XI Marsz Milczenia przeszedł ulicami Kielc

10 Lipca 2023

W niedzielę, 9 lipca 2023 odbył się XI Marsz Milczenia w 80 rocznicę Rzezi Wołyńskiej. W uroczystościach uczestniczyli członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach -  Wicestarosta Tomasz Pleban oraz Cezary Majcher. XI Marsz Milczenia przeszedł ulicami Kielc

Uroczystości upamiętniające wołyńskie ludobójstwo zainaugurowała Msza Św. w Bazylice Katedralnej, po ceremonii uczestnicy przemarszowali ulicami Kielc w Kierunku Cmentarza Partyzanckiego na ul. ks. P. Ściegiennego. Tam, pod Krzyżem Wołyńskim, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

„Nie o zemstę lecz o pamięć wołają ofiary” - to hasło XI Marszu Milczenia. 80 lat temu - 11 i 12 lipca 1943 roku miała miejsce kulminacja Rzezi Wołyńskiej, nazwana „Krwawą Niedzielą”. Była to masowa eksterminacja polskiej ludności cywilnej, której dokonały Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów Stefana Bander (OUN-B) oraz Ukraińska Powstańcza Armia (UPA).  Rzeź Wołyńska to nie tylko Krwawa Niedziela, podczas której zaatakowano ponad 100 polskich wsi. Masakra ta trwała od II 1943 do II 1945 roku, w skutek czego zginęło od 80 do 120 tys. polskiej ludności.

Po dziś dzień wiele polskich rodzin nie może odnaleźć swoich przodków, którzy zostali zakopani w zbiorowych mogiłach, a ich ciał do dziś nie ekshumowano.

W 2016 Sejm RP ustanowił datę 11 lipca „Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP”.

Wczoraj, Prezydent RP Andrzej Duda odbył podróż na Ukrainę, gdzie z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim uczestniczyli w ekumenicznej mszy w katedrze w Łucku i wspólnie oddali hołd i pamięć wszystkim zamordowanym.

"Razem oddajemy hołd wszystkim niewinnym ofiarom Wołynia! Pamięć nas łączy! Razem jesteśmy silniejsi" - pisze Kancelaria Prezydenta w social mediach.

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów