Zapraszamy na widowisko plenerowe
11 Sierpnia 2021W niedzielę, 22 sierpnia na Świętym Krzyżu szykuje się wyjątkowe wydarzenie historyczne, kulturalne i turystyczne. Odbędzie się widowisko „Opowieść jako żywa...” z okazji 370. rocznicy śmierci Księcia Wojewody Jeremiego Wiśniowieckiego. - To wydarzenie, którego celem jest przypomnienie życiorysu i dokonań Księcia - powiedział starosta kielecki Mirosław Gębski podczas konferencji na Świętym Krzyżu. Wydarzenie zostało objęte patronem honorowym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Konferencja promująca widowisko plenerowe pn. „Opowieść jak żywa…” odbyła się z udziałem starosty kieleckiego Mirosława Gębskiego, wicestarosty Tomasza Plebana, o. dr Mariana Puchały OMI - superiora klasztoru, zastępcy dyrektora Świętokrzyskiego Parku Narodowego Agaty Czepliny - Miernik, kasztelana Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Karola Burego.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.30 Mszą Świętą na Świętym Krzyżu. Następnie na błoniach przy klasztorze od godziny 13 do godziny 18 odbędzie się widowisko przedstawiające życie Księcia od lat młodzieńczych aż do jego śmierci.
- W niedzielę, 22 sierpnia odbędą się uroczystości związane z 370. rocznicą śmierci księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Jednocześnie to będzie 409. rocznica jego urodzin. Książę przeżył 39 lat i 3 dni. Był to znamienity wojownik. Od najmłodszych lat doświadczał trudów życia wojennego. Jego ojciec zginął, gdy Jeremi miał 4 lata, został otruty. Matka zmarła gdy miał 7 lat. Książe wychowywany był przez swojego stryja Konstantego. W wieku 20 lat przeszedł na katolicyzm z prawosławia. W latach 40. walczył z Tatarami. Był faktycznym obrońcą Zbaraża i tym, który przyczynił się do zwycięstwa pod Beresteczkiem, gdzie Chmielnicki uciekł z pola bitwy - przypomniał Mirosław Gębski starosta kielecki.
Jak dodał starosta, postać Jeremiego była przez wiele lat zapomniana. - Chcemy przypomnieć nie tylko mieszkańcom powiatu, czy województwa ale także całej Polski, że tu na Świętym Krzyżu spoczywają zwłoki Jeremiego, wybitnego Polaka z okresu wojen z moskalami, który walczył za naszą ojczyznę - dodał starosta. - Wcześniej leżał na Ukrainie. Wdowa po dwóch latach wykopała jego ciało, ponieważ bała się jego zwłoki zostaną zbezczeszczone. Przywiozła go do świętego miejsca.
Jak dodał wicestarosta Tomasz Pleban, impreza, to również wspaniałe wydarzenie kulturalne, turystyczne i historyczne. - Odbędzie się tutaj szereg eventów, pokazujących postać Jeremiego Wiśniowieckiego. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej przedstawi szereg wydarzeń. Zaczniemy od parady wojsk i dworu, następnie będzie przedstawione widowisko żywot Jeremiego Wiśniowieckiego, po nim pokazy musztry, turniej husarski, tańce, bal. Będą też żywe szachy. Zapraszamy rodziny z dziećmi, turystów, mieszkańców powiatu kieleckiego i miasta Kielce, wszystkich zainteresowanych z całej Polski - mówił wicestarosta kielecki.
To nie wszystko. - Tego samego dnia odbędzie się również panel popularnonaukowy poświęcony Księciu odbędzie się godzinę później. Wykłady wygłoszą uznani przedstawiciele świata nauki, m.in. prof. dr hab. Dariusz Kupisz z Instytutu Historii UMCS w Lublinie, który opowie o działalności wojskowej Jeremiego Wiśniowieckiego w latach 1648-1651, prof. dr hab. Krzysztof Bracha z Instytutu Historii UJK w Kielcach - dodał wicestarosta. - Będzie można wysłuchać referatów: prof. dr hab. Waldemara Kowalskiego z Instytut Historii UJK Kielce - Staropolskie funeralia i pogrzeb, którego nie było; zaś dr Tomasz Ossowski zreferuje wykład - Jeremi Wiśniowiecki i problem kozacki w ukraińskich i polskich programach szkolnych od międzywojnia po współczesność.
Widowisko plenerowe, które rozpocznie się o godz. 13.00 zaprezentuje Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. W programie zaplanowane zostały widowiskowe pokazy, m.in. musztry paradnej i bojowej, bal dworski, prezentacje tańca, gonitwy husarskie, popisy władania bronią, pokaz bitwy pod Beresteczkiem.
Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej przyznaje, że będzie to niezwykła impreza, w niezwykłym miejscu. - Miłośnicy kultury i wojskowości XVII wieku będą mieli tego dnia na Świętym Krzyżu prawdziwą ucztę. Zobaczą bowiem wojska, które służyły pod księciem Jeremim w słynnej bitwie pod Beresteczkiem. Będzie słynna husaria, gonitwy, pokazy musztry bojowej i cięcie szablą - wymienia.
To nie koniec ciekawostek. - W formie widowiska teatralnego pokażemy historię żywota księcia Jeremiego. A żywe szachy odtworzą przebieg słynnej bitwy pod Beresteczkiem w 1651 roku, jedynej z najważniejszych w historii naszej ojczyny, która zaważyła w sposób istotny o losach naszej ojczyny naszego narodu - dodał kasztelan.
Superior klasztoru o. Marian Puchała przypomina, że pochowany w klasztorze Jeremi Wiśniowiecki był wielkim i dzielnym wojownikiem. - Pyta o niego wielu turystów, a niektórzy czytają publikacje na jego temat. To postać bardzo interesująca - zaznacza.
Jak dodała Agata Czeplina-Miernik, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Parku Narodowegododaje, park zawsze chętnie włącza się w takie inicjatywy. - Atrakcją dla turystów będzie także przejście przez las. Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie przyciągnie tu jak największą liczbę odwiedzających - dodaje.
Uroczyste zakończenie imprezy nastąpi około godziny 18.00. Partnerami przedsięwzięcia są m.in.: Świętokrzyski Park Narodowy, Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
- Zachęcam do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Kierujemy je do wszystkich, bez względu na wiek. Warto poznać historię księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, zwanego pogromcą Kozaków - zaprasza starosta kielecki. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Wydarzenie objął patronatem honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda