Z rodzinami zastępczymi o dopalaczach

3 Marca 2016
 

O zagrożeniach, które niosą dopalacze rozmawiano podczas debaty, która odbyła się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach. Sporo uwagi poświęcono profilaktyce.

Do udziału w spotkaniu - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach zaprosiło wszystkie rodziny zastępcze z terenu powiatu kieleckiego. Anna Bielna, dyrektor PCPR powiedziała, że temat dopalaczy, szczególnie w ostatnim czasie jest bardzo ważny.

 – Często rozmawiamy z rodzinami zastępczymi, które pytają nas o dopalacze, jakie mogą być objawy ich zażywania, jak sobie radzić z nastolatkiem w sytuacji, gdy znaleźliśmy podejrzane substancje. Stąd na dzisiejsze spotkanie postanowiliśmy zaprosić przedstawicieli policji, terapeutów, którzy dostarczą najwięcej informacji na temat dopalaczy i zagrożeń wynikających z ich używania – mówi dyrektor.

Spotkanie w starostwie otworzył starosta kielecki Michał Godowski, który podziękował uczestnikom za liczne przybycie, a także wszystkim którzy przyczynili się do organizacji spotkania.

- Tematy poruszane na dzisiejszym spotkaniu są niezwykle trudne. Warto rozmawiać, by ustrzec nasze dzieci przed negatywnymi skutkami zażywania dopalaczy. Cieszę się, że temat nie jest obojętny naszym wyjątkowym rodzinom zastępczym – powiedział Michał Godowski. Bogdan Gierada, członek Zarządu Powiatu w Kielcach dodał: - Dopalacze są obecne w naszym życiu. Osoby opiekujące się dziećmi muszą mieć wiedzę i świadomość, jak postępować przy tego typu zagrożeniach – dodał Bogdan Gierada.

W czasie spotkania rodziny zastępcze zostały zapoznane z podstawowymi informacjami na temat używania i nadużywania dopalaczy. Asp. szt. Paweł Sieczkowski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach omówił psychiczne, społeczne i środowiskowe przyczyny używania przez młodzież środków psychoaktywnych. Stróż prawa opowiedział też o ciągłej batalii, którą toczą policjanci w walce z dopalaczami.

- Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii zawiera wykres substancji zabronionych prawnie, których posiadanie, produkcja i handel jest karalny. W przypadku dopalaczy, skład chemiczny jest bardzo szybko modyfikowany. Ustawodawca nie nadąża wpisywać dopalaczy na listę substancji zakazanych – mówił policjant. - Obecnie cały handel dopalaczami ze sklepów przeniósł się do Internetu. I tutaj ogromna rola rodziców, opiekunów prawnych, aby mieli nadzór nad tym co robi dziecko w sieci.

Mundurowy mówił także, że młodzież sięga po narkotyki z różnych przyczyn. - Problemy w szkole, z rówieśnikami, depresja, czy chęć przynależności do grupy dominującej w szkole, przyczyn jest wiele – dodał. Co mogą zrobić rodzice? – Najważniejsza jest profilaktyka. Należy rozmawiać z dzieckiem, uświadamiać o zagrożeniu, być blisko i delikatnie kontrolować działania dziecka. Niestety, dopalacze są dużo groźniejsze od narkotyków. Nigdy nie wiemy, jaki jest skład użytych w nich substancji chemicznych. Na zatrucie dopalaczami nie ma antidotum – powiedział Paweł Sieczkowski.

Wśród rodzin zastępczych była pracownica szpitala wojewódzkiego. – Nie tak dawno w naszym szpitalu z przedawkowania dopalaczami zmarł mody chłopak. Nikt nie widział jakie substancje zażył, ale były na tyle toksyczne, że doprowadziły do uszkodzenia organów wewnętrznych – mówiła kobieta.

W spotkaniu wykorzystano profilaktyczno - dydaktyczną „walizkę narkotykową”. Za pomocą zawartości walizki wskazano rodzinom jak wyglądają przedmioty do kamuflowania narkotyków jaki same substancje. - Walizka zawiera substancje przypominające amfetaminę, kokainę, marihuanę oraz urządzenia służące do zażywania, dozowania i dystrybucji środków odurzających takie jak: lufki, fajka wodna, waga elektroniczna, młynki. Pokazujemy je, abyście państwo mogli na bieżąco rozpoznać takie rzeczy - mówiła asp. szt Małgorzata Sałapa – Bazak z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Policjanci zaprezentowali rodzinom film profilaktyczny dot. dopalaczy opracowany w ramach kampanii społecznej „Trzeba zacząć od dorosłych” przez Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach.

Podczas spotkania, Beata Nowak z Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach zaprezentowała i skomentowała wyniki badań Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach (ESPAD). - Dane są alarmujące. Z roku na rok mamy coraz więcej osób zatrutych dopalaczami. W 2015 roku, na terenie naszego województwa odnotowaliśmy 141 osób zatrutych dopalaczami. W 2012 roku było 12 osób, zaś 2013  - 22. Większość to ludzie młodzi, w wieku 15-17 – wyliczała.

W spotkaniu udział wziął przedstawiciel Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach – Łukasz Niewczas, który przeprowadził warsztaty o substancjach psychoaktywnych XXI wieku. Szkolenie to miało na celu poprawę poziomu wiedzy nt. nowych, legalnych substancji psychoaktywnych.

Podczas spotkania, rodzice mieli sporo pytań, np. gdzie szukać wsparcia, jaka jest odpowiedzialność prawna rodziców. jakie rodzice mogą podjąć ć działania, w sytuacji kiedy mają podejrzenie, że dziecko ma narkotyki oraz jakie konsekwencje prawne może ponieść młody człowiek w związku z ich posiadaniem. Na wszystkie pytania odpowiadali policjanci.

Nowe narkotyki o działaniu pobudzającym powodują;

- podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi,

- zaburzenia psychotyczne, którym towarzysza halucynacje i pobudzenie

- zaburzenia pracy serca

- udar mózgu

 - zawał serca.

 

Gdzie szukać pomocy?

 - bezpłatna infolinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej Nowe Narkotyki – Dopalacze 800 060 800 (czynne całą dobę)

- Antynarkotykowy telefon zaufania 801 199 990 (czynny codziennie w godz. 16-21.

- Antynarkotykowa Poradnia Internetowa WWW.nakomania.org.pl

Pogotowie ratunkowe 112

 

do góry
W niedzielę "Opowieść jako żywa..." na Świętym Krzyżu Zakaz kąpieli w Wilkowie Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd trwają Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów