XIV sesja Rady Powiatu
19 Kwietnia 2016Omówienie stanu bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej oraz wyników osiągniętych przez policjantów garnizonu kieleckiego w roku 2015 były tematem XIV Sesji Rady Powiatu w Kielcach.
XIV Sesja Rady Powiatu w Kielcach rozpoczęła się bardzo miłym akcentem. Na obrady przybyli młodzi filmowcy z powiatowych szkół ponadgimnazjalnych, którzy zwyciężyli w konkursie filmowym „Nakręć się na swoją szkołę”, zorganizowanym przez Zespół ds. Edukacji kieleckiego starostwa.
- Młodzi filmowcy uchwycili życie swoich szkół, pokazali ich mocne strony oraz niepowtarzalną atmosferę, która pozwala nie tylko na zdobywanie wiedzy, ale i na rozwijanie swoich pasji. Przekonują, że naprawdę warto się uczyć naszych szkołach – powiedział Michał Godowski, starosta kielecki.
Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach – Jan Cedro dodał: - Celem konkursu była promocja naszych placówek oświatowych, pobudzenie wśród uczniów zainteresowań środowiskiem szkolnym oraz nabycie przez uczestników umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technikami audiowizualnymi i instrumentami promocji – powiedział przewodniczący Rady Powiatu.
- Zależało nam, by pokazać szkołę, tak jak my ją widzimy. Z założenia film miał być dynamiczny, bez narratora, a głównymi bohaterami są sami uczniowie. Prowadzimy naszego widza po szkole, jej najciekawszych miejscach i zajęciach. Myślimy, że nasz uśmiech, zadowolenie i to że kontynuujemy naukę w szkole to najlepsza reklama – powiedzieli zwycięzcy I miejsca - Bartłomiej Samburski, Łukasz Cuper, Dominika Górska z Zespołu Szkół nr 2 w Chęcinach.
Ochrona roślin i nasiennictwa
Radni wysłuchali także informacji Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa o realizacji zadań z zakresu ochrony roślin w powiecie kieleckim w 2015 roku, którą przedstawił Roman Żak, kierownik Oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa – Oddział w Kielcach.
- W 2015 roku zarejestrowaliśmy 363 przedsiębiorców z terenu powiatu kieleckiego oraz powiatu grodzkiego. Wszyscy podlegali naszej systematycznej kontroli pod względem zdrowotności towarów roślinnych oraz prowadzenia dokumentacji – poinformował kierownik. – Inspektorzy przeprowadzili 346 kontroli dotyczących występowania szkodników objętych obowiązkiem zwalczania, obejmując lustracją 251 ha upraw, 295 ton i 84 tys. 78 metrów sześciennych towarów w magazynach i przechowalniach, oraz 41 tys. 957 sztuk roślin w szkółkach i sklepach ogrodniczych. Z terenu powiatu kieleckiego wystawione zostało 1 świadectwo fitosanitarne dotyczące eksportu liofilizowanych owoców w ilości 370 kg na Białoruś.
Straż w gotowości
Na temat ochrony przeciwpożarowej w 2015 roku powiedział powołany kilka dni temu na stanowisko komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach - Sylwestr Hamera. - W ubiegłym roku na terenie miasta Kielce i powiatu kieleckiego odnotowaliśmy 3922 zdarzenia, z czego 2510 dotyczyło samego powiatu. Nastąpił wzrost w stosunku do roku 2014 o 739 zdarzeń. Tutaj warto podkreślić, że w 1264 przypadkach wspierały nas jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Obliczyliśmy także, że w wyniku tych zdarzeń, poszkodowanych zostało 402 osoby, a 35 to ofiary śmiertelne. Straty oszacowano na ponad 12 mln 695 tys. zł. Jednostki interweniowały co 3,5 godziny, a co 5 godzin wyjeżdżały do pożaru – podliczył komendant.
Obecnie największym problemem strażaków jest wypalanie traw. - To prawdziwa plaga, z którą próbujemy walczyć. Nasi strażacy wyjeżdżali 1431 razy. Tutaj, w podpalaniu traw prym wiodą trzy gminy Górno, Masłów i Piekoszów – podkreślił Sylwester Hamera.
Komenda miejska PSP aktualnie prowadzi dwie inwestycje, pierwsza to rozbudowa obiektów przy ulicy Sandomierskiej, druga to adaptacja obiektów w Chmielniku na potrzeby strażnicy JGR nr 4.- Rok 2015 był rokiem dużych zakupów, udało się zakupić trzy samochody pomocnicze: operacyjno – ratowniczy, dwa samochody ratowniczo – gaśnicze z pełnym wyposażeniem, samochód specjalny, quad do działań powodziowych, pompy szlamowe – wyliczał komendant.
- Mam nadzieję, że współpraca miedzy powiatem kieleckim a komendą będzie nadal owocna, jak do tej pory – podkreślił komendant.
Policja w akcji
Pełniący obowiązki komendanta kieleckiej policji - mł insp. Piotr Kania podczas sesji szczegółowo omówił stan bezpieczeństwa w powiecie kieleckim, jak również sposób wykonania najważniejszych zadań w zakresie jego poprawy. Komendant Kania scharakteryzował najistotniejsze zagrożenia w sferze bezpieczeństwa.
- Każdego dnia nasi funkcjonariusze pełnili 60 służb, legitymowali 126 osób, przeprowadzali 79 interwencji i obsługiwali 5 zdarzeń drogowych – wyliczał pełniący obowiązki Komendanta Miejskiego Policji Piotr Kania. - Dobre wieści to takie, że odnotowujemy mniej przestępstw. Ogółem ilość przestępstw z roku na rok maleje o 10 procent. I tak w 2014 było ich 2555, a już w 2015 - 2397.
Miniony rok w statystykach Komendy Miejskiej Policji w Kielcach wypada dobrze. Ogółem w powiecie w 2015 r. zanotowano 818 przestępstw, co drugie zostało wykryte. Optymizmem napawa to, że wyraźnie zmniejszyła się liczba kradzieży i uszkodzenia mienia, pobić, kradzieży z włamaniem. – Najbardziej pożądany łup to elektronarzędzia – dodał Piotr Kania.
W ubiegłym roku policja prowadziła 163 postępowania dotyczące narkotyków. To o 40 więcej niż roku 2014. – Niepokoi nas to, że zaczynają się masowe hodowle marihuany, powstaje coraz więcej plantacji. Za wytwarzanie substancji odurzających zabierają się już nie grupy przestępcze, a amatorzy. Wzrosła nam także przestępczość gospodarcza, z 238 do 406. Z czego 349 zgłoszeń zostało wykrytych.
Blisko 3 tysiące razy interweniowała policja w ubiegłym roku. – Interwencje dotyczyły biegających psów, kłótni rodzinnych, po ratowanie życia – dodał komendant.
Zwiększyła się liczba kolizji drogowych. – Najwięcej wypadków i kolizji zarejestrowaliśmy w gminie Morawica, na przejściu dla pieszych na odcinku Kielce – Morawica zginęło 4 osoby. Prędkość i brak odblasków to przyczyny tych wypadków. Na tym odcinku drogi, za przekroczenie prędkości zabieramy też najwięcej praw jazdy. Mniej kierowców siada za kółko w stanie nietrzeźwym.
Radni mieli sporo pytań do komendanta. Dotyczyły one m.in. planowanej reorganizacji jednostek policji w powiecie kieleckim.
- W imieniu mieszkańców Miasta i Gminy Chmielnik, chciałbym zapytać o stan przygotowania do przywrócenia komisariatu policji w Chmielniku – dopytywał Marek Kwiecień, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.
Piotr Kania odpowiedział, że policja podjęła już działania w zakresie organizacji struktur policji. – Nowy komisariat powstanie w obiekcie po straży pożarnej w Chmielniku. Posterunek będzie organizowany także w Sitkówce – Nowinach oraz zamierzamy wybudować nową siedzibę komisariatu w Chęcinach. Działania te prowadzone są po konsultacji z samorządowcami – dodał komendant.
Przewodniczący Rady Gminy w Górnie Janusz Bednarz zwrócił uwagę na przekraczanie przez kierowców prędkości na drodze w miejscowości Radlin w gminie Górno. - Motocykliści urządzili sobie tor wyścigowy. Tu potrzeba więcej patroli zwrócił uwagę – mówił przewodniczący.
W dalszej części obrad, radni jednogłośnie przyjęli sprawozdanie dyrektora z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w roku 2015 wraz z wykazem potrzeb w zakresie pomocy społecznej i pieczy zastępczej oraz sprawozdanie z wykonania planów finansowych powiatowych zakładów opieki zdrowotnej za 2015 r. oraz z oceną cena zasobów pomocy społecznej na podstawie analizy sytuacji społecznej i demograficznej mieszkańców Powiatu Kieleckiego.
- Cieszy nas fakt, że PCPR czyni tak duże starania, aby pomagać mieszkańcom powiatu kieleckiego. Doceniamy to i bardzo dziękujemy dyrekcji jednostki – w ciepłych słowach o działalności Anny Bielnej, dyrektor PCPR wypowiedziała się Bogumiła Kowalczyk, przewodnicząca Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych.
Podczas poniedziałkowego posiedzenia przyjęto również informację z realizacji uchwał Rady Powiatu w Kielcach przyjętych w 2015 roku, a także o postępach realizacji zadań zawartych w „Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Powiatu Kieleckiego na lata 2010 – 2015.
Radni przyjęli siedem uchwał dotyczących m.in. zmian w budżecie na 2016 r. oraz określenia zadań, na które przeznacza się w tym roku środki PFRON. Przyjęto także uchwałę dotyczącą trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół publicznych prowadzonych przez inny niż jednostka samorządu terytorialnego organ, trybu i zakresu kontroli prawidłowości udzielonej na prowadzenie kwalifikowanych kursów zawodowych. Radni jednogłośnie podjęli uchwałę dotycząca Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2015 – 2028.
W części poświęconej na interpelacje radni pytali m.in. o drogi. Marek Partyka złożył interpelację w czterech sprawach: w sprawie namalowania linii na drodze prowadzącej przez las na Św. Krzyż. Druga interpelacja dotyczyła remontu odcinka drogi od miejscowości Bartoszowiny w Nowej Słupi w kierunku Lechowa w gminie Łagów. Kolejne dotyczyły konieczności umocnienia rowów i wyczyszczenia przepustów przy drodze powiatowej w miejscowości Dębno w Nowej Słupi.
Przewodniczący z Górna zwrócił uwagę na wycinkę drzew w pasie drogowym w Niestachowie.
Józef Szczepańczyk, członek Zarządu Powiatu w Kielcach poinformował radę, o tym, że starosta kielecki podpisał pismo do wojewody świętokrzyskiej. - W którym informujemy, że dwa zadania z Programu Infrastruktury Drogowej Gminnej i Powiatowej podtrzymujemy. Są to drogi w gminie Miedziana Góra i w gminie Łopuszno. Mamy promesę na usuwanie skutków powodzi na drogach Makoszyn – Widełki - Huta Nowa oraz na przebudowę drogi powiatowej na odcinku Zaborowice – Mniów. Ogłoszone zostały przetargi na trzy drogi z PROW – dodał Józef Szczepańczyk.
Na zakończenie sesji, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Cedro zaprosił wszystkich na kolejną sesję wyjazdową, która odbędzie się 30 maja w Pałacu Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Gośćmi posiedzenia byli - poseł Artur Gierada, wójtowie gmin - Mariusz Adamczyk, wójt Mniowa oraz wójt Zagnańska – Szczepan Skorupski. Poseł zabrał głos w sprawie finansowania zadań samorządu powiatowego w związku z zapowiadanymi zmianami w podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych oraz podwyższeniem kwoty wolnej od podatku.
Nagrodzeni w konkursie filmowym:
I miejsce - Bartłomiej Samburski, Łukasz Cuper, Dominika Górska (Zespół Szkół nr 2 w Chęcinach),
II miejsce - Karol Piekarski (Zespół Szkół nr 3 w Chmielniku),
III miejsce - Edyta Ciszek (Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie),
wyróżnienie - Marcin Petrus (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie),
wyróżnienia za udział – Marta Paczkowska, Kinga Walas, Natalia Sukiennik, Sebastian Kiełbus, Klaudia Strojewska (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie), Kinga Palacz (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie),Paulina Kaleta, Aleksandra Arczewska, Klaudia Snopek, Martyna Kamińska (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie)