Wieniec z Czaplowa-Zofiówki najpiękniejszy w powiecie. Jak jest zrobiony?

7 Września 2022

Wieniec z sołectwa Czaplów-Zofiówka w gminie Bieliny został uznany za najpiękniejszy podczas Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Górno. To on będzie reprezentować powiat kielecki podczas Dożynek Wojewódzkich, które odbędą się w Bogorii 11 września. wieniec dożynkowy

Główną wykonawczynią wieńca była sołtys Grażyna Sitek. Pomagały jej koleżanki. Cztery panie poświęciły wiele godzin, aby efekt końcowy urzekł komisję oceniającą wieńce podczas Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Górno.  

 - Przygotowanie wieńca trwa dość długo. Najpierw trzeba odpowiednio wcześniej ściąć zboża, żeby nie sczerniały. Powiązać je w pęczki i wysuszyć. Do wieńca wplatamy też len, który również musimy zasiać, zerwać i wysuszyć. Te wcześniejsze przygotowania trwają około 2 tygodnie. Później około trzech tygodni przed dożynkami rozpoczynamy pracę przy wiciu - wylicza pani Grażyna.

Komisja oceniająca wieńce w Górnie bardzo dokładnie sprawdzała, czy są wykonane zgodnie z wymogami. Bo tradycyjny dożynkowy wieniec, nazywany też plonem (z racji tego, że składał się ze wszystkiego, co dało pole) nie powinien mieć żadnych sztucznych dodatków.

- Wieniec ma być jak obrączka u podstawy. Nie ma początku i nie ma końca, bo koło jest jedynym symbolem wszechświata i boskości. Dlatego w kulturze ludowej każdy wieniec winien być upleciony na podstawie z koła - przypominała 28 sierpnia w Górnie dr Alicja Trukszyn, przewodnicząca jury.

O tej zasadzie pamiętały panie z Czaplowa-Zofiówki. Ich zwycięski wieniec upleciony został na podstawie z koła, z zachowaniem kształtu korony, zwieńczonej symbolem religijnym - krzyżem uplecionym z kwiatów (może to być też hostia, monstrancja).

Wieniec powinien być uwity z czterech podstawowych zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa.

- Zaczynamy wić najpierw zboże, później len. W wieńcu mamy jeszcze proso. Zbieramy zioła, przyozdabiamy kwiatami, zatrwianem, ziołami: wrotyczem, nawłocią, dziurawcem, krwawnikiem. W naszym wieńcu jest bardzo dużo ziół. Mamy też leszczynę i kalinę. On jest przygotowany z naturalnych ziół i zasuszanych kwiatów - zapewnia pani Grażyna Sitek.

W skład komisji oceniającej wieńce w Górnie weszli: dr Alicja Trukszyn - etnograf, Jarosław Karyś - z-ca dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Zenon Pedrycz - dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska w Starostwie Powiatowym w Kielcach. Zwycięski wieniec z gminy Bieliny rywalizował z 14 innymi.

W 2019 roku wieniec uwity przez Grażynę Sitek zajął drugie miejsce na dożynkach wojewódzkich w Opatowie. Życzymy powodzenia również tym razem - 11 września w Bogorii!

sołtys Grażyna Sitek i wójt Bielin Sławomir Kopacz

do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów