Z przedsiębiorcami w Nowinach

11 Marca 2016
Spotkanie z przedsiębiorcami w Nowinach 

O dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 oraz możliwości pozyskiwania dotacji przez przedsiębiorców rozmawiano podczas spotkania zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach.

„Powiat kielecki – Małe Średnie Przedsiębiorstwa - Partnerstwo na rzecz rozwoju” - pod takim hasłem Starostwo Powiatowe w Kielcach zorganizowało kolejne, trzecie już spotkanie dla przedsiębiorców, które odbyło się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach.

- Rozpoczęliśmy cykl spotkań z przedsiębiorcami z terenu powiatu kieleckiego, na których przedstawiamy możliwości i formy wsparcia proponowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach. Chcieliśmy także pokazać, na co mogą liczyć małe i średnie przedsiębiorstwa, jak mogą pozyskiwać fundusze w ramach nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020 – powiedział witając gości Michał Godowski, starosta kielecki. – Po spotkaniu zapraszam na konsultacje z osobami odpowiedzialnymi za wdrażanie funduszy unijnych oraz doradcą urzędu pracy.

Prowadzący spotkanie, Karol Kaczmarski, prezes Zarządu Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii zachęcał do dyskusji i zadawania pytań. - To jest wyjątkowa okazja, by zapoznać się z instrumentami wsparcia dedykowanymi dla przedsiębiorców. Fundusze Europejskie dają wiele możliwości uzyskania dofinansowania na założenie własnej firmy, ale także na rozwój już istniejącej. Warto starać się o środki unijne.

Urząd pracy dla przedsiębiorcy

- Powiatowy Urząd Pracy pozyskał w tym roku 28 mln zł na różnego rodzaju działania przeznaczone na wsparcie przedsiębiorców. Mamy pieniądze na przeszkolenie osób bezrobotnych, na staże, dofinansowanie do prac interwencyjnych czy świadczenia aktywizacyjne dla pracodawcy, dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego w wieku 50+, bon zatrudnieniowy czy bon szkoleniowy dla bezrobotnego do 30 roku życia. Możemy także dofinansować nowe stanowiska pracy, ale także doposażyć już istniejące – mówiła Małgorzata Stanioch, dyrektor PUP w Kielcach. - Dysponujemy bardzo dużą ilością różnych usług i instrumentów rynku pracy.

- Możemy zrefundować składki na ubezpieczenia społeczne młodych bezrobotnych. Warto podkreślić, że PUP daje możliwości przeszkolenia nie tylko jednej osoby – dodała Anna Tańska – Zbróg, doradca zawodowy PUP. Małgorzata Stanioch dodała także, że działania PUP skierowane są do osób starszych. - Urząd pracy może dofinansować wynagrodzenie bezrobotnych po 50 roku życia – powiedziała dyrektor Stanioch. - W naszym urzędzie przedsiębiorcy będą mogli zdobyć informacje m.in. o różnych możliwościach wsparcia, których jest bardzo wiele. Nie każdy wie, jak z nich korzystać i gdzie takiego wsparcia szukać – mówi dyrektor Stanioch.

W drugiej części spotkania mówiono o możliwościach, jakie otwierają się dla przedsiębiorców w nowej perspektywie unijnego dofinansowania. O wsparciu w ramach Regionalnego Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego mówił Tomasz Janusz, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

- Nowy program operacyjny jest progospodarczy, ale nie jest łatwy. Komisja europejska postawiła przed państwami członkowskimi coraz to wyższe wymagania, tak by środki trafiały na projekty coraz lepsze i bardziej efektywne. Dlatego zachęcam do wnikliwego zapoznania się z warunkami uzyskania wsparcia, bo nie każdy pomysł może zostać sfinansowany z pieniędzy unijnych – powiedział Tomasz Janusz.

Ogłoszenie o konkursie wraz z regulaminem już jest zamieszczone na stronie Urzędu Marszałkowskiego, zaś faktyczne składanie wniosków jest możliwe od 29 marca i potrwa do 29 kwietnia. Wnioski można składać także internetowo. - W ramach działania 2.5 z programu mogą skorzystać firmy już istniejące, a finansowane będą inwestycje poprawiające potencjał konkurencyjny firmy i zapewniające jej rozwój. Maksymalna poziom dofinansowania to 80 procent. Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych wynosi 100 tys. Co ważne, jeśli planujecie państwo zakupić aktywa trwałe, to w momencie zakupu nie mogą one być starsze niż trzy lata. Unia niechętnie daje pieniądze na projekty dotyczące budowy nowych siedzib czy hal. Raczej wspierane są działania prowadzące do rozbudowy przedsiębiorstwa, poprzez wprowadzenie na rynek nowych produktów czy usług.

Na zakończenie, zastępca dyrektora zaprosił przedsiębiorców zainteresowanych funduszami unijnymi do Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, mieszczącego się przy ul.Leonarda 1 w Kielcach.

Spotkanie podsumował wicestarosta Zenon Janus.  – Jestem przekonany, że spotkanie w Nowinach pozwoli przedsiębiorcom wykorzystać pozyskaną wiedzę przy ubieganiu się o pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej, czy rozwoju swoich firm. Wiemy, że obecny okres programowania jest ostatnim w zakresie pozyskiwania środków unijnych. Musimy wykorzystać tą szansę najlepiej jak potrafimy.

Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Sitkówka – Nowiny przedstawił najważniejsze informacje o gminie, jego potencjale społeczno-gospodarczym i atrakcjach. - Zależy nam na tym, aby przedsiębiorcy z terenu gminy Sitkówka-Nowiny rozwijali się i generowali tym samym nowe miejsca pracy. Specjalnie dla nich wprowadziliśmy pewne ułatwienia i preferencje podatkowe, jak chociażby zwolnienia z podatków od nieruchomości w ramach pomocy de minimis w zależności od wielkości nakładów inwestycyjnych poniesionych w danym roku. Poza tym, mamy jedne z najniższych podatków, a niektóre nawet obniżyliśmy o 40%, jak ten od środków transportu. Zależy nam na stworzeniu jak najlepszych warunków rozwoju dla przedsiębiorców - podkreślał wójt.

Podczas konsultacji, przedsiębiorcy pytali o kryteria przy wyborze wniosków do doposażenia stanowiska pracy. Dowiedzieli się, że decyduje kolejność zgłoszeń. Piotr Ozga, przedsiębiorca z Wolicy przyznał, że spotkanie było niezwykle przydatne. Remigiusz Janowski, przedsiębiorca z Nowin najwięcej pytań miał do dyrektora Tomasza Janusza.

W spotkaniu uczestniczyli także sekretarz powiatu Barbara Piwnik, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Bożena Gumułka, radni powiatowi: Bogumiła Kowalczyk, Kazimierz Bielecki i Mateusz Karliński.

Pod tym linkiem przestawiamy Państwu film ze spotkania:

https://youtu.be/8oAFshbBkdI

Na kolejne spotkania zapraszamy:

 - 14 marca - spotkanie dla przedsiębiorców z terenu gmin Chmielnik, Pierzchnica, Raków - Chmielnickie Centrum Kultury, Starobuska 10, Chmielnik, godz. 15.

- 15 marca – spotkanie dla przedsiębiorców z gmin Łopuszno, Strawczyn, Mniów - Hotel "Dudek", ul. Leśna 2, Mniów, godz. 15.

- 16 marca - spotkanie dla przedsiębiorców z gmin Miedziana Góra, Zagnańsk, Masłów - Hotel „Grafit”, Kostomłoty Pierwsze, godz. 15.

- 17 marca - spotkanie dla przedsiębiorców z gmin Morawica, Daleszyce - „Stary Młyn”,Spacerowa 1A, Morawica, godz. 15.

do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów