Zarząd o oświacie i projektach
30 Lipca 2014
O przygotowaniach do roku szkolnego 2014/2015 szkół i placówek prowadzonych przez powiat kielecki rozmawiano podczas Zarządu Powiatu w Kielcach.
W ramach przygotowań do nowego roku szkolnego, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i placówek oświatowych, przygotowali arkusze organizacyjne na rok szkolny 2014/2015.
- Oferta edukacyjna skierowana do młodzieży gimnazjalnej na terenie powiatu kieleckiego jest bardzo szeroka, dostosowana do potrzeb rynku pracy i zainteresowań młodzieży w środowisku lokalnym. Jednak z uwagi na postępujący niż demograficzny tegoroczny nabór do klas pierwszych był niezwykle trudny – mówi Beata Mazur, kierownik w Wydziale Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu kieleckiego starostwa.
Aby sprostać oczekiwaniom rynku, szkoły od września wprowadzą ciekawe innowacje pedagogiczne.
- W Zespole Szkół w Chęcinach będzie to edukacja prawno-policyjna i wojskowo-informatyczna. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Łopusznie – bezpieczeństwo wewnętrzne i prawno-policyjne – wylicza Beata Mazur. – Natomiast w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie planuje się w pierwszych klasach innowacje pedagogiczne - policyjno-prawną, pożarniczo-prawną oraz klasę o profilu ratownictwo medyczne.
Od września zostanie przekazany do użytku wyremontowany budynek po dawnym internacie w Podzamczu. Korzystać z niego będą podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Pozdzamczu, a także będą się tam odbywały zajęcia z integracji sensorycznej, prowadzone przez pedagogów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piekoszowie. Od września zlikwidowane zostanie Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Chmielniku, wchodzące w skład Zespołu Szkół Nr 3 w Chmielniku.
Zarząd Powiatu wysłuchał również informacji dotyczącej realizacji programu skierowanego do osób niepełnosprawnych. Koordynatorem projektu „Powiat Kielecki przyjazny dla mieszkańców w ograniczaniu skutków niepełnosprawności” jest Powiatowe Centrum Usług Medycznych w Kielcach.
– W tym roku budżet programu zakłada kwotę 288 tys. 601zł, z czego191 tys. 201 zł to środki powiatu kieleckiego, pozostała kwota 97 tys. zł pochodzi od 13 gmin (w tym miasta Kielce), które włączyły się w realizację przedsięwzięcia – wylicza Jerzy Cieślicki, zastępca dyrektora PCUM w Kielcach.
W pierwszym półroczu 2014 roku z projektu skorzystało 240 osób, wykonano 8583 zabiegów rehabilitacyjnych, fizjoterapii, masażu i badania kości. Bezpłatnie wypożyczono 207 sztuk sprzętu do rehabilitacji dla 137 osób. Natomiast 69 niepełnosprawnych dowieziono na rehabilitację do PCUM.