Zaborowice mają prężną jednostkę OSP

5 Czerwca 2019
 

Poznajmy kolejną jednostkę OSP – tym razem Ochotniczą Straż Pożarną w Zaborowicach.

Jednostka powstała w 1958 roku na wniosek mieszkańców po tragicznym pożarze, który zniszczył budynki na dwóch sąsiadujących posesjach. Od 2001 roku jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jednostka liczy 85 druhów, w tym 23 członków w żeńskiej i męskiej Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. W 1958 roku podczas obrad Gromadzkiej Rady Narodowej w Zaborowicach sołtys Marian Tomaszewski złożył w tej sprawie wniosek, który zaakceptował obecny na sali przedstawiciel Powiatowej Komendy Straży Pożarnych w Końskich – mł. kpt. poż. Henryk Papaj.

W początkowym okresie podstawowym wyposażeniem jednostki była motopompa Scammell, węże pożarnicze, prądownice, bosaki, kilka kompletów uzbrojenia osobistego oraz ubrań ochronnych. Sprzęt przekazała Komenda Powiatową Straży Pożarnych w Końskich; w 1969 roku przekazała jednostce używany samochód marki Dodge. Pod koniec lat 70. jednostce przekazano samochody Żuk GLM oraz Star 25 GBM. W 1992 r. jednostce OSP  w Zaborowicach  uroczyście nadano sztandar, który ufundowali mieszkańcy Zaborowic. W 1998 r. władze samorządowe doposażyły jednostkę w pojazd ratowniczo-gaśniczy Magirus GBAM ze zbiornikiem wodnym o pojemności 2000 litrów. Posiadanie odpowiedniego samochodu bojowego i dbałość o wyszkolenie członków OSP umożliwiło zarządowi podjęcie działań w celu włączenia zaborowickiej straży do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Nastąpiło to 21 maja 2001 – decyzję w tej sprawie podpisał zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Ryszard Grosset.

W 2007 roku kupiono lekki samochód ratownictwa technicznego marki Hanomag. Obecnie OSP w Zaborowicach posiada trzy pojazdy: lekki samochód marki Renault Master z 2015 r. wyposażony w sprzęt ratownictwa drogowego i medycznego, służący przy wypadkach drogowych; średni samochód marki Magirus-Deutz z 1973 r. przystosowany do działań ratowniczo-gaśniczych oraz nowy samochód ratowniczo-gaśniczy Iveco Eurocargo, kupiony w 2018 r.

Strażacy ochotnicy z OSP Zaborowice starają się regularnie startować na zawodach sportowo-pożarniczych. Lista ich sukcesów jest długa; z tych najważniejszych warto wymienić I lokaty wywalczone podczas gminnych rywalizacji: w Królewcu (1986 i 1994), Grzymałkowie (1993), Miedzierzy (1998), Przyłogach (2000), Wólce Kłuckiej – MDP (2006), Zaborowicach (2015) oraz IV miejsce na zawodach powiatowych w Strawczynku (2015 i 2017).

Jednostka OSP Zaborowice realizuje cele statutowe poprzez szereg inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej. Druhny i druhowie organizują szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla mieszkańców i uczniów szkół w gminie Mniów. Aktywnie uczestniczą w akcjach Europejskiego Dnia Przywracania Akcji Serca oraz „Ratujemy i uczymy ratować”. Jednostka zabezpiecza imprezy sportowe i rozrywkowe. Bierze udział w akcjach charytatywnych na rzecz chorych dzieci. Corocznie włącza się w zbiórkę pieniędzy organizowaną przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Współorganizuje również turnieje sportowe, pokazy ratownictwa i sprzętu pożarniczego oraz technicznego, organizując obchody Dnia Dziecka oraz Dnia Strażaka.

Skład zarządu: prezes – Michał Sipika; wiceprezes, naczelnik – Rafał Chyb; wiceprezes – Daniel Strycharczyk; zastępca naczelnika – Adrian Pilarz; skarbnik – Adrian Stachera; sekretarz – Szymon Basiak; gospodarz – Czesław Basiak; kronikarz – Michał Augustyniak syn Krzysztofa; członek zarządu – Robert Kotwica

 

do góry
Czekamy na dary dla rodaków z Wileńszczyzny Sumita z Bodzentyna Mistrzem Polski Nowi sołtysi w gminie Strawczyn W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów