Wszystko zgodnie z harmonogramem
22 Kwietnia 2021Ponad 100 ton odpadów udało się wywieźć już dzisiaj z pogorzeliska w Nowinach. - Sprzątanie terenu odbywa się zgodnie z planem - informuje starosta kielecki Mirosław Gębski, który dzisiaj z radnym powiatowym Tomaszem Gruszczyńskim doglądali prac prowadzonych na miejscu.
Do tej pory konsorcjum firm: Hydrogeotechnika z Kielc oraz Geocoma z Krakowa zabezpieczała teren pogorzeliska, poprawiła ogrodzenie i studzienki.
Dzisiaj rozpoczęto wywózkę odpadów. Jak informuje prezes Zarządu Hydrogeotechnika Marcin Misztal, część odpadów, które wykazują właściwości niebezpieczne, będzie ładowana koparkami na samochody ciężarowe, ważona na legalizowanej wadze, transportowana zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Część odpadów będzie kierowana do termicznego unieszkodliwienia w formie płynnej i przepakowywana do odpowiednich pojemników. W obu przypadkach, po przyjęciu odpadów w spalarni i zatwierdzeniu wagi w systemie Baz Danych Odpadowych, zostanie wystawiona karta przekazania odpadów, dołączana do raportu tygodniowego. Część odpadów, jak gleba i ziemia, w tym kamienie zawierające substancje niebezpieczne, zostanie unieszkodliwiona na składowiskach odpadów niebezpiecznych w Gorzowie Wielkopolskim i Koninie - wyjaśnił.
Dzisiaj z terenu pogorzeliska zniknęło ponad 100 ton odpadów. - To dopiero początek. Jak zapewnił mnie wykonawca, do 19 czerwca firma upora się z uprzątnięciem terenu - dodaje starosta Mirosław Gębski.
Razem z nim, na terenie pogorzeliska pojawił się radny powiatowy Tomasz Gruszczyński, który w imieniu mieszkańców gminy podziękował Zarządowi Powiatu za rozpoczęcie prac.
- Uczestniczyłem w wielu rozmowach, które zmierzały do rozwiązania tego problemu, mając na uwadze w pierwszej kolejności życie, zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy. Cieszę się, że po wielu miesiącach od pożaru niebezpiecznych chemikaliów w Nowinach w końcu udało się rozwiązać ten problem - mówi radny.
Jak zauważył, na terenie gminy znajduje się drugie wysypisko, przy ulicy Składowej, należące do gminy. - Mieszkańcy również chcą jego uprzątnięcia, obawiając się o swoje zdrowie. Tłumaczę, że tutaj odpowiedzialnym za jego uprzątnięcie jest gmina - mówi Tomasz Gruszczyński.
Ja zauważył członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana, działania na pogorzelisku mają również symboliczny wymiar. - Dzisiaj obchodzimy Dzień Ziemi i dzisiaj też pracujemy dla dobra naszych mieszkańców - powiedział.