Zabawa w Sobkowie
4 Września 2015Spotkanie integracyjne dla rodzin wielodzietnych uczestniczących w projekcie „SCHEMATOM STOP! odbyło się w piątek, 4 września na Zamku Rycerskim w Sobkowie.
Program „Schematom STOP! Wspólne działania instytucji pomocy społecznej i instytucji rynku pracy – pilotaż” realizowany jest przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.
Na Zamku Rycerskim w Sobkowie 4 września, w piątek odbyło się spotkanie integracyjne dla rodzin wielodzietnych uczestniczących w projekcie z przedstawicielami instytucji wspierających rodziny. Gościem spotkania był wicestarosta kielecki Zenon Janus, Świętokrzyski Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł, wójt Gminy Łopuszno- Irena Marcisz i wicewójt gminy Masłów - Monika Dolezińska- Włodarczyk.
Wszyscy wspólnie bawili się w staropolskim stylu. Dla dzieci i ich rodziców organizatorzy przygotowali: przejazd bryczką, jazdę na koniu, pokaz sokolniczy, przedstawienie Pani Twardowska, wspólne tańce i pyszny poczęstunek.
- Powiat kielecki znalazł się wśród 20 powiatów, które w 2015 roku kontynuują realizację pilotażowej części projektu „Schematom STOP! Wspólne działania instytucji pomocy społecznej i instytucji rynku pracy”. Drugi etap ma na celu zastosowanie narzędzi i rozwiązań, które podczas pierwszej edycji okazały się najbardziej skuteczne - mówi Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.
Działania obejmują pomoc rodzinom wielodzietnym i wieloproblemowym, jak również funkcjonowanie zespołów interdyscyplinarnych i współpracę międzyinstytucjonalną. W ramach realizowanego projektu podjęto współpracę z Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej w Masłowie, w Bielinach i w Łopusznie, z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w Piekoszowie, Powiatowym Urzędem Pracy w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Zespołem Szkół nr 2 w Chęcinach oraz Komendą Miejską Policji w Kielcach.
- Do udziału w projekcie zaprosiliśmy dziesięć rodzin wielodzietnych z terenu trzech gmin powiatu kieleckiego. Połowa z nich - to rodziny niepełne. Borykają się one z wieloma problemami tj. bezrobociem, brakiem mobilności na rynku pracy, ubóstwem, nadużywaniem alkoholu, chorobami nowotworowymi - mówi Anna Bielna. - Wsparcie zaproponowane w ramach projektu jest odpowiedzią na występujące problemy, zmierza do poprawy sytuacji życiowej rodzin i ich odejścia od systemu pomocy społecznej.
W ramach pilotażu realizowane są różne działania, jak szkolenia, kursy, wspieranie rodzin, poprzez wypracowanie pozytywnych relacji rodzinnych, sportowy i kulturalny. W ramach współpracy międzyinstytucjonalnej do rodzin uczestniczących w pilotażu dodatkowo kierowane jest wsparcie niefinansowane ze środków Unii Europejskiej, wynikające z zadań ustawowych partnerskich instytucji.