Wyjątkowe spotkanie pełne prawdy i nadziei

17 Kwietnia 2025
 Rozpoczęliśmy cykl wyjątkowych spotkań młodzieży ze szkół powiatowych z podopiecznymi Ośrodka Leczenia Uzależnień „San Damiano” w Chęcinach. - Mam nadzieję, że te spotkania, szczególnie w trudnych momentach, pozwolą nam na refleksję, pomogą znaleźć właściwą drogę i wskażą, gdzie szukać pomocy - powiedział wicestarosta Tomasz Dulny, otwierając pierwsze spotkanie w Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku.Spotkanie z młodzieżą
 
- Chciałbym przedstawić wam wyjątkową panią Arletę Kempkę, kobietę, pedagoga i psychologa, która poświęca swoje życie ratowaniu drugiego człowieka. Dzisiejsze spotkanie to nie teoria, to nie życie w mediach społecznościowych. To realne doświadczenia. Mamy tu dwóch chłopaków, Leona i Wojtka, którzy podzielą się swoją trudną historią i walką o nowe życie. Dziękuję im za odwagę - mówił wicestarosta Dulny.
Młodzi ludzie, którzy na własnej skórze doświadczyli trudnej drogi wyjścia z nałogu, podzielili się swoimi historiami, świadcząc o sile walki, determinacji i nadziei na nowe życie.
 
Arleta Kempka, kierownik ośrodka, pomogła uczestnikom spojrzeć na problem uzależnień z różnych perspektyw. Pani Arleta skupiła się na dwóch ważnych tematach: odpowiedzialności i uzależnieniu.
 
- Każda decyzja ma swoje konsekwencje - dobre lub złe, większe lub mniejsze. Sięgając po narkotyki czy alkohol w młodym wieku, nie potrafimy znaleźć rozwiązania naszych życiowych problemów, wybieramy drogę na skróty. Wydaje się, że używki usuwają problem, ale w rzeczywistości tylko go pogłębiają, prowadząc do błędnego koła - tłumaczyła terapeutka.
 
Dalej mówiła o czterech fazach uzależnienia, ryzyku związanym z eksperymentowaniem z substancjami oraz szkodliwości marihuany. Podkreślała, jak ważne są własne decyzje i zachęcała młodzież do życia wolnego od środków psychoaktywnych.
 
Swoje świadectwo przedstawili Leon (18 lat) i Wojtek (25 lat). Na ich życie miało wpływ wiele sytuacji.
 
- Wiem, że może was to nie interesować. Ja też nie słuchałem, gdy policja próbowała mi pomóc. Teraz wiem, że gdybym wtedy ich wysłuchał, moje życie mogłoby wyglądać inaczej - mówił Leon, który opowiedział o swoich 3,5 latach zmagań z uzależnieniem, problemami w domu . - Teraz, nie chce wracać do mojego poprzedniego życia, nie chce żyć jak wcześniej, chcę się zmienić, odciąć się od tamtego złego towarzystwa  - dodał.
 
Równie przejmującą i burzliwą historię życia przedstawił Wojtek: - Spałem w samochodzie, byłem bezdomny. Byłem w beznadziejnym stanie. W ostatniej chwili rodzice pomogli mi, kierując mnie na terapię - mówił.
 
Na zakończenie dyrektor szkoły, Sławomir Wójcik, podziękował za spotkanie: - Mam nadzieję, że pozwoli nam ono inaczej spojrzeć na problemy, które nas dotyczą.
 
W grudniu 2024 roku samorząd powiatu kieleckiego przyznał pani Arlecie Kempce tytuł „Zasłużony dla Powiatu Kieleckiego”.
 
 
do góry
Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji