Wielkie pieczenie ziemniaków w Dębnie

18 Września 2023

Mirosław Gębski, starosta kielecki i Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach wzięli udział w organizowanej od kilkunastu lat w gminie Raków imprezie „W dzień św. Tekli ziemniaki będziem piekli”. W wielkich ogniskach upieczono tonę ziemniaków! Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Pieczenie ziemniaków w Rakowie

W imprezie wzięła udział także radna powiatowa Irena Gmyr oraz dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach Magdalena Karwat - Kasińska, która w imieniu starosty kieleckiego odczytała list.

- To wyjątkowe wydarzenie o wieloletniej tradycji, zainicjowane przez mieszkańców Dębna, z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę uczestników. Uroczystość ta doskonale wpisuje się w kalendarz imprez kulturalnych zarówno gminy Raków jak i powiatu kieleckiego. To coroczne wydarzenie jest niezwykle ważne w budowaniu lokalnej tożsamości - mówiła dyrektor PUP, życząc wszystkim dobrej zabawy w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych.

Z kolei Mariusz Ściana w swojej wypowiedzi nawiązał do przypadającej tego dnia ważnej daty 17 września 1939 r., kiedy nastąpił atak ZSRR na Polskę. - Napaść na Polskę była częścią tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, zawartego między III Rzeszą a Związkiem Radzieckim. Ta inwazja była drugą częścią agresji na Polskę, po niemieckiej inwazji rozpoczętej 1 września 1939 roku. Mimo tej trudnej sytuacji, Polacy wykazywali ogromną jedność i opór wobec dwóch potężnych agresorów. Walki partyzanckie, powstania, oraz działalność polskiego rządu na uchodźstwie były dowodem na niezłomność narodu polskiego w obliczu trudności. Jedność Polaków w obronie swojej ojczyzny była i pozostaje ważnym elementem historii Polski oraz symbolem odwagi i wytrwałości narodu. Ta jedność niezwykle potrzebna jest także dzisiaj - powiedział Mariusz Ściana - członek Zarządu Powiatu Kieleckiego.

Gmina Raków od lat słynie z uprawy ziemniaków, jak i z „Rakowskiego ziemniaka pieczonego”- wpisanego na Listę Produktów Tradycyjnych. Zgodnie z wieloletnią tradycją ten lokalny przysmak jest pieczony w specjalnie przygotowanych ogniskach w centrum Dębna, a następnie wspólnie spożywany.

Ziemniaki przywożą głównie sołtysi, a w tym roku była ich aż ponad tona. Taka ilość nie powinna dziwić, bo z roku na rok ta uroczystość religijno - obyczajowa poświęcona świętej Tekli połączona z pieczeniem ziemniaków przyciąga coraz więcej mieszkańców gminy Raków oraz gości z innych regionów i wspaniale wszystkich integruje.

Cykliczne spotkanie odbywające się w gminie Raków rozpoczęło się od mszy. Po niej na Rynku w Dębnie tradycyjnie pojawiły się wielkie paleniska, a w nich ziemniaki, które - tak jak dawniej - jadło się wprost po wyciągnięciu z ognia.

Nie zabrakło występów artystycznych. Na scenie zaprezentowali się lokalni artyści - Zespół „Rakowskie Fijołecki”, dzieci i młodzież z gminy Raków, Zespół „Fox”- Dominik Feldam, KGW Szumsko, KGW „Głuchowianki”z Głuchowa, KGW „Śwarne Kakonianki”, Kapela Sióstr Piotrowicz, Kapela „Siema”. Gwiazdą wieczoru był zespół Milano.

Oprócz ziemniaków z ogniska, w trakcie festynu można było spróbować tradycyjnych potraw przyrządzonych przez lokalne koła gospodyń wiejskich. Dodatkowo wydarzeniu towarzyszyła akacja honorowego oddawania krwi.

 

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów