Zadeklarowali pomoc dla szpitala
7 Kwietnia 2017W Szpitalu Powiatowym w Chmielniku odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli samorządów gminnych z powiatów kieleckiego, staszowskiego, pińczowskiego. – Kontynuowaliśmy rozmowy o funkcjonowaniu i sytuacji ekonomicznej lecznicy w Chmielniku – mówi starosta kielecki Michał Godowski.
W trakcie pobytu w Szpitalu Powiatowym samorządowcy spotkali się z dyrektor placówki Jolantą Rybczyk. Zapoznali się z zasadami działania i finansowania szpitala, zwiedzili również nowy blok operacyjny, laboratoria i pomieszczenia szpitalne oraz oddziały. Podczas wizyty był także czas na konstruktywne rozmowy.
W spotkaniu uczestniczyli także członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach Bogdan Gierada i Marek Kwiecień oraz Stanisław Furmanek – naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Kielcach.
- Jestem przekonany, że wspólna pomoc finansowa samorządów będzie miała wpływ na polepszenie sytuacji finansowej szpitala i jednocześnie przyczyni się do zwęszenia dostępności oraz podniesienia jakości świadczonych usług medycznych dla naszych mieszkańców – powiedział starosta, omawiając dane statystyczne i finansowe dotyczące funkcjonowania Szpitala Powiatowego w Chmielniku w latach 2015-2016.
Starosta przypomniał, iż pomoc finansowa z budżetu powiatu kieleckiego w przeciągu dwóch lat wyniosła ponad 5 mln zł. Pomocy finansowej udzielił także szpitalowi samorząd Miasta i Gminy Chmielnik. – Pomimo naszych starań, szpital nadal nie bilansuje się - przyznał starosta.
– Jednostka ta posiada wykwalifikowaną kadrę medyczną oraz utrzymuje wysoki poziom jakości świadczonych usług, co potwierdzają liczne certyfikaty – dodał Bogdan Gierada. Jak mówi naczelnik Stanisław Furmanek, włodarze gmin byli pod dużym wrażeniem wyposażenia i prowadzonej opieki medycznej przez chmielnicki szpital.
- Cieszymy się, że wszyscy widzą potrzebę pomocy szpitalowi, zadeklarowali nie tylko pomoc finansową, ale także zaproponowali ewentualny zakup sprzętu – mówi starosta.
Z danych wynika, iż w szpitalu hospitalizowanych jest rocznie blisko 3 tysiące pacjentów a z dziewięciu poradni specjalistycznych korzysta ok. 22 tys. pacjentów.