Zapraszają w swoje progi turystów przez cały rok
15 Września 2021Powiatowe Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Chęcinach wraz z czterema filiami to idealna baza noclegowa dla grup zorganizowanych, jak i turystów indywidualnych. Na gościnę mogą liczyć rodziny z dziećmi. Powiatowe obiekty kuszą nie tylko lokalizacją, ale i ceną.
Powiat kielecki jest organ prowadzący dla Powiatowego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Chęcinach oraz jego czterech filii w: Bodzentynie, Łagowie, Mąchocicach Scholasterii i Łagowie.
- Schroniska stanowią doskonałą bazę noclegową przede wszystkim dla dzieci, młodzieży, ale także dla osób dorosłych w atrakcyjnych punktach powiatu kieleckiego, jak i województwa świętokrzyskiego, które dają wręcz nieograniczone możliwości turystyczne, krajoznawcze, sportowe, rekreacyjne integracyjne i wypoczynkowe - mówi Szymon Baumel, dyrektor PSSM w Chęcinach.
W cieniu chęcińskiej warowni
Główną jednostką jest Powiatowe Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Chęcinach. Znajdujemy tu 180 miejsc noclegowych w pokojach dwu, trzy i czteroosobowych rozlokowanych na trzech kondygnacjach. W każdym pokoju wyposażenie stanowią wygodne łóżka, pościel, stolik, krzesła, szafy, lustro, wieszak. Pokoje mają dostęp do węzła sanitarnego (część bezpośredni), gdzie mamy do dyspozycji prysznic, umywalkę, lustro, ubikację. Jednocześnie na każdym piętrze znajdziemy dodatkowo łazienki i sanitariaty. Schronisko oferuje także na potrzeby gości kuchnie samoobsługowe z pełnym wyposażeniem gastronomicznym. Na każdym piętrze znajduje się świetlica wyposażona w stoliki, krzesła oraz TV. Na potrzeby zorganizowania szkoleń dostępna jest sala konferencyjna na 60 osób. Do dyspozycji gości są także dwie jadalnie. Można także zamówić całodzienne posiłki w stołówce zlokalizowanej na parterze budynku schroniska. W recepcji Schroniska można bezpłatnie wypożyczyć sprzęt sportowy. Dla zmotoryzowanych przygotowane są miejsca parkingowe objęte dozorem kamer. W budynku funkcjonuje sieć internetowa z dostępem WIFI.
W okolicy znajdziemy wiele atrakcji turystycznych, rekreacyjnych i sportowych. W odległości 10 min spacerem znajduje się zabytkowe centrum miasta Chęciny, renesansowa kamienica Niemczówka wraz z Zamkiem Królewskim. W pobliżu znajduje się Jaskinia Raj, Skansen w Tokarni oraz Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu. Dla aktywnych ruchowo dostępne jest Centrum Kultury i Sportu z kompleksem boisk oraz halą sportową. W okresie letnim organizowane są spływy kajakowe po Nidzie, w których można wziąć udział po wcześniejszym ustaleniu terminu. Siedem kilometrów od schroniska znajduje się basen kryty Perła w Nowinach, który oferuje wiele atrakcji dla najmłodszych. W oddalonym od obiektu o niespełna 9 kilometrów Bolminie znajdziemy wiele atrakcji między innymi: jedyne w województwie kino sferyczne 3D, park linowy, pole do minigolfa, wypożyczalnie kajaków i rowerów wodnych, rejsy katamaranem, basen ze zjeżdżalnią.
Adres: ul. Białego Zagłębia 1,
26-060 Chęciny,
telefon: +48 41 315 26 54,
e-mail: ,
www: www.ssm-checiny.pl
Powiatowe Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Chęcinach
W otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego - Filia nr 1 w Bodzentynie
W schronisku znajdziemy pokoje dwu, trzy, czteroosobowe, a także sześcio i dziesięcioosobowe dla 50 gości. Tu podobnie jak w Chęcinach, schronisko dysponuje łazienkami (WC i prysznice), dostępem do dobrze wyposażonej kuchni samoobsługowej, TV i siecią WIFI. Dla gości dostępny jest bezpłatny parking w tym dla autokaru. W okolicy znajduje się wiele obiektów gastronomicznych oferujących tanie i smaczne posiłki. Na terenie obiektu jest miejsce na ognisko oraz dostępne boisko szkolne. Jest także możliwość wynajęcia sali gimnastycznej oraz siłowni w oddalonej ok 50 metrów szkole. Nieopodal schroniska znajdują się korty tenisowe, boisko Orlik, a także boisko do piłki nożnej Klubu Łysica Bodzentyn. 500 metrów od budynku schroniska znajduje się wyciąg narciarski kolejny 6 km dalej. W oddalonym o 25 km Skarżysku Kamiennej jest dostępne całoroczne lodowisko. Bodzentyn to turystycznie jedna z najatrakcyjniejszych miejscowości w Górach Świętokrzyskich. Znajdziemy tu wiele szlaków turystycznych: niebieski im. E. Wołoszyna z Wąchocka do Cedzyny, zielony ze Starachowic do Łącznej, czerwony rowerowy z Cedzyny do Nowej Słupi. Kolejne atrakcje to nowoczesny wyciąg narciarski w Bodzentynie na stoku Góry Miejskiej, zbiorniki wodne w Wilkowie 10 km od Bodzentyna, Ciekotach 12 km, Suchedniowie 16 km, Świętokrzyski Park Narodowy. Na terenie gminy utworzono trzy rezerwaty przyrody żywej: Kamień Michniowski, Wykus, Góra Sieradowska oraz trzy rezerwaty ochrony ścisłej: Łysica, Czarny Las, Mokry Bór. Sam Bodzentyn jest bardzo ciekawym miastem z bogatą historią i pięknymi zabytkami.
