Za nami patriotyczny koncert w WDK-u
27 Września 2021W sobotę, 25 września w Wojewódzkim Domu Kultury odbył się koncert „Ku czci walczących. Lech Makowiecki patriotycznie”. Ze sceny popłynęły utwory o tych, którzy walczyli za Ojczyznę. Koncert był kontynuacją rajdu rowerowego, który odbył się w sierpniu w czterech powiatach województwa: kieleckim, włoszczowskim, jędrzejowskim i koneckim.
Spotkanie otworzył występ Studia Tańca i Stylu Rewanż Tomasza Rowińskiego. Następnie wręczono nagrody dla uczestników konkursu plastycznego ze wszystkich czterech powiatów biorących udział w przedsięwzięciu.
Łącznie do organizatorów wpłynęło blisko 50 prac, wykonanych dowolną techniką, które wyeksponowane zostały na wystawie przed salą widowiskową WDK-u. O wyborze tych najlepszych zadecydowała komisja złożona z przedstawicieli Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.
Po nagrodzeniu laureatów, na scenie zaprezentowała się Marszałkowska Orkiestra Dęta z Marcinem Chlebnym na czele. Ponad dwudziestu muzyków zagrało piękne, dobrze znane publiczności patriotyczne utwory. Gwiazdą wieczoru był Lech Makowiecki i Grupa ZAYAZD. Artyści przyjechali do Kielc z Gdańska. Z patriotycznym repertuarem występują w całej Polsce.
Członkowie grupy ZAYAZD byli pozytywnie zaskoczeni reakcją publiczności, która doskonale odnalazła się w nastroju tego spotkania.
- Właśnie dzisiaj widownia pokazała nam ten odbiór. Było pięknie, owacja na stojąco, bardzo nas to cieszy - mówiła Bożena Makowiecka z zespołu.
- Dzisiaj tutaj przekonałem się, jak bardzo patriotyczna jest ziemia kielecka i Kielce. Wszyscy mieli chorągiewki, wiedzieli kiedy wstać, znali repertuar - mówił Leszek Bolibok z ZAYAZDU.
- My staramy się, żeby nasz koncert był taką bombą emocjonalną. Tam przewijają się przeróżne nastroje, od nostalgii, od martyrologii, po euforyczne stany i publika reaguje tak, jak przewidujemy, że powinna reagować. To jest dowód na to, że ludziom zależy na tych treściach tożsamościowych, na patriotyzmie - przyznał Lech Makowiecki.
Patriotyczne spotkanie trwało ponad dwie godziny.
- To ważna lekcja patriotyzmu, super spotkanie, super koncert. Na sali można było zaobserwować i kilkuletnie dzieci i był również najstarszy żyjący żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych - mówił Mirosław Gębski, starosta kielecki.
- Uważam, że to była bardzo piękna lekcja patriotyzmu. To ważne było, że na sali były również osoby młode, w średnim wieku i osoby dorosłe, które pamiętały wydarzenia tamtych lat - podsumowywał Dariusz Czechowski, starosta włoszczowski.
Koncert, któremu towarzyszyła również multimedialna wystawa fotograficzna, odbył się w ramach projektu „Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej”.