„Zastrzeż PESEL” i ochroń się przed oszustami
29 Maja 2024Od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe w Polsce przed udzieleniem pożyczki lub podpisaniem umowy kredytowej będą miały obowiązek zweryfikować, czy numer PESEL wskazany przez klienta jest zastrzeżony. Oznacza to, że jeśli zastrzeżemy swój PESEL i po tym czasie ktoś zaciągnie na niego zobowiązanie, instytucja finansowa nie będzie mogła domagać się od nas spłaty długu.
Oszustwa polegające na wyłudzeniu danych osobowych to niestety coraz powszechniejsze zjawisko. Wielokrotnie opisywaliśmy różne metody, jakimi posługują się przestępcy w celu zdobycia informacji potrzebnych np. do zaciągnięcia na cudze dane niechcianego kredytu.
W celu uchronienia się przed tego typu sytuacjami wprowadzono możliwość zastrzeżenia numeru PESEL.
Należy podkreślić, że po zastrzeżeniu numeru PESEL nadal możemy pójść do lekarza, wykupić receptę, kupić bilet, czy załatwić sprawy w urzędzie.
Zastrzeżenie numeru PESEL można w każdej chwili cofnąć.
Zastrzec i cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL można poprzez:
- zalogowanie się na stronie www.gov.pl,
- zalogowanie do aplikacji mObywatel,
- udanie się do dowolnego urzędu gminy.
WAŻNE: Zastrzeżenie numeru PESEL nie jest obowiązkowe i dlatego ochroną przed oszustami objęte zostaną tylko osoby, które takiego zastrzeżenia dokonają.
W celu uzyskania dodatkowych informacji na powyższy temat jak i każdy inny natury konsumenckiej prosimy o kontakt z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów: nr tel. 41 200 12 80, e-mail:
Fot: Freepik, gov.pl