Z myślą o pokrzywdzonych
24 Lutego 2015Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje w dniach od 23 do 27 lutego „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”.
Celem tej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, ochronię ich interesów oraz przypomnieniu o konieczności niesienia im pomocy.
W Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godz. od 10 do 18 oraz w sobotę, w godz. od 10 do 13. Dyżury te będą miały charakter interdyscyplinarny.
Wielostronność dyżurów polegać będzie na tym, że informacji prawnej będą udzielać nie tylko adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze policji oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną.
Na terenie powiatu kieleckiego porady będzie można uzyskać w :
- Centrum Interwencji Kryzysowej Caritas w Kielcach ul. Urzędnicza 7b
- Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Masłowie Pierwszym, ul. Jana Pawła II 5
- Stowarzyszeniu PADRE w Chęcinach, ul. Franciszkańska 10.
Niezależnie od dyżurów pełnionych w ośrodkach, na terenie kraju zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów. Lista ośrodków i ich adresy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl.
Tak jak w latach ubiegłych do akcji przyłączyli się prokuratorzy Prokuratury Rejonowej Kielce –Wschód, którzy pełnić będą dyżury, w trakcie których udzielać będą bezpłatnych porad osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Dyżury pełnić będą także prokuratorzy Prokuratury Rejonowej Kielce – Zachód.