Z dziennikarzami o Jarmarku

23 Maja 2018
 

W Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyła się konferencja prasowa poświęcona zbliżającemu się XIII Jarmarkowi Świętokrzyskiemu, który odbędzie się 27 maja na Świętym Krzyżu. Podczas spotkania, wiele uwagi poświęcono także jubileuszowi 20 - lecia powiatu kieleckiego. Poruszano tematy związane z nowymi projektami i przedsięwzięciami powiatu.

Trzynasty raz powiat kielecki organizuje Jarmark Świętokrzyski. Wydarzenie to wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Stad na scenie zaprezentowany zostanie program o charakterze patriotycznym.

Tradycyjnie, już przed jarmarkiem odbywa się konferencja prasowa. Kieleckie media powitał starosta kielecki Michał Godowski, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach – Jan Cedro, wicestarosta Zenon Janus, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach, Bogdan Gierada, Marek Kwiecień i Józef Szczepańczyk. Obecni byli współorganizatorzy Jarmarku - wójt gminy Bieliny - Sławomir Kopacz, wójt Nowej Słupi – Andrzej Gąsior oraz dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi Piotr Sepioło. Obecny był także ojciec Krzysztof Jamrozy OMI - Mistrz Nowicjuszy, z klasztoru na Świętym Krzyżu.

-  Już po raz trzynasty spotkamy się w sercu powiatu kieleckiego – na Świętym Krzyżu – by przywołać klimat dawnych jarmarków. Jarmark odbędzie się w miejscu, gdzie odbywały dawne jarmarki - na błoniach okalających klasztor na Świętym Krzyżu – opowiadał starosta. - Tegorocznej edycji jarmarku przyświecać będzie patriotyczny charakter związany z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Warto wspomnieć, iż ta doroczna impreza organizowana przez Starostwo Powiatowe w Kielcach każdego roku przyciąga rzesze turystów i pielgrzymów nie tylko z naszego województwa, ale i całej Polski. Zapewniamy wiele interesujących atrakcji na czele z wyjątkowym programem artystycznym. Podczas Jarmarku zapraszamy też do odwiedzania stoisk gmin powiatu kieleckiego z wyrobami regionalnymi i rękodziełem artystycznym. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i młodzieży.

Starosta dodał, iż Jarmark jest największą plenerową imprezą powiatu. - Do udziału w wydarzeniu zaproszone zostały również wszystkie gminy powiatu kieleckiego, które zaprezentują swój potencjał kulturowy i artystyczny. Na koniec starosta podziękował włodarzom gmin Bieliny i Nowa Słupia za coroczne włączanie się w organizację imprezy.

Kierownik Referatu Promocji, Beata Piotrowska – Wróbel – przybliżyła dziennikarzom program niedzielnego jarmarku. - Jarmark rozpocznie się tradycyjnie od mszy świętej polowej. A potem zaprosimy naszych gości na ucztę artystyczną. Tegoroczny jarmark będzie nawiązywać do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Będziemy radować się, zaprezentowany zostanie program o charakterze patriotycznym. A na scenie zobaczymy Wojskową Orkiestrę z Bytomia, Wojskową Orkiestrę Dętą z Ustki i kielecki chór „Fermata”. Tego dnia przypomnimy wszystkie najpiękniejsze pieśni związane z niepodległością – mówiła.

Tak, jak i w ubiegłych latach, swój potencjał kulturowy i artystyczny na scenie zaprezentują artyści z gmin Bieliny i Nowa Słupia.

- Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy być współorganizatorem jarmarku. Gmina Bieliny od samego początku brała udział w organizacji tej imprezy – powiedział Sławomir Kopacz, wójt Bielin. – My w tym roku pomyśleliśmy, że w tym roku zaprosimy młodych wykonawców. Po to, by w symboliczny sposób podkreślić przekazywanie historii i tradycji młodym pokoleniom. Na scenie zaprezentują się młode artystki Zuzanna Bera, Emilia Chlewicka, zespół śpiewaczy „Małe Bielinianki” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Jodełki”. Świętokrzyskimi smakołykami i pysznymi słodkościami częstować będą „Śwarne Kakonianki”. Będzie można także skosztować naturalnych soków  - Smaków Ogrodu Państwa Kotów z Bielin oraz Miodów Napękowskich Marty Bęben.

Andrzej Gąsior – wójt Nowej Słupi opowiedział o programie artystycznym przygotowanym przez Nowa Słupię.  – Przygotowaliśmy piękne widowisko muzyczno - historyczne, pn. „W drodze do wolności”.

- Fabułę widowiska tworzą ważne daty oraz wydarzenia jakie rozegrały się od roku 1772, poprzez Powstanie Listopadowe, działania Ks. Piotra Ściegiennego, Powstanie Styczniowe, twórczość Stefana Żeromskiego, pieśni niepodległościowe, wkroczenie Legionów Piłsudskiego do Kielc, okres I wojny światowej do dnia odzyskania niepodległości – opowiadał. - Uczestnikami widowiska będzie około 70 osób, które na co dzień współpracują z Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi i aktywnie uczestniczą w działaniach kulturalnych realizowanych na terenie gminy. Wezmą w nim udział Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Nowa Słupia, jak Chełmowianki, Modrzewianki, Wesołe Kumoszki, aktorzy Teatru „Święty Spokój” oraz uczennice z Zespołu Szkół w Rudkach przygotowane przez Izabelę Pańtak.

Msze święta celebrować będą Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu. Ojciec Krzysztof Jamrozy OMI - Mistrz Nowicjuszy Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu podkreślił wyjątkowy charakter tegorocznego jarmarku.

- W tym roku jarmark zbiega nam się z dorocznym odpustem. W trakcie mszy będziemy modlić się za mieszkańców powiatu, współuczestników liturgicznej celebracji oraz za naszą ojczyznę. Święty Krzyż z ponadtysiącletnią historią jest miejscem szczególnym nie tylko w sensie geograficznym, ale również historycznym i kulturowym. Nie bez znaczenia jest miejsce. To na błoniach poklasztornych odbywały się walki narodowo – wyzwoleńcze – dodał ojciec.

                                                                20  - lecie  powiatu kieleckiego

Samorząd powiatu kieleckiego przygotowuje się do jubileuszu 20-lecia istnienia.

- W tym roku przypada jubileusz 20-lecia istnienia powiatu kieleckiego.  Zależało nam, aby zachęcić mieszkańców naszego powiatu do udziału w obchodach rocznicowych. Na początek zorganizowaliśmy konkursu na znak graficzny promujący wydarzenie. Jego efekt możemy m.in. zobaczyć na budynku urzędu od ulicy Wrzosowej. Zwycięskie logo to projekt Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rembowie. Praca nie tylko nawiązuje do jubileuszu powiatu kieleckiego, ale także do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Logo można zobaczyć także na plakatach przy wyjściach do budynku Starostwa Powiatowego w Kielcach – powiedział starosta.

Z okazji 20 – lecia samorządu powiat kielecki odbędzie się szereg wydarzeń. Zaplanowano m.in. wystawę poświęconą ludziom samorządu powiatu kieleckiego, uroczystą mszę świętą w bazylice mniejszej na Świętym Krzyżu, rocznicową sesję Rady Powiatu w Kielcach w Centrum Edukacyjnym "Szklany Dom" w Ciekotach, któa odbędzie sie 10 czerwca czy jubileuszową galę w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. 

Uroczystości związane z 20-leciem powiatu kieleckiego w dniu 10 czerwca 2018 roku. 

- Jubileusz rozpoczniemy uroczystą Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu - powiedział przewoniczący Jan Cedro.  - Wydarzenie to będzie miało niezwykle doniosły charakter. Dodatkowo, dla podniesienia rangi, zaprosiliśmy poczty sztandarowe jednostek OSP z terenu każdej gminy powiatu kieleckiego i szkół powiatowych. Podczas uroczystości będziemy modlić się za wspólnoty samorządowe. Ludzi, którzy je tworzyli i tworzą obecnie i za tych, co już odeszli. Będziemy dziękować za te dwadzieścia lat. Na sesję zaprosiliśmy radnych wszystkich pięciu minionych kadencji samorządu oraz tych, którzy pełnią te funkcje obecnie. Członków Zarządu minionych latach, wójtów, burmistrzów. Ludzi, których życie zawodowe przeplata się z losami powiatu kieleckiego – powiedział przewodniczący.

Druga część uroczystości odbędzie się w Centrum Edukacji „Szklany Dom” w Ciekotach. 

Józef Szczepańczyk, członek Zarządu Powiatu w Kielcach zaprosił dziennikarzy na 28 maja, na powiatowy dzień matki. – Tobie najdroższa mamo, pod takim hasłem organizujemy uroczysty koncert, dedykowany mamom z naszego powiatu. Będzie to koncert nietypowy, bo w roli artystów zobaczymy dzieci, które ze sceny podziękują swoim mamom. Cały program przygotowują uczniowie naszych szkół powiatowych, wychowankowie Powiatowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu Chęcińskim.

Kolejnym punktem konferencji prasowej było przedstawienie działań z zakresu edukacji, które przedstawił wicestarosta Zenon Janus. Bogdan Gierada przybliżył działania z zakresu zdrowia. Natomiast Marek Kwiecień zapoznał dziennikarzy z wynikami konkursu fotograficznego.

Program XIII Jarmarku Świętokrzyskiego

11.30 – procesja spod Bazyliki prowadzona przez Orkiestrę Dętą z Ustki w procesji biorą udział: władze Powiatu Kieleckiego, władze gminy Bieliny i Nowa Słupia, zaproszeni goście, występujący artyści oraz uczestnicy Jarmarku i Papa Mobile

12.00 – Msza Święta polowa na scenie,

13.15 – oficjalne rozpoczęcie Jarmarku Świętokrzyskiego

13.40 – występ Emilii Chlewickiej z gminy Bieliny

13.50 – blok artystyczny gminy Nowa Słupia

14.20 – występ Orkiestry Dętej z Ustki

15.00 – blok artystyczny Gminy Bieliny - ZPiT „Jodełki” z Huty Nowej, Zuzanna Bera z Lechowa, Zespół Śpiewaczy „Małe Bielinianki”

15.30 – Występ Chóru Fermata z Kielc

16.00 – koncert Orkiestry Wojskowej z Bytomia

17.00 - zakończenie Jarmarku

27 maja będzie kursować autobus MPK z Kielc na Święty Krzyż, linia SK godziny odjazdu: - z ul. Żytniej: 6: 45, 9:00, 11:15, 13:50, 16:10; - ze Świętego Krzyża: 10:10, 12:30, 15:00, 17:15, 18:15.

Organizatorzy zapewniają darmowy transport autobusem miejskim na trasie Huta Szklana (parking) - Święty Krzyż.

 

 

do góry
Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów