Wspólnie w sprawie drogi

9 Maja 2016
 

O konieczności budowy obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej rozmawiali samorządowcy z powiatu kieleckiego i buskiego oraz parlamentarzyści w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach.

Spotkanie, na którym rozmawiano o przyszłości drogi 73, zorganizowano z inicjatywy starosty kieleckiego Michała Godowskiego oraz członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotra Żołądka. Obecni byli na nim: posłowie Andrzej Cyrański oraz Piotr Liroy - Marzec, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jan Cedro, radni powiatowi Irena Gmyr, Katarzyna Stańsko i Jacek Kuzia a także samorządowcy z gmin położonych wzdłuż drogi krajowej numer 73.

 - Zaprosiliśmy wszystkich, którym leży na sercu budowa drogi 73 – powiedział, witając gości, starosta kielecki. – Mieszkańcy na każdym niemal spotkaniu pytają mnie o dalsze losy budowy tej drogi. Jak twierdzą, ich cierpliwość jest mocno nadwyrężona. W ostatnim czasie niewiadomych pojawia się coraz więcej i wyjaśnieniu ich służy to spotkanie. Chcemy wiedzieć, w jakim punkcie jest ta inwestycja, która powinna być priorytetem w skali naszego województwa.

Jak podkreślił starosta Michał Godowski, dzięki wspólnym wysiłkom i staraniom społeczności oraz samorządów w poprzednich latach wybudowano odcinek miejski drogi 73 Kielce – Morawica. - Udało się również pozyskać pieniądze, dzięki którym wykupiono grunty pod inwestycje w części pozamiejskiej - powiedział Michał Godowski. - Przedsięwzięcie to jest również bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju regionu, ponieważ droga krajowa 73 Wiśniówka – Jasło ma charakter strategiczny i należy do podstawowego układu komunikacyjnego kraju, prowadząc ruch na kierunku północ-południe i pełniąc ważną rolę w ruchu gospodarczym i turystycznym. Teraz konieczna jest kontynuacja zadania na odcinku pozamiejskim.

W tym samym tonie wypowiadał się członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek, który podkreślił, że w 2009 roku dzięki społecznej akcji mieszkańców oraz zaangażowaniu samorządów udało się zapewnić środki na wykupienie gruntów pod budowę. W ten sposób droga uzyskała status inwestycji zaawansowanej. – Dziś pozostaje kwestia postępowania przygotowawczego i znalezienia środków na kontynuację inwestycji. Należy podkreślić, że obecnie na tej drodze powstają korki nie tylko w godzinach szczytu. Nie powinniśmy zapomnieć o nadmiernym hałasie i sprawach bezpieczeństwa. Przy drodze znajdują się obiekty użyteczności publicznej, szkoły. Kierowcy, także samochodów ciężarowych, szukają objazdów, żeby włączyć się do ruchu na tej drodze krajowej, co jest potężnym zagrożeniem dla dróg lokalnych. Trudno dziwić się, że mieszkańcy chcą normalnie funkcjonować. To jest już presja społeczna. Musimy zrobić wszystko, by ta inwestycja znalazła finał w 2017 roku. Nie możemy pozostać obojętni wobec niej – mówił Piotr Żołądek.

Zmieniły się przepisy

- Pierwsze prace nad budową drogi rozpoczęły się w 2002 roku. Obecnie budowa obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej w ciągu drogi krajowej 73 została wpisana w rządowy program budowy dróg na lata 2014 - 2026, z przewidywanym terminem realizacji w latach 2017-2022 – powiedział zaproszony na spotkanie Krzysztof Strzelczyk, dyrektor oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach. - W 2007 roku na cały odcinek została wydana decyzja środowiskowa. Obecnie straciła ona już ważność i wymaga uaktualnienia, a następne konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Uzyskane zgody umożliwiłoby w dalszej kolejności rozpoczęcie procedury przetargowej. Warto dodać, że zmianie uległy przepisy dotyczące np. norm hałasu. W związku z tym ekranów będzie zdecydowanie mniej – dodał dyrektor. – Im szybciej uzyskamy decyzję środowiskową tym szybciej rozpoczniemy procedury. Zachęcam do stworzenia wspólnego, dobrze przemyślanego frontu dla tego zadania, który oddziaływałby na administrację.

Dyrektor dodał, że droga z punktu widzenia ruchu powinna być jednym z priorytetowych zadań. 

Głos zabrał Marian Buras, wójt gminy Morawica, który podziękował inicjatorom za spotkanie. – Każda inicjatywa, która zmierza do tego, aby przyspieszyć realizację tej drogi jest ważna – przyznał wójt. - Z naszej strony obiecujemy pełną współpracę. Bo chyba nikomu nie zależy bardziej na budowie drogi niż mieszkańcom gminy Morawica. Od 40 lat jest rezerwowany pas pod drogę, najwyższa pora, by tę inwestycję zrealizować. Przemawiają za nią twarde dane. I tak raport natężenia ruchu z 2015 roku pokazuje, że przejeżdża tędy 20 tysięcy pojazdów na dobę – mówił wójt. - Raport policji pokazał, że najwięcej wypadków śmiertelnych - 5 osób – było w gminie Morawica.

- Sprawa tej drogi jest dla mnie priorytetowa, będę się starał pomóc, jak tylko mogę – zadeklarował poseł Piotr Liroy Marzec.- Także postaram się zrobić wszystko, by lobbować za tą drogą – powiedział Adam Cyrański. – Na pewno złożymy interpelacje w tej sprawie.

Przewodniczący Jan Cedro zapytał o to, czy nadszedł czas na niestandardowe działania, byle były one skuteczne. - Chcemy wiedzieć, czy są problemy z wydaniem z decyzji środowiskowej. Oczekujemy konkretów w tej sprawie - zaznaczał.

- Droga nie ma barw politycznych, ważne by w jej powstanie włączyli się przedstawiciele wszystkich opcji politycznych – powiedział starosta Michał Godowski. - Wspólne stanowisko prześlemy do ministerstwa.

 

 

do góry
Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd rozpoczęte Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów