Zasłużony dla kraju

4 Września 2014

 

W wieku 101 lat, major Józef Mrożkiewicz, pseudonim Brzoza, został mianowany do stopnia podpułkownika.

Uroczystość wręczenia aktu mianowania odbyła się z mieszkaniu bohatera walk o niepodległość Polski. Panu Józefowi towarzyszyła żona Krystyna oraz córka. W tym niezwykłym wydarzeniu uczestniczył także Zdzisław Wrzałka, starosta kielecki, który złożył serdeczne gratulacje solenizantowi. Akt mianowania na stopień podpułkownika wręczyła panu Józefowi wiceminister Obrony Narodowej – Beata Oczkowicz. Obecny był także szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach, płk Wiesław Święchowicz.

Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kielcach - Mirosław Smerdzyński, przybliżył zaproszonym gościom bogaty życiorys pana Józefa.  

– Życiorys Józefa Mrożkiewicza jest piękną lekcją historii. Przeżył on dwie wojny światowe – opowiadał Mirosław Smerdzyński - Urodził się 17 marca 1913 r. w Oleśnicy. Przed wojną pracował jako nauczyciel szkoły powszechnej. Służbę wojskową odbył w 1935 roku w Dywizyjnym Kursie Podchorążych Rezerwy 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. W styczniu 1937 roku uzyskał nominację na stopień podporucznika. W czasie transportu do obozu jenieckiego uciekł spod Złotowa i w grudniu 1939 roku wstąpił do Polskiej Organizacji Zbrojnej, a w marcu 1940 roku przeszedł do Związku Walki Zbrojnej. Ppor. Józef Mrożkiewicz był jednym z organizatorów działalności konspiracyjnej ZWZ Podobwodu „Szydłów”, pełnił funkcję wykładowcy i instruktora w szkole podchorążych w Szydłowie, w okolicy Szydłowa, Stopnicy i Chmielnika dokonywał szeregu działań dywersyjnych. W końcu lipca 1944 roku otrzymał rozkaz dołączenia do oddziału partyzanckiego por. „Barabasza” - Mariana Sołtysiaka, dla formowania przyszłego związku taktycznego – 4 pułku piechoty Legionów AK.

Po wojnie, Józef Mrożkiewicz dokończył studia rozpoczęte przed wojną w Państwowym Instytucie Robót Ręcznych oraz na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, w roku 1964 na Uniwersytecie Jagiellońskim uzyskał stopień naukowy dr nauk humanistycznych. W roku 1976 został przyjęty w poczet członków Komisji Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

– Za udział w Walce Obronnej 1939 roku oraz za działalność w ruchu oporu został odznaczony Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Armii Krajowej – wyliczał Mirosław Smerdzyński - Po roku 1989 Józef Mrożkiewicz został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jedenaście lat później został awansowany do stopnia majora rezerwy. Decyzją Ministra Obrony Narodowej mjr Józef Mrożkiewicz został mianowany do stopnia podpułkownika.

Pan Józef był bardzo zaskoczony wizytą oraz aktem mianowania. Wojskowi oraz żona pana Józefa do końca urywali niespodziankę. – Nie spodziewałem się, że aż tylu zacnych i sympatycznych gości odwiedzi mój dom. Nie zrobiłem nic takiego, co zasługuje aż na takie wyróżnienie. W czasie wojny takie zachowania były na porządku dziennym – powiedział skromnie.

Jaka jest recepta na długowieczność? – Dużo spaceruję, zawsze staram się mieć dobry humor i nigdy nie odmawiam sobie kieliszeczka koniaczku – odpowiedział pan Józef.

Starosta kielecki życzył zdrowia panu Józefowi, wręczył pamiątkowy grawerton.

– Józef Mrożkiewicz służył ojczyźnie i o nią walczył.  Jestem bardzo szczęśliwy, że dzisiaj mogłem być gościem pana Józefa w tak ważnym dla niego wydarzeniu - powiedział starosta.

do góry
Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów