Zapraszamy na Jubileuszowy X Jarmark Świętokrzyski!

11 Maja 2015

W najbliższą niedzielę, 17 maja zapraszamy na Jubileuszowy X Jarmark Świętokrzyski na Świętym Krzyżu!


Odbywający się co roku na Świętym Krzyżu Jarmark Świętokrzyski, którego głównym organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Kielcach, już na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny naszego regionu. Każdego roku przyciąga coraz większe rzesze turystów i pielgrzymów nie tylko z naszego województwa, ale i całej Polski.

- 17 maja gorąco zapraszamy wszystkich Mieszkańców naszego powiatu, województwa oraz Gości spoza regionu na Święty Krzyż, na Jubileuszowy X Jarmark Świętokrzyski! Ze względu na rocznicową edycję, szykujemy dla Państwa wiele atrakcji, chcielibyśmy aby Jarmark spełnił oczekiwania nie tylko osób ceniących folklor, kulturę ludową, ale wszystkich - starszych, młodszych i dzieci - którzy chcą spędzić majową niedzielę rodzinnie i w wyjątkowy sposób, przy okazji poznając bogate zasoby oraz ogromny potencjał kulturowy powiatu kieleckiego. Moim marzeniem jest aby Jarmark Świętokrzyski był okazją do przekazania tego dziedzictwa kolejnym pokoleniom. Motyw przewodni - nawiązanie do tradycyjnych średniowiecznych jarmarków poprzez żart, śmiech i satyrę, a także liczne jubileuszowe atrakcje gwarantują świetną zabawę i atmosferę. Zapewniam Państwa, że każdy kto przyjedzie w najbliższą niedzielę na Święty Krzyż, nie będzie zawiedziony! – podkreśla starosta kielecki, Michał Godowski.

W tegorocznej Jubileuszowej edycji Jarmarku po raz pierwszy do udziału zaprosiliśmy wszystkie gminy powiatu kieleckiego. Podczas Jarmarku swój potencjał kulturowy zaprezentuje 18 gmin, w tym współorganizatorzy wydarzenia, czyli gmina Nowa Słupia oraz Bieliny.

Szczególne nawiązania do tradycji będą motywem przewodnim całego wydarzenia, a w związku z Jubileuszem cała sceneria Jarmarku zaplanowana jest w miejscu, gdzie wg klasztornej tradycji Świętego Krzyża odbywały się dawne jarmarki - na błoniach okalających Klasztor od strony północnej.
Cześć oficjalną uroczystości o godz.11 rozpocznie tradycyjny ludowy Sygnał województwa świętokrzyskiego „Da Moja Łysico”, po czym procesja z relikwiami Krzyża Świętego przejdzie do ołtarza polowego przez Bramę Główną. Oprawę muzyczną Mszy Św. polowej (godz.11.30) uświetnią chóry Sabaton z Bielin oraz Con Pasione z Zagnańska. Po Mszy Świętej i wyprowadzeniu relikwii zostanie utworzony radosny korowód i orszak królewski, w nim przy dźwiękach orkiestry uczestnicy oraz goście przejdą pod scenę główną, na której po oficjalnym powitaniu rozpoczną się występy (godz.13-17).

W tym roku przygotowaliśmy wyjątkowe rocznicowe widowisko w lekkiej konwencji żartu, dowcipu i satyry oraz w klimacie tradycyjnych jarmarków średniowiecznych, a także dwie sceny, na których zaprezentują się znakomici artyści. Obok sceny głównej będzie tzw. Zielona Scena Ludowa, gdzie swoje umiejętności prezentować będą zespoły i kapele ludowe w krótkich kilkunastominutowych sekwencjach.

Tak jak i w ubiegłych latach, przewidziano również kiermasz rękodzieła artystycznego, wiele atrakcji dla rodzin i dzieci oraz mnóstwo jubileuszowych niespodzianek, m.in.:

- Aleja Twórców Ludowych - ceramika, biżuteria, rękodzieło artystyczne, rzeźba, obrazy (wystawcy z regionu i spoza),

- 20 stoisk wystawienniczych reprezentujących gminy powiatu kieleckiego - rękodzieło, smakołyki, wyroby naturalne,

- Regiment Piechoty Najemnej - 3 obozy, w których będą prezentować się specjaliści od rekonstrukcji historycznych w strojach z epoki,

- Namiot Dworski - damy, rycerze, tańce dworskie - pokaz średniowieczny,

- Osada Średniowieczna - pokaz średniowiecznych zawodów oraz realiów epoki,

- Zagroda zwierząt,

- Litkup - specjalny, niezwykle barwny, tradycyjny jarmarczny pokaz zakupu konia wraz ze zwyczajami dobijania targu - "Gdzie te kunie sie podziały",

- Liczne występy rozrywkowe w lekkiej, żartobliwej konwencji, m.in. Turniej Wójtów "na wesoło", Bitwa Chórów w konwencji satyrycznej, Pojedynek "Na głosy" - soliści chórów, Rycerskie dogrywki o panny "z Łysicy", Walka o Gienię - rycerskie potyczki, Teatr Grodzki z Chęcin - przedstawienie "średniowieczne" i tańce dworskie, pokaz taneczny zespołu eMKa Dance "Zajazd na Łysicę",

- Zespół Rewanż i tytułowe przedstawienie „Wehikuł czasu”

(Licząca niemal 90 osób grupa tancerzy z kieleckiego Studia Tańca i Stylu Rewanż Tomasza Rowińskiego wystąpi z produkcją „Wehikuł czasu”. Spektakl jest próbą przeniesienia na parkiet filmu fantastyczno-naukowego o tym samym tytule. Występ to nie tylko pokaz tańca czy układu choreograficznego, to produkcja z fantastyczną fabułą i elementami wykraczającymi poza taniec – pięknymi kostiumami, elementami scenicznymi. Warto podkreślić, że zespół Rewanż pięć razy zdobywał wicemistrzostwo świata i sześć razy  Mistrzostwo Polski w kategorii produkcje. W 2014 roku podczas Mistrzostw Świata w Pradze zespół sięgnął po zwycięstwo i został Mistrzem Świata w konkurencji Show Dance właśnie dzięki niesamowitej choreografii „Wehikuł Czasu”! W widowiskach tej konkurencji liczy się technika taneczna, ruch sceniczny, ale również zamysł inscenizacyjny, to małe spektakle teatralne.
Występ Studia Tańca i Stylu Rewanż „Wehikuł czasu” podczas X Jarmarku Świętokrzyskiego z pewnością będzie niezwykłym wydarzeniem i atrakcyjnym punktem programu, a także okazją by na żywo obejrzeć zwycięską produkcję oraz poznać niezwykłą grupę młodych, utytułowanych kieleckich tancerzy),

- Zespół Arianie,

- Zespół Chmielnikers,

- Specjalna Jubileuszowa Gra Terenowa dla dzieci –  w terenie zostaną rozlokowane postaci z różnych epok, a zadaniem dzieci będzie rozwiązanie różnorodnych zagadek i zadań aby odnaleźć skarb,

- Gry, konkursy i zabawy dla najmłodszych organizowane przez Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach,

- Konkurs "na luzie" o Parku Narodowym - "Wiem co w Parku piszczy",

- "Polewka Opata" oraz zakonne jadło i napitek od gospodarzy Klasztoru na Świętym Krzyżu.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

 


Dojazd na Jarmark, ułatwienia:

dla mieszkańców Kielc:

Autobus MPK linii 200 z Kielc do Huty Szklanej (pierwszy przystanek Kielce/szpital – ul. Grunwaldzka, następne przystanki wg stałego rozkładu jazdy).
Odjazdy z Kielc:  godz. 7.20, 9.30, 11.45, 13.45, 15.40.
Odjazdy z Huty Szklanej (dolny parking):  godz. 8.30, 10.45, 12.45, 14.40, 16.50.
Specjalnie na tę okazję przygotowany zostanie duży autobus przegubowy, który będzie mógł zabrać więcej osób niż zazwyczaj.

dla osób zostawiających samochody na dolnym parkingu przy wjeździe do Klasztoru:

W godzinach 7.30 – 17.30 dodatkowy darmowy Autobus będzie wahadłowo, regularnie przewoził uczestników Jarmarku na trasie Dolny parking – Klasztor, Klasztor – Dolny Parking! Godziny odjazdów będą również dostosowane do kursów linii 200.  

WAŻNE: Podczas Jarmarku nie będzie możliwy wjazd samochodem pod sam Klasztor.



 

 

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji