Wyjątkowe znalezisko w Radomicach
15 Listopada 2016Ramę od niemieckiego transportera półgąsienicowego z czasów II Wojny Światowej odkopano we wtorek w Radomicach Drugich, w gminie Morawica. – To fenomenalne odkrycie. Udało się odkopać podwozie rzadko spotykanej wersji pojazdu pancernego – mówią historycy.
Do niezwykłego odkrycia doszło podczas remontu przepustu na drodze powiatowej. – Dwa tygodnie wcześniej drogowcy poinformowali mnie, iż załamał się stary przepust na drodze w Radomicach. Gdy zdjęli asfalt, okazało się, że pod drogą znajduje się jakaś stara konstrukcja. Prace rozbiórkowe od razu wstrzymałem i powiadomiłem odpowiednie służby. Czułem, że to może być coś niezwykłego. Tym bardziej, że w wielu książkach czytałem, iż pod koniec wojny na terenie Morawicy miały miejsce walki Niemców z Rosjanami. Do tej pory znajdowane są relikty przeszłości – mówi starosta kielecki Michał Godowski.
Podczas prac odkrywkowych obecni byli członkowie: Stowarzyszenia Ochrony Zabytków Militarnych działającego przy muzeum Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej, Stowarzyszenia Miłośników Historii i Militariów "Salamandra"oraz ekipa badaczy z telewizyjnego programu „Poszukiwacze Historii”. Po wielu godzinach pracy, okazało się iż pod asfaltem zidentyfikowano ramę od Schützenpanzerwagen model 251, pojazdu pancernego używanego przez Wermacht podczas drugiej wojny światowej
- Starosta wykazał się wyjątkową intuicją, bo drogowcy mogliby uszkodzić pojazd, co się niestety często zdarza przy tego typu pracach - mówi Konrad Maj ze Stowarzyszenia Miłośników Historii i Militariów "Salamandra". - Rama to element nośny pojazdu, który zapewniał jego sztywność podczas jazdy. Ma kilka metrów długości i waży około 600 kilogramów.
O wyjątkowości znaleziska opowiada Olaf Popkiewicz, niezwykły pasjonat historii, archeolog i prowadzący program „Poszukiwacze Historii”.– Rama podwozia jest w bardzo dobrym stanie. Przez to, że znajdowała się w betonie, była bardzo dobrze zabezpieczona – ocenia Olaf Popkiewicz.
Archeolog mówi, że rocznie w Polsce wydobywa się kilka znalezisk, ale o podobnym odkryciu dawno nie słyszał. - To wyjątkowy okaz. Muzeum Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej od 16 lat szuka tego typu ramy. Posiada wiele części tego transportera łącznie z jego nadbudową - mówi.
- Zależało mi, by znalezisko służyło celom naukowym i dydaktycznym. Stąd porozumiałem się z działającym przy muzeum w Skarżysku-Kamiennej Stowarzyszeniem Zabytków Militarnych, które podjęło się rekonstrukcji pojazdu – mówi starosta kielecki.
- Niebawem powstanie film o znalezisku – zapewnia Olaf Popkiewicz.