Zaprzęgamy do pracy SZTUCZNĄ INTELIGENCJĘ
4 Kwietnia 20242 kwietnia 2024 r. Starostwo Powiatowe w Kielcach zawarło z Wrocławskim Instytutem Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji umowę na wdrożenie w Wydziale Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami informatycznego narzędzia eXtracToolbox.
Wdrażana technologia opiera się na algorytmach sztucznej inteligencji, pozwalających na inteligentną ekstrakcję danych z takich dokumentów jak akty notarialne, decyzje administracyjne czy postanowienia sądowe. Aplikacja eXtracToolbox pozwala na pozyskiwanie istotnych danych wprost z zeskanowanych dokumentów analogowych wpływających do Urzędu. Wdrażane narzędzie informatyczne wykorzystuje następnie pozyskane w ten sposób z dokumentów źródłowych dane, do automatycznego zasilania prowadzonego przez Starostę systemu służącego prowadzeniu ewidencji gruntów i budynków.
Program opiera się na technologii data capture, pozwalającej na cyfrowe „przechwytywanie danych”. Technologia ta może być wykorzystywana np. do rozwoju systemów służących rozpoznawaniu twarzy, linii papilarnych, a nawet programów kierujących pojazdami autonomicznymi. W naszym przypadku wspomoże nas w ekstrakcji danych tekstowych i uzupełnianiu nimi prowadzonych w postaci cyfrowej rejestrów, a także w inteligentnej anonimizacji zcyfryzowanych dokumentów.
- Skutkiem między innymi postępującego rozwoju gospodarczego i urbanizacyjnego naszego powiatu, jest stały wzrost ilości spraw i zadań realizowanych przez administrację powiatową. Celem sprawnej ich realizacji należy więc szukać technologii i wdrażać rozwiązania pozwalające na automatyzację powtarzalnych procesów i możliwych do zrobotyzowania zadań, wykonywanych przez urzędników. Pozwoli to na odciążenie administracji w takim zakresie i na jej większe zaangażowanie w zadania wymagające czynnego udziału urzędnika. Oparte na sztucznej inteligencji technologie pozwolą na pewno na uchronienie przed nieuzasadnionym wzrostem zatrudnienia, spowodowanym przybywająca ilością zadań - proste czynności będzie mógł wykonywać samodzielnie komputer - wyjaśnia Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.
Efektywne wykorzystanie wdrażanej technologii będzie przynajmniej na początku wymagało szczególnej atencji wyspecjalizowanej kadry pracowników, bowiem dzięki właściwym interakcjom oprogramowania z użytkownikami systemów wspomaganych przez sztuczną inteligencję, będzie się ona „douczać”, zwiększając swoją efektywność w realizacji wykonywanych zadań i dostosowując się do charakterystyki spraw i dokumentacji właściwej dla powiatu kieleckiego.
- Dzięki tym działaniom należy się spodziewać stałego rozwoju funkcjonalności wdrażanej technologii, która będzie mogła być w przyszłości wykorzystana także do realizacji zadań wykonywanych przez inne Wydziały Starostwa Powiatowego w Kielcach - dodaje dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Paweł Kowalczyk.