Wspierają mieszkańców już od 15 lat

6 Maja 2015

63 tys. wydanych  orzeczeń - Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Kielcach obchodzi 15 lecie swojej pracy.

- Naszą misją jest czynić wszystko, aby pomóc osobom niepełnosprawnym – mówi Wiesława Knez, Przewodnicząca Zespołu. - Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Kielcach został utworzony z dniem 1 stycznia 2000 r. Działamy w oparciu o ustawę z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zespół zajmuje się wydawaniem orzeczeń: o stopniu niepełnosprawności dla osób powyżej 16 roku życia, o niepełnosprawności dla osób do 16 roku życia, o wskazaniach do ulg i uprawnień, legitymacji dla osoby niepełnosprawnej do 16 roku życia i powyżej 16 roku życia oraz kart parkingowych.

- Trzech pracowników posiada certyfikaty uprawniające do uczestniczenia w składach orzekających jako pracownik socjalny, doradca zawodowy oraz pedagog. Zespół zatrudnia jedenastu lekarzy i jednego psychologa, którzy pracują na umowę – zlecenie. Wszyscy orzekający lekarze posiadają certyfikaty uprawniające do orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności w zakresie lekarz bądź psycholog – wylicza Przewodnicząca Zespołu. - Każdego dnia przyjmujemy kilkudziesięciu interesantów, którym udziela się wyjaśnień dotyczących orzekania o niepełnosprawności, wydaje druki  wniosków, przyjmuje wnioski o wydanie orzeczenia, legitymacji i karty parkingowej.

W okresie od stycznia 2000 r. do 31 grudnia 2014 r. do Zespołu wpłynęło łącznie 63 tys. 822 wnioski o ustalenie stopnia niepełnosprawności i  niepełnosprawności. W okresie tym wydano 63 tys. 191 orzeczeń o niepełnosprawności oraz stopniu niepełnosprawności, ponadto wydano 13 tys. 963  legitymacje osoby niepełnosprawnej.

- Najczęstszymi przyczynami niepełnosprawności u osób powyżej 16 roku życia są choroby układu krążenia i oddechowego oraz choroby narządu ruchu, a w przypadku dzieci –  choroby układu krążenia i oddechowego – podsumowuje Wiesława Knez. - Z pracy naszego Zespołu skorzystało bardzo wielu mieszkańców powiatu kieleckiego, a wydane orzeczenia przyczyniły się do poprawy funkcjonowania osób niepełnosprawnych w ich środowisku.

Stanisław Furmanek, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej kieleckiego starostwa: - Piętnastoletnie doświadczenia funkcjonowania zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności w skali kraju pokazują potrzebę oraz konieczność ich istnienia – uważa naczelnik.

– Osoby zgłaszające się do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności mogą zawsze liczyć na miłą i fachową obsługę . Pracownicy na miejscu lub telefonicznie wyjaśnią procedury składania wniosków. Do Zespołu zgłaszają się osoby chore, dlatego staramy się wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom – uważa Bogdan Gierada, członek Zarząd Powiatu w Kielcach.

W 2014 r. do Zespołu wpłynęło 5 tys. 688 wniosków o ustalenie niepełnosprawności i stopnia niepełnosprawności, w tym 795 dotyczyło dzieci do lat 16 i 4 tys. 893 dotyczących osób powyżej 16 roku życia. Wydano łącznie 5 tys. 677 orzeczeń, z czego blisko pięć tysięcy dotyczyło ustalenia stopnia niepełnosprawności u osób dorosłych, 817 orzeczeń o niepełnosprawności, 66 orzeczeń o niezaliczeniu do osób niepełnosprawnych, 56 orzeczeń o odmowie ustalenia stopnia. Zespół wydał 1 tys. 382 legitymacje osoby niepełnosprawnej. Ponadto w okresie od 1 lipca 2014 roku do 31 grudnia 2014 roku wydano 346 kart parkingowych .

 

 

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów