Zakończył się cykl spotkań dla sołtysów

15 Czerwca 2016

Zakończył się cykl spotkań dla sołtysów i przewodniczących Rad Osiedli z terenu powiatu kieleckiego.

W środę 15 czerwca odbyło się ostanie spotkanie z sołtysami i przewodniczącymi Rad Osiedli z terenu powiatu kieleckiego. Trzydniowe warsztaty przyciągnęły rzesze słuchaczy. Organizatorem spotkań był starosta kielecki Michał Godowski wraz z przewodniczącym Rady Powiatu w Kielcach Janem Cedro.

Podczas spotkań specjaliści poruszali m.in. tematykę ubezpieczeń społecznych, możliwości rozwoju polskiej wsi, ograniczenia zanieczyszczeń powietrza oraz stanu dróg powiatowych.

„Każda krzywda powinna zostać naprawiona” – pod takim hasłem wykłady poprowadziła pani Marlena Wawrzyniak, dyrektor Regionalny Votum S.A.

- Mało ludzi zna swoje prawa, wielu podpisuje umowy z klauzulą, której nawet nie rozumie, zamykając sobie tym samym drogę do odszkodowania. My jesteśmy po to, aby to zmienić – podkreślała podczas wykładu.

Wszelkie wątpliwości związane z odpowiedzialnością za budowę, przebudowę zjazdów do posesji rozwiał podczas swojego wykładu członek Zarządu Powiatu w Kielcach Józef Szczepańczyk. Budowa lub przebudowa oraz utrzymanie zjazdu łącznie ze znajdującymi się pod nim przepustem, bez względu na rodzaj zjazdu, należy do właścicieli lub użytkowników działki, do której prowadzi zjazd- informował.

O roli PROW dla rozwoju terenów wiejskich mówił szeroko Z-ca Kierownika Biura PROW ds. obsługi wniosków Łukasz Skórski. - Ważne jest, iż PROW dedykuje pieniądze bezpośrednio najsłabszym gminom. One nie mogą sięgać po środki z innych programów, bo tam nie uzyskałyby pewnych wskaźników czy efektów. Dlatego PROW jest ważny dla małych i wiejskich samorządów – tłumaczył.

Z kolei wiceprezes Fundacji ITB Innowacje, Technologie, Biznes Krzysztof Juzyk przedstawił zebranym sposoby na domowe oszczędności w sekcji ogrzewania. -To możliwe i proste w realizacji – mówił. Fundacja wspiera i promuje innowacyjne rozwiązania aby maksymalnie wykorzystać możliwości kotła lub pieca c.o. przez dopalenie dymu. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają na tradycyjnym paliwie: węglu i drewnie podniesienie sprawności i ograniczanie emisji szkodliwych substancji – podkreślił.

Podczas spotkań nie zabrakło licznych pytań ze strony sołtysów. Jedni prosili o rady w odzyskaniu utraconych pieniędzy, drudzy mieli wiele pytań dotyczących dróg powiatowych.

do góry
W niedzielę "Opowieść jako żywa..." na Świętym Krzyżu Zakaz kąpieli w Wilkowie Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd trwają Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów