Zamiast do sądu, spróbuj mediacji

17 Października 2016
 

W mediacji wygrywają obie strony sporu, jest tańsza niż postępowanie sądowe oraz znacznie szybsza – doszli w wniosku uczestnicy spotkania, które odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zainaugurowało Tydzień Mediacji, które w tym roku odbywa się pod hasłem „Masz prawo do mediacji”.

W uroczystej inauguracji Dni Mediacji, które rozpoczęły się 17 października i potrwają do soboty, wzięli udział: członek Zarządu Powiatu w Kielcach Bogdan Gierada, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jan Cedro, radna powiatowa Bogumiła Kowalczyk. Gościliśmy także wiceprezesa Sądu Okręgowego w Kielcach Mariusza Brodę, sędziego Sądu Rejonowego we Włoszczowie Monikę Kołdon- Sobańską, koordynatora ds. mediacji w Sądzie Rejonowym we Włoszczowie a także adwokata Piotra Ziębę.

Obecni byli również przedstawiciele organizacji pozarządowych: Izabela Buszewicz- prezes powstałego 11 stycznia 2016r. Świętokrzyskiego Centrum Mediacji w Kielcach, Renata Segiecińska- szefowa Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Daleszycach oraz pracownicy społeczni, asystenci rodziny, psychologowie, mediatorzy, pedagodzy, pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej, przedstawiciele placówek opiekuńczo - wychowawczych.

Konferencję rozpoczęło uroczyste powitanie przez Bogdana Gieradę, który w imieniu Zarządu Powiatu w Kielcach wyraził ogromne zadowolenie z dużego zainteresowania tematyką mediacji. Jego zdaniem instytucja mediatora jest bardzo dobrą formą rozwiązywania konfliktów nie tylko na drodze sądowej, ale przede wszystkim pozasądowej.

- Spory nie zawsze należy rozwiązywać w sądzie, można skorzystać prawa do mediacji i w ten sposób spróbować dojść do porozumienia z drugą stroną sporu – powiedział Bogdan Gierada. – Zdaję sobie sprawę, że nie każdy nadaje się na mediatora.

Gości spotkania powitała także Anna Bielna, dyrektor PCPR w Kielcach. – Słowo mediacja może wydawać się trudnym pojęciem, ale mam nadzieję, że podczas dzisiejszego spotkania nasi prelegenci przybliżą nam co ono oznacza. Chcemy gościć w gminach powiatu kieleckiego, czy to z warsztatami czy prelekcjami o tematyce mediacyjnej. Cenne są wszelkie formy działań pozwalające na dotarcie z ideą pozasądowego rozwiązywania sporów, w tym mediacji, do jak najszerszego grona osób - powiedziała dyrektor. - Koncepcja tegorocznych obchodów Dni Mediacji opiera się przede wszystkim na propagowaniu inicjatyw oddolnych, włączeniu środowisk lokalnych do działań prowadzonych przez koordynatorów ds. mediacji w sądach powszechnych, a także prezesów sądów i sędziów oraz na współpracy pomiędzy ośrodkami mediacyjnymi.

Głos zabrał wiceprezes Sądu Okręgowego w Kielcach, sędzia Mariusz Broda, koordynator ds. mediacji w Kielcach oraz sędzia we Włoszczowie Monika Kołdon- Sobańska. Oboje zgodnie stwierdzili, że mediacja jest bardzo dobrą oraz coraz bardziej powszechną alternatywną formą rozwiązywania sporów.

 - Mediacja to jest ta instytucja, która powinna służyć rozwiązaniu w zarodku konfliktu, ale też jego wyeliminowaniu. Wszystko po to, by jak najwięcej osób zdało sobie sprawę z tego, że nie wszystkie sprawy muszą kończyć się w sądzie – powiedział Mariusz Broda. Dodał, że obecnie świętokrzyscy sędziowie nie bronią się przed mediacją.

Monika Kołdon – Sobańska mówiła, że zainteresowanie mediacją we Włoszczowie jest ogromne. – Prowadzimy szereg warsztatów dla młodzieży. Zainteresowanie mediacją w szkołach jest olbrzymie – przyznała sędzia.

Zebrani na konferencji poznali historię powstania Świętokrzyskiego Centrum Mediacji przedstawioną przez Izabelę Buszewicz a także prace nad powstaniem Ośrodka Mediacji w Daleszycach. – Chcemy promować idee mediacji, pomagać, wspierać i edukować. Wychodzić do ludzi z pomocą, po to by nie trafiali do sądów – mówiła Izabela Buszewicz.

Inaugurację uświetnił wykład dr Błażeja Pasiuta, psychologa, pracownika naukowo - dydaktycznego, mediatora przy Sądzie Okręgowym w Krakowie.  Przedstawił on zagadnienie mediacji rodzinnych - jako form pomocy rodzinie w sytuacji konfliktu. Wyraził on ogromne zadowolenie z rozwoju mediacji na ziemi świętokrzyskiej oraz coraz lepszego nastawienia sędziów do tej instytucji. Podkreślił również, że w dalszym ciągu należy pogłębiać temat mediacji i rozpowszechniać go nie tylko w sądach, ale także w szkołach wśród dzieci i młodzieży, Ośrodkach Pomocy Społecznej jak i w życiu codziennym w naszych rodzinach.

Konferencje zakończyło wystąpienie Anny Kłos - specjalisty organizacji pomocy społecznej i pracy socjalnej, doradztwa metodycznego i organizacyjnego na temat mediacji jako metody pracy socjalnej z elementami interwencji kryzysowej.

Co to jest mediacja?

Konflikty i spory są rzeczą zwyczajną i naturalną, skoro nam się zdarzają na pewno można je rozwiązać. Mediacja jest nową pozasądową metodą rozwiązywania sporów. To dobrowolny, nieformalny i łagodny proces, w którym neutralny i bezstronny mediator pomaga stronom we właściwej komunikacji oraz osiągnięciu porozumienia i zawarciu ugody.

Mediator jest osobą neutralną oraz bezstronną i pomaga obu stronom w komunikacji i osiągnięciu porozumienia. Szanuje ludzi oraz ma respekt dla ich spraw i wartości.

Mediację można stosować w sprawach cywilnych, karnych oraz nieletnich.

do góry
W niedzielę "Opowieść jako żywa..." na Świętym Krzyżu Zakaz kąpieli w Wilkowie Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd trwają Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów