Zarząd Powiatu otrzymał absolutorium
24 Czerwca 2019Sesja Rady Powiatu w Kielcach – Zarząd Powiatu otrzymał absolutorium i wotum zaufania.
Na sesji Rady Powiatu w Kielcach w poniedziałek, 24 czerwca radni udzielili Zarządowi Powiatu absolutorium za wykonanie budżetu za 2018 rok. Wcześniej zatwierdzili także sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z wykonania budżetu. Pozytywną opinię dotyczącą budżetu wydała Regionalna Izba Obrachunkowa oraz Komisja Rewizyjna.
Zarząd Powiatu w ocenie radnych
W posiedzeniu Rady Powiatu uczestniczyło 28 radnych. Głosowanie nad absolutorium dla Zarządu Powiatu było najważniejszym punktem sesji Rady Powiatu w Kielcach. Sprawozdanie roczne z wykonania budżetu zaopiniowały wcześniej także wszystkie komisje Rady Powiatu.
Przewodnicząca komisji rewizyjnej Małgorzata Popiel szeroko przedstawiła stanowisko komisji. Podkreśliła, że wskaźniki zarówno po stronie dochodowej, jak i wydatkowej są zbliżone do 100 proc. - Komisja podczas kontroli wykonania budżetu zajmowała się realizacją planu wydatków majątkowych, jak również badała procedury zamówień publicznych. Zapoznaliśmy się również z opinią niezależnego biegłego rewidenta. Nieprawidłowości nie stwierdzono, dlatego komisja rewizyjna pozytywnie ocenia realizację budżetu powiatu za 2018 rok - powiedziała przewodnicząca.
W wyniku glosowania, wszyscy radni jednomyślnie byli za udzieleniem absolutorium dla Zarządu Powiatu w Kielcach. Przed głosowaniem nad absolutorium wypowiedzieli się przedstawiciele klubów Rady Powiatu. Oceniający ubiegłoroczną pracę Zarządu Powiatu – w imieniu klubu radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego - Michał Godowski stwierdził: - Klub PSL będzie głosować za udzieleniem absolutorium dla Zarządu Powiatu – powiedział. Radny podkreślił jedenastomiesięczny wkład poprzedniego zarządu w realizacje budżetu. Podkreślił działania poprzedników w kwestii powiatowych dróg, remontów i modernizacji powiatowych jednostek organizacyjnych. Zwrócił także uwagę na działalność w obszarze socjalnym, pomocy społecznej, edukacji.
Swoje stanowisko zaprezentował także klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, którego reprezentował wicestarosta Tomasz Pleban. - Musimy pamiętać, że budżet za 2018 rok był realizowany przez dwa Zarządy. Jako opozycja wielokrotnie zgłaszaliśmy, że głosowanie nad budżetem, to nie jest tylko ocena prawidłowej realizacji budżetu, ale prawidłowej jego konstrukcji. Zgłaszaliśmy wielokrotnie, że zbyt małe środki przeznaczane są na inwestycje, a zbyt dużo przeznacza się na utrzymanie administracji publicznej. Dla przykładu podam, że koszty utrzymania Powiatowego Urzędu Pracy rosły od pół do miliona rocznie. Budowa szkoły w Łopusznie zaplanowano bez uwzględnienia bazy sportowej. Widzieliśmy duże dysproporcje w finansowaniu inwestycji w różnych gminach naszego powiatu. Analizując wydatki na drogi, widzieliśmy, że niektóre gminy były preferowane, a niektórych tych inwestycji nie było. Chcemy to zmienić. Analizując powyższe fakty, pomimo naszych uwag, zdecydowaliśmy się głosować za udzieleniem absolutorium dla zarządu, który jest zarządem Prawa i Sprawiedliwości. Wyrażamy nadzieję, że nowy zarząd gwarantuje racjonalną i rozsądną, uwzględniającą oczekiwania mieszkańców realizację kolejnych budżetów powiatu.
Głosowanie nad wotum zaufania
Zanim radni przyjęli raport o stanie powiatu za rok 2018, odbyła się debata na jego temat. Potem radni głosowali w sprawie udzielenia wotum zaufania dla zarządu za 2018 rok. Do treści raportu szeroko odniósł się radny Józef Szczepańczyk, który podkreślał działania poprzedniego Zarządu Powiatu w 2018 roku. Na zakończenie powiedział: - Klub radnych PSL wstrzymuje się od udzielenia wotum zaufania dla Zarządu Powiatu. Wotum zaufania ma dotyczyć zarządu wybranego 25 listopada, który de facto pracował przez pięć tygodni. W naszej ocenie niewiele ponad miesiąc działalności, to za mało, żeby wystawiać ocenę – powiedział radny.
Do wystąpienia radnego Szczepańczyka odniósł się wicestarosta kielecki Tomasz Pleban. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że odwołujemy się do czegoś, co realizowała poprzednia rada i zarząd. Ale z naszego punktu widzenia, czyli zarządu, który objął rządy w powiecie kieleckim od 25 listopada, zrealizowaliśmy te wymogi, które ustawa n anas nakładała. Opublikowaliśmy i przedstawiliśmy radzie raport o stanie powiatu do 31 maja, który został opublikowany także w wersji elektronicznej w Biuletynie Informacji Publicznej. Przedstawiliśmy działania zarządu, który były działaniami poprzedniego zarządu. W kolejnych latach będzie nam łatwiej odnosić się do działań, które będą już naszymi. Dlatego klub radnych PiS udziela wotum zaufania dla Zarządu, pomimo realizacji budżetu przez naszych poprzedników.
Ostatecznie, 9 radnych postanowiło wstrzymać się od głosowania. 19 było za udzieleniem absolutorium.
Miłym akcentem poniedziałkowej sesji były podziękowania za współpracę dla Grażyny Grudzieckiej, która pełniła funkcję dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej w Jaworzu od 10 października 2002r. Radni podjęli decyzję o likwidacji placówki, która początkowo funkcjonowała jako Rodzinny Dom Dziecka Nr 2 w Jaworzu, natomiast od roku 2012r. funkcjonuje pod nazwą Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza typu Rodzinnego w Jaworzu.
Od początku funkcjonowania jednostki, małżeństwo Grudzieckich zapewniło opiekę i wychowanie dla 8 wychowanków. Sześcioro dzieci spędziło w placówce większość swojego życia - od najmłodszych lat do osiągnięcia pełnoletności i usamodzielnienia. Nadal w placówce przebywa dwoje pełnoletnich wychowanków. - Państwo Grudzieccy przez cały okres funkcjonowania z wielkim zaangażowaniem i oddaniem podchodzili do pełnionej funkcji. Otaczali wychowanków wyjątkową troską i wsparciem w wielu trudnych sytuacjach, również po opuszczeniu przez nich placówki. Państwo Grudzieccy starali się jak najlepiej przygotować wychowanków do samodzielnego życia, angażowali ich w prace społeczne – powiedział Stefan Bąk, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.
Państwo Grudzieccy nadal mają bliski kontakt ze swoimi podopiecznymi, którzy zawsze mogą liczyć na wsparcie ze strony byłych opiekunów. - Chcieliśmy podziękować państwu za serce, dobroć, miłość, opiekę i wszystko to, co pani przekazuje naszym wychowankom – odniósł się do pani Grażyny - Stefan Bak.
Grażyna Grudziecka nie kryła wzruszenia. - Udało nam się stworzyć dom dla ośmiorga wychowanków, dla nas to dużo. Najważniejsze jest to, że dzieci są z nami, wracają, cieszę się, że stworzyliśmy dom, którego nie mieli. Opiekowaliśmy się sierotami, dla których staliśmy się rodzicami, najbliższymi osobami w życiu.
W wolnych wnioskach, radny Andrzej Borowski poruszył temat związany z zanieczyszczeniem wody w Piekoszowie. - Chodzi o tych mieszkańców, którzy są zasilani w wodę z ujęcia Miedzianka. Zanieczyszczenie jest poważne, mieszkańcy zwrócili się do zarządu powiatu o pomoc. Sytuacja jest kryzysowa – argumentował radny.
Do problemów mieszkańców Piekoszowa odniósł się Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach. - Temat jest nam doskonale znany, zarząd powiatu jak najbardziej udzieli wsparcia, w momencie, kiedy ono będzie tylko możliwe. Na chwilę obecną, nie jest procedowane pozwolenie na budowę nowego wodociągu.
Obecny na sesji wójt gminy Piekoszów – Zbigniew Piątek, zaznaczył że sytuacja jest trudna. - Jako samorząd gminy staramy się rozwiązać problem, który nie jest związany z brakiem funduszy. Musimy przełączyć mieszkańców do nowego ujęcia. Utrudnione jest także wypłukanie ujęcia z gliny. Pewnych działań nie możemy podjąć bez dokumentacjI - tłumaczył wójt.
Do dyskusji włączył się także radny Robert Kaszuba, który zaapelował o szybką interwencję w tej sprawie. Radny Andrzej Michalski poprosił drogowców, aby bieżąco monitorowali stan przepustów przy drogach, szczególnie po ulewach. Na sesji obecny był burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce- Dariusz Meresiński.