Za nami sesja Rady Powiatu

29 Stycznia 2024

Miłym akcentem rozpoczęła się sesja Rady Powiatu w Kielcach. Na obrady przybyła młodzież z Wileńszczyzny z rejonu solecznickiego, która wraz z Tadeuszem Romanowskim, prezesem Wspólnoty Miłosierdzia Bożego w Solecznikach podziękowała wszystkim za przekazane dary w ramach pomocy charytatywnej pod nazwą „Paczka dla Rodaków na Wileńszczyźnie”.

- Tam gdzie mieszkamy, to jest Mała Polska. Czujmy się Polakami i z tego jesteśmy dumni. To nie my przenieśliśmy granicę, i mimo to, nadal jesteśmy Polakami mieszkający na Wileńszczyźnie. Jesteśmy 30 lat od was do tyłu, mamy tak jak mamy, żyjemy w biedzie, ale tam chcemy żyć i mieszkać - mówił Tadeusz Romanowski, który podziękował wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę żywności.

- Dziękujemy za dobro i za każde wsparcie, którym nas obdarzyliście. Dziękuję za pomoc, dary, które trafiają do ubogich rodzi, samotnych i do dzieci w domach dziecka - powiedział Tadeusz Romanowski. - Dziękuje staroście za zorganizowanie akcji, w którą w tym roku włączyło się dodatkowo trzy samorządy, włoszczowski, jędrzejowski i konecki.

Dla radnych dzieci przygotowały mały występ artystyczny.

Na sesji obecni byli mieszkańcy Życin, którzy przybyli na obrady, by zainteresować Zarząd i radnych problemem, z jakim się borykają od jakiegoś czasu z powodu nowo wybudowanej drogi powiatowej.

 - Inwestycja ta jest uciążliwa dla mieszkańców - mówiła radna z Rakowa Jadwiga Zięcik.

 - Mamy problem z odwodnieniem. Wybudowano nową nawierzchnię i chodniki. W trakcie remontu zlikwidowano rowy i woda zalewa nasze posesje. Woda zamarza - mówiła z kolei sołtyska Życin Renata Wojcik.

 Głos zabierali także inni mieszkańcy Życin.

Członek Zarządu Powiatu Cezary Majcher zadeklarował, że w tym tygodniu pojawi się komisja, która sprawdzi jakie prace trzeba będzie wykonać. - Problem, który państwo zgłosiliście postaramy się rozwiązać - powiedział.

W tej sprawie wypowiadali się także członek Zarządy Mariusz Ściana, radni Sylwester Kasprzyk, Zbigniew Zagnański i Robert Kaszuba.

Radny Józef Szczepańczyk zgłosił zmianę w porządku obrad - zdjęcie z uchwał punktu 9 dotyczącego uchwalenia statutu powiatu kieleckiego.

Radni w bloku uchwał zdecydowali o udzieleniu pomocy finansowej dla Gminy Miedziana Góra, dla Gminy Zagnańsk, dla Gminy Mniów,

Przyjęli także „Program Współpracy Powiatu Kieleckiego z Organizacjami Pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2024 roku”. Ustalili także na 2024 rok planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Kielecki, maksymalnej kwoty dofinansowania opłat pobieranych przez placówki doskonalenia nauczycieli, szkoły wyższe i inne podmioty, których zadania statutowe obejmują doskonalenie zawodowe nauczycieli oraz form i specjalności kształcenia, na które przyznawane jest dofinansowanie.

Radni zdecydowali o wprowadzeniu zmiany do Uchwały Nr LXV/86/2023 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 30 października 2023 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu przyznawania i wysokości stypendiów sportowych za osiągnięte wyniki sportowe dla uczniów szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Kielecki.

Na zakończenie Robert Kaszuba prosił, by zarząd informował radnych o planach co do pałacu w Łopusznie oraz boiska w Bodzentynie.

Przypomnijmy, burmistrz Bodzentyna chce uzyskać prawo do dysponowania w całości boiskiem w Bodzentynie. Połowę boiska należy do powiatu, część do gminy. Kolejna sprawa dotyczyła pałacu w Łopusznie. Do powiatu wpłynęło pismo, że gmina jest zainteresowana tym pałacem.

 Wojciech Kózka zachęcał, by powiat przekazał działkę pod zarząd gminy Bodzentyn.

 

 

 

 

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji