Za nami sesja Rady Powiatu
29 Stycznia 2024Miłym akcentem rozpoczęła się sesja Rady Powiatu w Kielcach. Na obrady przybyła młodzież z Wileńszczyzny z rejonu solecznickiego, która wraz z Tadeuszem Romanowskim, prezesem Wspólnoty Miłosierdzia Bożego w Solecznikach podziękowała wszystkim za przekazane dary w ramach pomocy charytatywnej pod nazwą „Paczka dla Rodaków na Wileńszczyźnie”.
- Tam gdzie mieszkamy, to jest Mała Polska. Czujmy się Polakami i z tego jesteśmy dumni. To nie my przenieśliśmy granicę, i mimo to, nadal jesteśmy Polakami mieszkający na Wileńszczyźnie. Jesteśmy 30 lat od was do tyłu, mamy tak jak mamy, żyjemy w biedzie, ale tam chcemy żyć i mieszkać - mówił Tadeusz Romanowski, który podziękował wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę żywności.
- Dziękujemy za dobro i za każde wsparcie, którym nas obdarzyliście. Dziękuję za pomoc, dary, które trafiają do ubogich rodzi, samotnych i do dzieci w domach dziecka - powiedział Tadeusz Romanowski. - Dziękuje staroście za zorganizowanie akcji, w którą w tym roku włączyło się dodatkowo trzy samorządy, włoszczowski, jędrzejowski i konecki.
Dla radnych dzieci przygotowały mały występ artystyczny.
Na sesji obecni byli mieszkańcy Życin, którzy przybyli na obrady, by zainteresować Zarząd i radnych problemem, z jakim się borykają od jakiegoś czasu z powodu nowo wybudowanej drogi powiatowej.
- Inwestycja ta jest uciążliwa dla mieszkańców - mówiła radna z Rakowa Jadwiga Zięcik.
- Mamy problem z odwodnieniem. Wybudowano nową nawierzchnię i chodniki. W trakcie remontu zlikwidowano rowy i woda zalewa nasze posesje. Woda zamarza - mówiła z kolei sołtyska Życin Renata Wojcik.
Głos zabierali także inni mieszkańcy Życin.
Członek Zarządu Powiatu Cezary Majcher zadeklarował, że w tym tygodniu pojawi się komisja, która sprawdzi jakie prace trzeba będzie wykonać. - Problem, który państwo zgłosiliście postaramy się rozwiązać - powiedział.
W tej sprawie wypowiadali się także członek Zarządy Mariusz Ściana, radni Sylwester Kasprzyk, Zbigniew Zagnański i Robert Kaszuba.
Radny Józef Szczepańczyk zgłosił zmianę w porządku obrad - zdjęcie z uchwał punktu 9 dotyczącego uchwalenia statutu powiatu kieleckiego.
Radni w bloku uchwał zdecydowali o udzieleniu pomocy finansowej dla Gminy Miedziana Góra, dla Gminy Zagnańsk, dla Gminy Mniów,
Przyjęli także „Program Współpracy Powiatu Kieleckiego z Organizacjami Pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2024 roku”. Ustalili także na 2024 rok planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Kielecki, maksymalnej kwoty dofinansowania opłat pobieranych przez placówki doskonalenia nauczycieli, szkoły wyższe i inne podmioty, których zadania statutowe obejmują doskonalenie zawodowe nauczycieli oraz form i specjalności kształcenia, na które przyznawane jest dofinansowanie.
Radni zdecydowali o wprowadzeniu zmiany do Uchwały Nr LXV/86/2023 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 30 października 2023 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu przyznawania i wysokości stypendiów sportowych za osiągnięte wyniki sportowe dla uczniów szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Kielecki.
Na zakończenie Robert Kaszuba prosił, by zarząd informował radnych o planach co do pałacu w Łopusznie oraz boiska w Bodzentynie.
Przypomnijmy, burmistrz Bodzentyna chce uzyskać prawo do dysponowania w całości boiskiem w Bodzentynie. Połowę boiska należy do powiatu, część do gminy. Kolejna sprawa dotyczyła pałacu w Łopusznie. Do powiatu wpłynęło pismo, że gmina jest zainteresowana tym pałacem.
Wojciech Kózka zachęcał, by powiat przekazał działkę pod zarząd gminy Bodzentyn.