagania. Jak mówią jego eksperci młodzi ludzie, wybierając szkoły ponadpodstawowe, nie myślą o tym, czy znajdą pracę w wybranym zawodzie. Tymczasem, nie jest wcale trudno sprawdzić, czy szkoła, o której myślimy, jest dobrym pomysłem na przyszłość.
- Na stronie Powiatowego Urzędu Pracy znajdują się informacje na temat zawodów deficytowych, czyli takich, na które istnieje duże zapotrzebowanie na rynku pracy. Publikowane są również informacje na temat specjalności nadwyżkowych, czyli takich, które w pełni pokrywają potrzeby lokalnego i regionalnego rynku pracy, a nawet przewyższają to zapotrzebowanie – informuje Zofia Sala, ekspert rynku pracy z Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.
Dodatkowo Ministerstwo Edukacji Narodowej na początku roku ogłasza prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Celem prognozy jest wskazanie, w jakim kierunku powinna rozwijać się oferta edukacyjna w odniesieniu do potrzeb rynku.
– Dzięki opublikowanej prognozie, szkoły i organy prowadzące mogą zaplanować zawody, które będą uruchamiane w nowym roku szkolnym. Powiatowe szkoły w swojej ofercie kształcenia posiadają zawody, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie w województwie świętokrzyskim, jak i w powiecie kieleckim – dodaje Tomasz Pleban, wicestarosta kielecki. Wśród zawodów prognozowany jest popyt na: analityków, cukierników, piekarzy, kucharzy, elektroników, elektryków, elektromechaników, informatyków, programistów, monterów zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, operatorów obrabiarek skrawających, stolarzy oraz ślusarzy. Potrzebni będą też technicy: reklamy, robót wykończeniowych w budownictwie, telekomunikacji, urządzeń i systemów energii, żywienia i usług gastronomicznych oraz mechanicy, kierowcy, monterzy sieci i urządzeń telekomunikacyjnych, pracownicy obsługi magazynów. Powiatowe szkoły w Bodzentynie, Chęcinach, Chmielniku i Łopusznie kształcą uczniów w tych zawodach.
- Zachęcam absolwentów szkół podstawowych do poznania naszych szkół i ich kierunków kształcenia. Mają one do zaoferowania nowoczesne zaplecze dydaktyczne, wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę oraz wspaniałe tradycje – mówi wicestarosta.