Wyklęci odzyskali cześć

1 Marca 2011

Wyklęci przez władze komunistyczne żołnierze podziemia odzyskali cześć. We wtorkowy wieczór władze i mieszkańcy regionu oddali im hołd. Patronat honorowy nad  uroczystościami objął  starosta Zdzisław Wrzałka.

1 marca po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości,  w których uczestniczyli ? starosta kielecki ? Zdzisław Wrzałka, sekretarz powiatu ? Barbara Piwnik, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu ? Renata Janik oraz radni ? Andrzej Michalski i Mirosław Gębski rozpoczęły się od otwarcia w Wojewódzkim Domu Kultury dwóch wystaw poświęconych żołnierzom antykomunistycznego podziemia, którzy w latach 1944 -1963 walczyli przeciw sowietyzacji Polski.

Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z Instytutu Pamięci Narodowej otwierając ekspozycje powiedział, że ich celem jest przywołanie pamięci o wydarzeniach i osobach, które przez całe dziesięciolecia były zapomniane lub uznawane za wrogów Polski.

- Żołnierze, którzy zginęli po 1945 r. poszli w niepamięć, nazywano ich faszystami i bandytami -  powiedział Ryszard Śmietanka- Kruszelnicki.

Tuż po otwarciu wystaw odbył się przemarsz zebranych pod pomnik Armii Krajowej, gdzie odczytano uchwałę Sejmu o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych?; a  Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki przedstawił rys historyczny dotyczący bohaterów nowego święta. Zebrani pod pomnikiem mogli obejrzeć na ustawionym na placu telebimie fragmenty filmów dokumentalnych, odczytane zostały także grypsy porucznika Franciszka Jaskulskiego pseudonim ?Zagończyk? z aresztu śledczego w Kielcach z  1946r. i treść wydanego na niego wyroku śmierci.

Uroczystościom towarzyszyła modlitwa za spokój dusz żołnierzy wyklętych, na zakończenie złożono kwiaty  i zapalono znicze pod pomnikiem Armii Krajowej. O  godz. 22 w kinie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach wyświetlony został  film "Generał NIL".

 

Mianem Żołnierzy Wyklętych określa się żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy w latach 1944 -1963 walczyli przeciw sowietyzacji Polski. Mówi się, że byli oni zabijani dwa razy ? najpierw w czasie bitwy, a następnie zabijano pamięć o nich. Data wybrana na obchody święta nie jest przypadkowa - pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym - tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".





do góry
Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów