Z sesji Rady Powiatu
30 Stycznia 2018Przyjęcie Rezolucji Rady Powiatu w Kielcach w związku z 100. rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę było jednym z punktów XXXIII sesji Rady Powiatu w Kielcach.
W przyjętej przez radnych, jednogłośnie Rezolucji czytamy:
„Przed 100 laty Polska po 123 latach niewoli wybiła się na Niepodległość. Spełniło się w ten sposób marzenie kilku pokoleń naszych Rodaków. W drodze do wolnej Ojczyzny wielu z nich płaciło cenę najwyższą – przelewało krew, cierpiało prześladowania i oddawało swoje życie. Powiat kielecki był w minionych 100 latach miejscem patriotycznych zrywów, walk w obronie Niepodległości i Wolności oraz pracy dla budowania siły suwerennego państwa.Był miejscem intensywnych walk w okresie powstania styczniowego. Z naszym powiatem na stałe już związane są nazwiska znanych dowódców powstańczych: Mariana Langiewicza, Józefa Hauke Bosaka i Karola Kality „Rębajły”. Zbrojny opór spowodował ze strony rosyjskiego zaborcy wiele szykan indywidualnych i zbiorowych– konfiskatę majątków, wywózki na Sybir, pozbawienie ukazem carskim praw miejskich miast opowiadających się po stronie powstania: Bodzentyna, Daleszyc, Łagowa, Pierzchnicy, Nowej Słupi, Rakowa. W okresie II wojny światowej na obszarze powiatu kieleckiego działały liczne formacje zbrojnego podziemia. Wiele miejscowości za niesioną partyzantom pomoc i udzielanie schronienia ukrywającym się przed okupantem zostało spacyfikowanych, a ich mieszkańcy zamordowani, wywiezieni do obozów koncentracyjnych i na roboty przymusowe do III Rzeszy. Wieś kielecka była przez okupanta zmuszana do dostaw kontyngentowych i płacenia kontrybucji. Po zakończeniu II wojny światowej uczestnicy konspiracji niepodległościowej i antykomunistycznego podziemia byli prześladowani, więzieni i mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa. Świętując radosny Jubileusz 100 – lecia odzyskania Niepodległości pamiętamy o ich poświęceniu oraz o tych pokoleniach naszych Rodaków, którzy dźwigali kraj ze zniszczeń po I i II wojnie światowej ofiarnie budując lepszą przyszłość nie tylko swoich małych ojczyzn, ale także Polski.Apelujemy do wszystkich członków naszej wspólnoty powiatowej, władz gmin, instytucji kultury, organizacji społecznych o godne świętowanie jubileuszu Niepodległości. Niech ta rocznica będzie dla nas czasem jedności, refleksji nad minionymi wydarzeniami, które powinny nas prowokować do myślenia o przyszłości.Nasze wspólne działania niech służą zwiększaniu świadomości obywatelskiej, pogłębianiu wiedzy historycznej na temat wydarzeń, miejsc i postaci związanych z odbudową i obroną polskiej państwowości w minionym stuleciu.”
Ponadto, radni przyjęli sprawozdanie starosty kieleckiego z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2017 rok. Podczas obrad przyjęto także sprawozdanie dotyczące wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego.
W bloku uchwał radni przegłosowali uchwały dotyczące m.in.: udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Nowa Słupia, wyrażenia zgody na złożenie wniosku oraz realizację przez Powiat Kielecki projektu pn. „Innowacyjny model kształcenia – drogą do sukcesu zawodowego w Powiecie Kieleckim” w odpowiedzi na ogłoszenie o rekrutacji Grantobiorców dla projektu „Innowacyjna edukacja-nowe możliwości zawodowe” w ramach POWER 2014-2020 współfinansowanego ze środków EFS, uchwalenia „Planu pracy Rady Powiatu w Kielcach na 2018 rok” i ustalenia planów pracy Komisji Rady Powiatu w Kielcach.
Podczas sesji przyjęto także sprawozdanie z działalności Komisji Rady Powiatu w Kielcach za 2017 rok.