Wiwat 3 Maj !
30 Kwietnia 2010W uroczystościach wezmą udział - wicestarosta kielecki - Marian Ferdek , przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach - Tomasz Lato oraz członkowie Zarządu Powiatu - Ryszard Barwinek i Szymon Jarzyna. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przejdą pod Pomnik Czynu Legionowego. W przemarszu wezmą udział ? Ułani Kieleckiego Szwadronu Kawalerii, Kielecka Orkiestra Dęta, Mażoretki z Krasocina, kompanie reprezentacyjne wojska, policji i straży pożarnej ,a także liczne poczty sztandarowe. W bryczkach zasiądą postacie w strojach historycznych, a w trakcie przemarszu - na skrzyżowaniu ulicy Jana Pawła II i Ogrodowej będzie można obejrzeć inscenizację historyczną.
O godz. 12.30 odbędą się główne uroczystości pod Pomnikiem Czynu Legionowego, które muzycznie oprawi śpiewający pieśni patriotyczne Chór Fermata, a poloneza wykona Zespół Pieśni i Tańca Kielce.
Tak jak co roku ? o godz. 16 w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się koncert ?WDK ? Miastu, natomiast na placu sportowym przy ul. Szczepaniaka ( naprzeciw restauracji Leśny Dwór) - piknik rodzinny, którego atrakcjami będą m.in. pokazy Kieleckiego Szwadronu Kawalerii oraz prezentacja tresury psów policyjnych.
Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na godz. 16 na koncert ?Witaj majowa jutrzenko? z udziałem Małgorzaty Biesagi.
Wiele ciekawych imprez odbędzie się także w całym regionie ? informacje o nich można znaleźć na naszej stronie internetowej ? w zakładce ? Imprezy.
Wielka Konstytucja
Konstytucja 3 Maja była pierwszym w Europie i drugim na świecie ( po konstytucji Stanów Zjednoczonych) nowoczesnym aktem prawnym regulującym ustrój prawny państwa.
Została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie i była próbą naprawy upadającej Rzeczpospolitej. Konstytucja 3 Maja wprowadziła trójpodział władzy ( na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą), zrównała w prawach mieszczan i szlachtę, wzięła po ochronę państwa chłopów i znosiła tak zgubne przywileje jak liberum veto.
Konstytucja 3 Maja obowiązywała przez rok, jej następstwem była wojna polsko-rosyjska i II rozbiór Polski.
Święto Flagi Narodowej
2 maja po raz szósty będziemy obchodzić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało - czerwone barwy zawisną na budynkach instytucji publicznych, a także na prywatnych posesjach.
Dzień Flagi został wprowadzony ustawą z 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o godle, barwie i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej.