Zainteresować lasem i jego tajemnicami
23 Marca 2018Inspiracją do prac tegorocznej edycji konkursu w ramach Programu edukacji ekologicznej dla powiatu kieleckiego „Dla Ziemi, dla siebie” w roku szkolnym 2017/2018 było serce lasu i jego mieszkańców. – W swoich pracach pokazaliście mieszkańców lasu i bogactwo otaczającego ich świata. Myślę, że dzięki zdobytej wiedzy, od dzisiaj nikt nie będzie zanieczyszczał swojego naturalnego środowiska – powiedział do laureatów konkursu Marek Kwiecień, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.
Dzisiaj, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego pn. „Tajemnice lasu”. Najmłodsi mieszkańcy naszego powiatu oraz ich nauczyciele i opiekunowie zabawili się w leśnych detektywów, ruszyli do lasu i pokazali jego piękno. Przyjrzeli się pająkom, pracowitym mrówkom i innym mieszkańcom.
- Organizując konkurs, chcieliśmy zainteresować dzieci lasem. Podkreślić jego walory przyrodnicze, ale przede wszystkim rozwinąć świadomość ekologiczną najmłodszych. Mam nadzieję, że dzięki konkursowi każde dziecko rozwinęło w sobie fascynację lasem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem – powiedział Marek Kwiecień, ogłaszając wyniki konkursu. - Proponowaliśmy, aby na lekcjach lub pogadankach nauczyciele omawiali także takie tematy jak niekorzystne skutki ingerencji człowieka w przyrodę. Jako przykłady niewłaściwej działalności człowieka można wskazać: zaśmiecanie, wypalanie, niszczenie drzew i krzewów, rozgarnianie ściółki, niszczenie grzybów, grzybni i mrowisk, płoszenie i chwytanie zwierząt oraz ptaków, biwakowanie w miejscach niedozwolonych. Proponowaliśmy także spacer do najbliższego lasu w celu rozbudzenia wyobraźni i inwencji twórczej dzieci w zakresie interpretowania własnych przeżyć w kontaktach z przyrodą. Miało to niewątpliwie znaczący wpływ na wykonywanie prac plastycznych inspirowanych przyrodą i ekologią.
Konkurs adresowany był do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów klas „0” i klas I – III ze szkół podstawowych z terenu powiatu kieleckiego. Warto dodać, iż cieszył się on dużym zainteresowaniem. Do naszej siedziby wpłynęło 117 prac z 16 gmin, w tym: 53 prace z oddziałów przedszkolnych i klas „0” z 35 placówek oświatowych oraz 64 prace ze szkół podstawowych klas I-III z 35 placówek oświatowych.
- W naszej szkole zwracamy uwagę na ekologię, jest to dla nas bardzo ważne zagadnienie - powiedziała Bożena Korczyńska, wychowawczyni klasy II a, której Szkoła Podstawowa w Ćmińsku, w gminie Miedziana Góra zajęła pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych. - W szkole działa Koło Ligi Ochrony Przyrody, które dba o przyrodę, ekologię. Tworzymy ule dla dzikich pszczół. Uczymy dzieci, że bez lasu jako społeczeństwo mielibyśmy bardzo dużo problemów, podobniej jak bez pszczół. Las jest kopalnią wiedzy.
Nauczycielka razem z dziećmi chodzi na wycieczki. - Obserwowaliśmy las w różnych porach roku i zachodzące w nim zmiany. Jak zachowują się zwierzęta zimą a jak latem. Lekcje edukacyjne także odbywały się na świeżym powietrzu, zaglądaliśmy do sąsiedniej gminy Zagnańsk - opowiadała.
Konkurs rozstrzygnięto w dwóch kategoriach wiekowych, tj. przedszkoli i klas „0” oraz szkół podstawowych (klas I-III). Komisja konkursowa w składzie: Marek Kwiecień, Magdalena Kędzierska, Beata Piotrowska – Wróbel, Monika Turlińska, Magdalena Kumor oceniała prace według kryterium: praca dziecięca, twórcze podejście do tematu, możliwość oddziaływania na wyobraźnię, względy estetyczne oraz możliwość zaprezentowania pracy w siedzibie kieleckiego Starostwa.
Najmłodsi mieszkańcy powiatu wykonali plakaty oraz makiety tematycznie związane z lasem. Prace wykonane były w różnej technice, wzbogacone dodatkami z szyszek, żołędzi, kolorowych liści, gałęzi drzew liściastych i iglastych. Przedstawiały mieszkańców lasu oraz różnorodność biologiczną, bardzo często ukazaną w różnych porach roku.
Najwyżej ocenione zostały następujące prace:
I grupa wiekowa – przedszkolaki i uczniowie klas „0”
Makiety:
I miejsce – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rakowie (grupa 5-latków); opiekunowie: Pani Mirosława Foryś i Pani Wioleta Banak
II miejsce - Samorządowe Przedszkole w Chmielniku (grupa 5-latków „Pszczółki”); opiekun: Pani Irena Szymańska
III miejsce – Gminne Przedszkole w Cedzynie, gm. Górno (grupa „Mróweczki” i „Biedronki”); opiekunowie: Pani Agnieszka Mularczyk, Pani Eliza Iwan, Pani Monika Dudzik
Plakaty:
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Kajetanowie, gm. Zagnańsk (klasa 0, 4-5 latki); opiekun: Pani Dagmara Drogosz
II miejsce - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Daleszycach, Przedszkole Samorządowe (grupa II); opiekun: Pani Agnieszka Pacierz
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Promniku, gm. Strawczyn (klasa 0, oddział przedszkolny); opiekun: Pani Agnieszka Dula
II grupa wiekowa – uczniowie szkół podstawowych (klasy I-III )
Makiety:
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Ćmińsku, gm. Miedziana Góra (klasa II a); opiekun: Pani Bożena Korczyńska
II miejsce - Szkoła Podstawowa w Nowej Słupi (klasa I); opiekun: Pani Halina Miśkiewicz
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Sukowie, gm. Daleszyce (klasa III a); opiekun: Pani Aneta Gawlik
Plakaty:
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Jaworzni, gm. Piekoszów (klasa I); opiekun: Pani Ewa Martin
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Zaborowicach, gm. Mniów (klasa I); opiekun: Pani Marta Piekarska
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Bardzie, gm. Raków (klasa I i II ); opiekun: Pani Magdalena Madej