Adres: ul. Wolności 1A
26-010 Bodzentyn
tel/fax: 41 31 16 191
kom.: 665 533 961
U Zbója Madeja - Filia nr 2 w Łagowie
Schronisko dysponuje 50 miejscami noclegowymi w pokojach jedno, dwu, sześcio, siedmio, ośmio i dziewięcioosobowych. . Dla gości dostępna jest kuchnia samoobsługowa, WC, prysznice, TV, DVD, a także bezpłatny parking. Na terenie gminy czeka wiele szlaków pieszych i rowerowych, a także Jaskinia Zbójecka znana z legendy o Zbóju Madeju.
Adres: ul. Zapłotnia 1A
26-025 Łagów tel: 663 668 064
fax: 41 30 74 104
Na Żeromszczyźnie - Filia nr 3 Mąchocicach Scholasterii
Obiekt dysponuje 50 miejscami noclegowymi w pokojach dwu, trzy i pięcioosobowych. Do dyspozycji gości jest także kuchnia samoobsługowa. WC, prysznice, TV, a także wiata z miejscem na ognisko. W pobliżu znajdziemy wiele atrakcji między innymi nieopodal przebiega czerwony główny szlak turystyczny regionu, Góra Klonówka, gdzie warto wspiąć się na „Diabelski Kamień”. Ze Schroniska rozpościera się widok na najwyższy szczyt gór świętokrzyskich Łysicę (612 m.n.p.m.), Radostową, górę „Domową” Stefana Żeromskiego, a także Dolinę Wilkowską. Niespełna półtora kilometra od schroniska znajduje się Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom i Dworek Stefana Żeromskiego.
Adres: Mąchocice Scholasteria 56
26-001 Masłów
tel.1: 41 311 11 04
tel.2: 41 311 11 05
fax: 41 311 10 64 tel. kom. 664 679 450
U podnóża Świętego Krzyża - Filia w Nowej Słupi
Schronisko w Nowej Słupi jest jednym z pierwszych i zarazem najstarszych obiektów tego typu w Polsce. Jego początki sięgają roku 1939 choć jak stanowią przekazy historyczne już w 1938 roku z ośrodka korzystali turyści. Baza noclegowa dysponuje 50 miejscami noclegowymi (z łazienkami, WC i prysznicami) z niezaprzeczalnymi walorami lokalizacyjnymi, ciekawą i nietuzinkową architekturą i kameralnym klimatem. Obiekt jest wręcz oblegany przez ruch turystyczny krajowy i zagraniczny ze względu na liczne atrakcje turystyczne wzmocnione wydarzeniami kulturalnymi oraz propagującymi regionalne tradycje.
Nowa Słupia położona jest w Górach Świętokrzyskich, na wschodnim krańcu Obniżenia Wilkowskiego. Znajduje się u stóp Łysej Góry (zwanej także Świętym Krzyżem), drugiego co do wysokości wzniesienia Łysogór. Nowa Słupia jest punktem początkowym zielonego szlaku turystycznego prowadzącego do Łagowa, czarnego szlaku turystycznego prowadzącego na Szczytniak, czerwonego szlaku rowerowego prowadzącego do Cedzyny. Przez wieś przechodzi niebieski szlak turystyczny z Łysej Góry do Pętkowic. W pobliżu schroniska znajdują się liczne atrakcje, takie jak: kamienny pielgrzym, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca i Dom Opata. Schronisko uplasowane jest w pobliżu wejścia do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na Święty Krzyż możemy dojść tzw. Drogą Królewską.
Adres: ul. Świętokrzyska 61
26-006 Nowa Słupia
tel. kom.: 798 607 975 tel./fax: 41 31 77 016
Od 1 września br. dyrektorem PSSM jest Szymon Baumel. Jest kielczaninem, regionalistą i miłośnikiem turystyki i rekreacji. Z wykształcenia jest pedagogiem absolwentem Wydziału Pedagogiki Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. W planach nowego dyrektora jest dostosowanie obiektów do wymogów osób niepełnosprawnych, poprawa warunków bytowych poprzez działania remontowe oraz zakup (gdzie jest taka potrzeba) nowego wyposażenia. Mając nadzieję, że pandemia Covid 19 niebawem odejdzie w zapomnienie dyrektor ma w planie opracowanie planu działań propagującego niezaprzeczalne walory zarządzanych obiektów celem przyciągnięcia dzieci, młodzieży, a także dorosłych by odwiedzając Schroniska „zarażali” innych ich wyjątkowością, gościnnością i czarem świętokrzyskiej ziemi.