Wyjątkowy szpital

18 Lipca 2013

Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka jako jeden z dwóch szpitali w Polsce będzie pobierać krew pępowinową dla potrzeb Światowego Banku Komórek Macierzystych.

Decyzją Ministerstwa Zdrowia i Polskiego Banku Komórek Macierzystych, to właśnie Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach oraz Szpital Św. Zofii w Warszawie, zostały wybrane do stałej współpracy z instytucją zajmującą się gromadzeniem krwi pępowinowej. W Polsce już od dwóch lat prowadzona jest akcja promująca pozyskiwanie komórek macierzystych. Dzięki niej, w dwudziestu szpitalach na terenie całego kraju, raz do roku odbywają się tzw. pobory publiczne.

- W trakcie trwania akcji, pacjentki, które wyrażą zgodę na pobór krwi pępowinowej nie ponoszą żadnych kosztów. W ubiegłym roku wykonaliśmy około dziesięciu tego rodzaju zabiegów - mówi dyrektor lecznicy - Rafał Szpak.

Pobrana w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka krew pępowinowa trafia do Polskiego Banku Komórek Macierzystych, gdzie jest w odpowiednich warunkach przechowywana. Szczegółowa informacja o posiadanych zasobach zostaje również przekazana do Światowego Banku Komórek Macierzystych. Procedura jest niezbędna, ponieważ umożliwia choremu pacjentowi znalezienie odpowiednich dla niego komórek macierzystych, wśród próbek na całym świecie.

- W przypadku zgodności tkankowej, komórki macierzyste wykorzystywane są m. in. w leczeniu schorzeń onkologicznych - podkreśla dyrektor placówki.

W Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach bywały także sytuacje poboru krwi pępowinowej "na ratunek". Szpital posiada specjalnie przygotowane do tego awaryjne zestawy przyrządów, które finansowane są przez Polski Bank Komórek Macierzystych.

- Zdarzało się, że matki dla ratowania życia dziecka, ponownie zachodziły w ciążę. Przy porodzie pobierana była krew pępowinowa, która umożliwiała leczenie starszego z dzieci - mówi położna Grażyna Nowak.

Dzięki umowie jaką podpisała nasza placówka z Ministerstwem Zdrowia i Polskim Bankiem Komórek Macierzystych, teraz będzie możliwa znacznie większa liczba bezpłatnych poborów krwi pępowinowej. Dyrektor szpitala liczy, że miesięcznie uda się ich wykonać od około 10 do 15, co daje rocznie nawet 180 nowych próbek.

- W tym tygodniu udało nam się pozyskać krew pępowinową od 6 kobiet - wylicza dyrektor.

Pacjentki Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka, które zdecydują się oddać krew pępowinową, zobowiązane są do podpisania zgody na pobranie próbki i przekazanie jej do Polskiego Banku Komórek Macierzystych oraz wypełnienia ankiety na temat przebytych chorób zakaźnych. Oprócz tego, kobietom będzie dwukrotnie pobrana krew, w celu wykluczenia ewentualnych chorób mających wpływ na pobrany materiał.

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji