Wysoka jakość obsługi naszych klientów

3 Marca 2017
Zofia Stelmasińska, naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami

Ponad 66,5 tys. spraw zrealizował w 2016 roku Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami kieleckiego starostwa.

Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami kieleckiego starostwa zajmuje się tworzeniem, prowadzeniem i udostępnianiem zbioru danych dotyczących ewidencji gruntów i budynków, prowadzeniem powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, scalaniem i wymianą gruntów oraz prowadzeniem zasobu nieruchomości Skarbu Państwa i nieruchomości stanowiących własność powiatu, a także racjonalnym gospodarowaniem tymi gruntami.

Wydział składa się z trzech referatów: Referatu ds. Gospodarki Nieruchomościami Skarbu Państwa i Powiatu, Referatu ds. Geodezji i Kartografii, Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej oraz powstałego w październiku 2016 roku Wieloosobowego Stanowiska ds. Gospodarowania i Regulowania stanu prawnego dróg powiatowych.

– W każdym z tych referatów obsługiwani są klienci. Łącznie, w 2016 roku załatwiliśmy 66 tys. 696 spraw – wylicza Zofia Stelmasińska, naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami kieleckiego starostwa i geodeta powiatowy.

 Gospodarują gruntami

Referat ds. Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Skarbu Państwa gospodaruje gruntem skarbu państwa i powiatu kieleckiego. – Odpowiadamy na wnioski, które do nas wpływają, czy to na dzierżawę, czy użyczenie nieruchomości bądź inne sprawy, jak sprzedaż, najem. Zajmujemy się racjonalnym gospodarowaniem gruntami Skarbu Państwa i powiatu kieleckiego. Łącznie liczba spraw załatwionych w tym referacie to 1833 – wylicza Zofia Stelmasińska.

Najwięcej spraw dotyczących klienta powiatu kieleckiego w wydziale geodezji załatwia Referat ds. Geodezji i Kartografii. Tylko w tym zespole ludzi zrealizowano blisko 40 tysięcy spraw.

– Najwyższa liczba spraw dotyczy wprowadzenia zmian na wniosek i z urzędu w rejestrze ewidencji gruntów i budynków na podstawie złożonych dokumentów, jak akty notarialne, postanowienia sądowe, dane adresowe (system EWOPIS). Tutaj w 2016 roku zrealizowaliśmy blisko 12 tysięcy spraw – oznajmia Zofia Stelmasińska. – Dokonujemy zmian w bazie numerycznej, do której wprowadzane są operaty prawne, wykonywane przez uprawnionych geodetów. Referat ten wykonuje wypisy z rejestru ewidencji gruntów (8568 spraw) do celów notarialnych, ale także wykonuje wyrysy z opisem z rejestru ewidencji gruntów i budynków (2283 sprawy). Referat wydaje równolegle decyzje administracyjne w sprawie ewidencji gruntów i gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Udzielamy także informacji komornikom, ZUS, KRUS, Urzędowi Skarbowemu, rzeczoznawcom majątkowym i innym organom kontroli skarbowej.

Powiat kielecki liczy 19 gmin. Oprócz klientów powiatu, którzy posiadają grunty na terenie powiatu, Wydział obsługuje także geodetów działających na terenie powiatu. Referatem, który obsługuje geodetów uprawnionych, jest Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

– Osiągnięto sukcesy na płaszczyźnie informatyzacji zasobu Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Zdecydowanie w 2016 roku wzrosła liczba opracowanych zgłoszeń prac geodezyjnych i kartograficznych: łącznie było ich 9375. – Geodeci na obecną chwile mogą zgłaszać prace geodezyjne internetowo, a to za sprawą geoportalowi na stronie internetowej powiat.kielce.pl, gdzie są udostępniane automatycznie dane w trybie niepublicznym do zgłoszeń prac geodezyjnych. Odsetek tych spraw zgłoszonych przez Internet wynosi 37 procent.

Liczba operatów przyjętych do ośrodka wyniosła ponad 8 tys. Na bieżąco skanujemy operaty techniczne. Do ośrodka dokumentacji wpływają także wnioski o wydanie kopii map do celów projektowych; w zeszłym roku wpłynęło ich 5746. W sumie zajęliśmy się ponad 25 tysiącami spraw.

Powiat kielecki jest zainteresowany przystąpieniem do projektu RPO „e-geodezja” w celu modernizacji zbiorów danych dot. ewidencji gruntów i budynków oraz sieci uzbrojenia terenu. Powiat kielecki również zaistniał w programie operacyjnym Polska Cyfrowa, który realizuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii. – Jako powiat zgłosiliśmy 20 obrębów geodezyjnych do modernizacji w programie Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach. Realizacja projektu pozwoli na sprawną i wiarygodną aktualizację danych w ewidencji gruntów i budynków. Powiat przystąpił również ze swoimi jednostkami ewidencyjnymi do projektu Krajowy System Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu. Automatyzacja i ujawnienie numeryczne zbioru danych ewidencji gruntów i budynków pozwoli na usprawnienie udostępniania danych z rejestrów  publicznych.

 – Wspomniane osiągnięcia są wycinkiem aktywności Wydziału Geodezji, nie oddają w pełni zaangażowania zespołu w pracę na rzecz mieszkańców lokalnej społeczności. Warto jednak o nich mówić – mówi pani naczelnik. - Mam nadzieję, że podnosimy jakość pracy urzędu, wprowadziliśmy nasz wydział na drogę wysokich standardów i efektywnej, sumiennej, profesjonalnej pracy. Dzięki zaangażowaniu oraz trudowi wkładanemu w rzetelną służbę mieszkańcom, nasz Wydział jest dzisiaj strukturą o niezwykle istotnym znaczeniu w schemacie organizacyjnym Starostwa. 

Ewidencja gruntów i budynków to, w skrócie, jednolity dla kraju, systematycznie aktualizowany zbiór informacji o gruntach, budynkach i lokalach, ich właścicielach oraz innych osobach fizycznych lub prawnych władających tymi gruntami, budynkami i lokalami. Jest ona niezwykle ważna, gdyż stanowi podstawę planowania przestrzennego, wymiaru podatków, oznaczenia nieruchomości w księgach wieczystych, statystyki publicznej i gospodarki nieruchomościami.

Zofia Stelmasińska, naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Zofia Stelmasińska, naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami
1

Zofia Stelmasińska, naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami

do góry
Zmiana siedziby Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej Nowoczesne metody w szpitalu przy Prostej Rowerzyści jadą na Westerplatte Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów