Zapraszamy na Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Raków!

22 Sierpnia 2023

Już w najbliższą niedzielę, 27 sierpnia w Rakowie odbędzie się Powiatowe Święto Plonów, dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Raków. W tym dniu podziękujemy rolnikom za trud całorocznej pracy oraz przypomnimy, że jej owoce codziennie trafiają na stoły w naszych polskich domach. Konferencja promująca dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Raków

Tej ważnej uroczystości jaką są dożynki poświęcona było konferencja prasowa w Starostwie Powiatowym w Kielcach.

Do wspólnego świętowania Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Raków zapraszali: starosta kielecki Mirosław Gębski, wicestarosta Tomasz Pleban członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach: Mariusz Ściana, Stefan Bąk, Cezary Majcher oraz wójt gminy Raków Damian Szpak.

- Dożynki to bardzo ważne święto dla rolników. To święto długoletnie w polskiej tradycji, to dziękowanie Bogu za zebrane plony, za udany urodzaj i jednocześnie prośba o to, aby w następnym roku te plony były tak samo obfite i udane jak w roku bieżącym. Dożynki to też podziękowanie rolnikom za ich trud, ciężką pracę na roli. Święto plonów ma wielowiekową tradycję. Dożynki był zawsze związane z polskością, wiarą katolicką, przywiązaniem do takich wartości jak Bóg, honor, ojczyzna. To dzięki rolnikom Polska przetrwała i dzięki rolnikom Polska istnieje - mówił starosta kielecki Mirosław Gębski.

  - Chciałem podziękować panu Staroście i Zarządowi Powiatu za to wyróżnienie naszej gminy, za to że możemy razem zorganizować dożynki Powiatu Kieleckiego i gminy Raków. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To czas, gdy rolnik może na chwilę odpocząć po zebranych plonach . Tegoroczne żniwa były ciężkie ze względu na warunki pogodowe, na ulewne deszcze, ale mimo to udało się jednak zebrać plony, które może nie są doskonałej jakości, ale były obfite, dlatego myślę, że zarówno mieszkańcy gminy Raków, jak i powiatu kieleckiego ze zbiorów są zadowoleni. Zapraszamy serdecznie na dożynki do Gminy Raków, 27 sierpnia, które rozpoczną sie Mszą Świętą o godzinie 13, a później cały obrzęd dożynkowy odbędzie się na Rynku w Rakowie - mówił wójt Gminy Raków Damian Szpak.  

 - Oprócz Mszy Świętej, która jest bardzo ważnym elementem całej uroczystości w programie tegorocznych dożynek nie zabraknie również występów artystycznych  i atrakcji dla dzieci. Ponadto Koła Gospodyń Wiejskich będą wystawiały swoje produkty i potrawy regionalne, które warto skosztować - zachęcał członek Zarządu Mariusz Ściana.

Obecni byli także gospodarze dożynek, czyli starostowie tegorocznego święta plonów. W tym roku tę zaszczytną funkcję pełnić będą reprezentanci gminy Raków - Renata Łoboda  z Głuchowa i Stanisław Pociejowski z miejscowości Szumsko Kolonia. To oni w najważniejszym momencie obchodów święta plonów przekażą symboliczne chleby wypieczone z tegorocznych zbiorów gospodarzom dożynek: staroście kieleckiemu oraz wójtowi Rakowa.

Renata Łoboda wraz z mężem w miejscowości Głuchów, gmina Raków prowadzi gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni 40 hektarów, które wchodzi w skład rodzinnego gospodarstwa o łącznej powierzchni 70 hektarów.

-  Mamy różnego rodzaju zboża, pszenicę, pszenżyto, kukurydzę. Zajmujemy się też uprawą ekologicznego łubinu. Ponadto prowadzimy hodowlę bydła. Pracę ułatwiają nowoczesne sprzęty rolnicze, które pozyskaliśmy z różnych projektów unijnych - opowiadała starościna tegorocznych dożynek w Rakowie.

O pracy na roli i swoim gospodarstwie opowiedział również starosta tegorocznych dożynek Stanisław Pociejowski, który sam prowadzi gospodarstwo rolne na powierzchni 200 h. Jest ono ukierunkowane na uprawę bezorkową (20 h to lasy). Uprawia zboże, rzepak, kukurydzę, słonecznik, gorczycę, a także zioła, w tym na dużą skalę ostropest. Ponad połowę tego co daje ziemia oddaje do centrali nasiennej, reszta przeznaczona jest na sprzedaż. Inwestuje w swój park maszynowy, posiada kombajn, ciągniki, prasę.

-   Żniwa są rzeczywiście ciężkie, ale jeszcze nie zdarzyło się tak, żeby nie zebrać plonów. Zawsze mogę liczyć na pomoc rodziny, ale sprzęt i własne siły to podstawa  - mówił starosta tegorocznych dożynek.

Na konferencji promującej tegoroczne dożynki próbę swoich artystycznych popisów zaprezentował Zespół Śpiewaczy „Śwarne Kakonianki” z gminy Bieliny przy akompaniamencie wybitnego akordeonisty Grzegorza Michty. Podczas tegorocznych dożynek w Rakowie zespół przeprowadzi tradycyjny obrzęd dożynkowy, czyli dokona ośpiewania wieńców.  

 Swoją obecność na tegorocznym Święcie Plonów w Rakowie zapowiedziały delegacje 19 gmin powiatu kieleckiego . W uroczystym korowodzie dożynkowym, który wyruszy po godz. 14 będą również poczty sztandarowe. Podczas dożynek w Rakowie zostanie też wybrany najpiękniejszy wieniec, który będzie reprezentował powiat kielecki na dożynkach wojewódzkich oraz najpiękniejsze gospodarstwo agroturystyczne powiatu kieleckiego. Goście dożynek będą mieli okazję bawić się przy dźwiękach muzyki ludowej. Na scenie wystąpią Kapela Typowy Janus , Rakowskie Fiołecki, Zespół Pieśni i Tańca ze Strawczynka oraz zespół Koliber.  Spotkanie zakończy się zabawą taneczną z DJ’em.

Zapraszamy już w niedzielę, 27 sierpnia na Dożynki Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Raków!

 

do góry
Czekamy na dary dla rodaków z Wileńszczyzny Sumita z Bodzentyna Mistrzem Polski Nowi sołtysi w gminie Strawczyn W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów