Wspólnie przeciw białaczce

11 Marca 2012

Dzień Dawcy Szpiku Kostnego odbył się się w niedzielę, 11 marca w Chęcinach. Patronat nad akcją objął starosta kielecki - Zdzisław Wrzałka.



W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory, zakwalifikowany do przeszczepu od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie znajduje. Dlatego bardzo ważne jest budowanie w  oparciu o społeczności lokalne bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego.
Zorganizowana w niedzielę, 11 marca w Chęcinach akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku  w bazie Fundacji DKMS Polska była jedną z pierwszych tego typu w naszym regionie. Do  Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej "Niemczówka" w Chęcinach przyszły osoby, które chciały zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku.

Podobna akcja zostanie przeprowadzona w Kielcach 21 marca.


Fundacja DKMS Polska od początku działalności przebadała i zarejestrowała w swojej bazie ponad 197 000 potencjalnych dawców szpiku, a już 144 osób, spośród nich dało szansę na nowe życie chorym na białaczkę.

Więcej informacji o akcji - www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, email:

Istnieją dwa sposoby pobierania komórek macierzystych bądź szpiku do przeszczepienia.

I. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej ? w Polsce stosowane w ok. 80% pobrań do przeszczepów

  • Dawca otrzymuje przez okres 5 dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu). Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które specjalną metodą można następnie pobrać bezpośrednio z krwi.
  • Metoda ta znana jest na świecie od 1998 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane.
  • Podczas zażywania leku wystąpić mogą grypopodobne symptomy.
  • Zabieg pobrania komórek z krwi obwodowej trwa około 3-4 godzin.

II. Pobranie szpiku kostnego

  • Szpik pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy). Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera ok. 5% szpiku kostnego i podaje pacjentowi.
  • Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni.
  • Po pobraniu szpiku dawca może przez kilka dni odczuwać lokalny ból, podobny jak przy stłuczeniach.
  • Szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.


do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów