Z dziennikarzami o rynku pracy

16 Marca 2011

Sytuacja na rynku pracy w powiecie kieleckim była jednym z tematów konferencji prasowej starosty kieleckiego Zdzisława Wrzałki.

W spotkaniu z mediami uczestniczyły również: Małgorzata Stanioch, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach i Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.

- Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom bezrobotnych mieszkańców naszego powiatu. Utworzyliśmy osiem lokalnych punktów informacyjno-konsultacyjnych Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach. Planujemy uruchomienie kolejnych - mówił starosta Zdzisław Wrzałka.

W punktach osoby bezrobotne mogą się zarejestrować, otrzymać niezbędną pomoc z zakresu pomocy społecznej, uzyskać informacje na temat całego katalogu oferowanych przez Urząd Pracy usług, jak również wziąć udział w zajęciach organizowanych przez kluby pracy. Punkty świadczą także pomoc pracodawcom, poszukującym specjalistów do swoich firm. Powstają one na mocy umowy z gminami, w których działają.

Kolejne działania mające zmniejszyć bezrobocie w powiecie to organizowanie przy współpracy z gminami targów pracy. Mają one na celu ułatwienie kontaktu między bezrobotnym a pracodawcą.

- W tym roku planowane są targi w gminach Zagnańsk, Nowa Słupia, Daleszyce i Miedziana Góra. Najbliższe odbędą się 17 marca w Zagnańsku - dodała Małgorzata Stanioch, dyrektor PUP w Kielcach.

W powiecie kieleckim ogółem zarejestrowanych jest 14.424 bezrobotnych. W porównaniu do analogicznego okresu 2010 roku nastąpił wzrost o 40 osób tj. 0.28 proc.

Starosta Zdzisław Wrzałka poruszył również temat wykluczenia społecznego osób niepełnosprawnych.

-Tegoroczna trzecia edycja programu  ?Równi lecz różni? skierowana jest do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym - osób niepełnosprawnych, usamodzielniających się wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzin zastępczych  z dziećmi w wieku 15-18 lat - tłumaczył starosta Wrzałka.

W powiecie kieleckim żyje ok. 20 tys. osób niepełnosprawnych. W ramach programu wsparciem zostanie objętych 156 osób, 38 uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zgórsku i 29 ? Warsztatów Terapii Zajęciowej w Fanisławicach. Jak mówiła Anna Bielna - dyrektor PCPR - dla uczestników przewidziano m.in.  zajęcia i turnusy rehabilitacyjne,  szkolenia, wyjazdy integracyjne, udzielanie porad specjalistycznych (prawnych, zawodowych i psychologicznych)  w Punkcie Konsultacyjno-Doradczym, zajęcia w pracowni witrażu, hipoterapię. Podobnie jak i w ubiegłych latach zostanie zorganizowana impreza integracyjna. Zakupiony zostanie także samochód do przeowzu osób niepełnosprawnych.



do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym "Piekoszowianie" obchodzą okrągły jubileusz Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów