Wielki sukces zbieraczy

27 Maja 2014

 

Ponad 10 tys. drzew udało się uratować przez dekadę trwania konkursów ekologicznych, skierowanych do uczniów z naszego powiatu.

Rozstrzygnęliśmy dwa konkursy, zorganizowane w ramach dziesiątej edycji programu edukacji ekologicznej dla powiatu kieleckiego „Dla Ziemi, dla siebie”.

Uczestnicy pierwszego „Segreguj razem z nami - butelki typu PET oraz papier” w tym roku zebrali ogromną ilość odpadów – ponad 67 ton, z czego 64 tony to papier, a 3 butelki typu PET. W sumie, w ciągu dziesięciu lat trwania konkursu uczniowie zebrali 650 ton odpadów, z czego 610 ton stanowił papier, a 40 tony butelki typu PET.

- Ten dzień jest dla nas wszystkich wyjątkowy, nie tylko dlatego, że mamy możliwość po raz pierwszy gościć uczniów w nowej siedzibie, ale również dlatego, że przez te dziesięć lat waszej pracy udało nam się uratować ponad 10 tys. drzew. To bardzo dużo, prawie tyle samo drzew mają małe nadleśnictwa. Warto dodać, że oddaliście do punktów skupu około miliona plastikowych butelek - powiedział Bogdan Gierada, członek Zarządu Powiatu w Kielcach. - Takie liczby świadczą nie tylko o ogromnym zainteresowaniu konkursem, ale przede wszystkim o wiedzy i świadomości ich uczestników, że recykling zmniejsza ilość odpadów na wysypiskach oraz oszczędza surowce i energię.

W tym roku w zbieraniu bezkonkurencyjny był Zespół Placówek Oświatowych w Jaworzni w gminie Piekoszów. Uczniowie zebrali ponad 19 tys. kg odpadów, co w przeliczeniu na jednego ucznia wyniosło 191, 28 kg. Dla przykładu, Oskar Malarecki z tej szkoły zebrał – 3 556  kg odpadów.

- Cała moja rodzina włączyła się w zbiórkę. Dzięki takim konkursom wyrabiamy sobie zdrowe nawyki, a przy okazji dbamy o środowisko – powiedział Oskar.

- To wspaniała inicjatywa, dzięki której możemy chronić drzewa, lasy – uważa trzynastoletni Wiktor Szcześniak z Zespołu Szkół w Ćmińsku. Jemu „plastiki” pomagali zbierać nie tylko rodzice, ale również sąsiedzi. 

                                                         Pszczoła w obiektywie dzieci

Nagrodziliśmy też zwycięzców drugiego konkursu fotograficznego „Życie pszczół w obiektywie”, na który wpłynęło 120 prac z 29 szkół. Wybór najlepszej był niełatwym zadaniem dla jury konkursowego.

- Wszystkie prace są wyjątkowe, widać że jesteście wnikliwymi obserwatorami otaczającego was środowiska i potraficie dostrzec piękno przyrody – stwierdził Bogdan Gierada.

Na fotografiach uczniowie udokumentowali życie pszczół w ulu, pasiecie oraz podczas zbierania pożytku.

Zwyciężczyni tego konkursu – jedenastoletnia Iga Mazur z Chmielnika dwie godziny chodziła po łące i obserwowała przyrodę w poszukiwaniu odpowiedniego ujęcia. – Chciałam zrobić zdjęcie najbardziej okazałej pszczole, która zbiera pyłek kwiatowy. I udało się – mówi z dumą dziewczynka. Jej opiekunka – nauczyciel przyrody Ewa Ćwiek dodała, że Iga jest pasjonatką przyrody. – Jestem dumna ze swojej skromnej, ale bardzo wrażliwej uczennicy – stwierdziła.

Bogdan Gierada podziękował wszystkim „zbieraczom” i laureatom konkursu fotograficznego. – Uczniom, za trud włożony w wykonanie pięknych zdjęć, a nauczycielom i dyrektorom placówek, za stworzenie odpowiednich warunków i skuteczne zachęcanie do udziału w konkursach. - powiedział. - Liczę, że z niesłabnącym entuzjazmem i zaangażowaniem będziecie uczestniczyć w kolejnych edycjach programu edukacji ekologicznej.

Laureatami w konkursie „Segreguj razem z nami - butelki typu PET oraz papier” zostali:

kategoria grupowa:

I miejsce - Zespół Placówek Oświatowych w Jaworzni gm. Piekoszów zebrał 19 702,00 kg odpadów, co w przeliczeniu na jednego ucznia wyniosło 191, 28 kg.

II miejsce - Zespół Szkół w Bęczkowie, gm. Górno zebrał 7 461,00 kg odpadów, co w przeliczeniu na jednego ucznia wyniosło 76,28 kg.

III miejsce - Zespół Szkół w Ćmińsku gm. Miedziana Góra, zebrał 14 800,00 kg odpadów, co w przeliczeniu na jednego ucznia wyniosło 53,86 kg.

kategoria indywidualna – 10  wyróżnień:

- Oskar Malarecki  z Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni zebrał – 3 556  kg odpadów.

- Zawisza Siudajewski z Zespołu Szkół w Bęczkowie zebrał – 3 097,28  kg odpadów.

- Dawid Gruszka z Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni zebrał – 2 571 kg odpadów.

- Anna Garbat z Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni zebrała – 2 467,6  kg odpadów.

- Eryk Pióro z Zespołu Szkół w Bęczkowie zebrał – 2283,84 kg odpadów. 

- Radek Bartosz  z Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni zebrał – 2 250,32  kg odpadów.

- Wiktoria Grzegolec z Zespołu Szkół w Bęczkowie zebrała – 2082 kg odpadów.     

- Radosław Salwa z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Cedzynie zebrał – 2020 kg odpadów.

- Wiktoria Giemza z Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni zebrała – 1 940, 16 kg odpadów.

- Wiktor Szcześniak z Zespołu Szkół w Ćmińsku zebrał – 1 920 kg makulatury.

 

W konkursie pt. „Życie pszczół w obiektywie” wyłoniono następujących laureatów:    

I miejsce  - Iga Mazur ze Szkoły Podstawowej w Chmielniku

II miejsce - Izabela Ryś z Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni                                                                                                 

III miejsce - Nikola Szyszka ze Szkoły Podstawowej w Chmielniku  

Ponadto komisja konkursowa przyznała dwa wyróżnienia dla: Jakuba Jakubca ze Szkoły Podstawowej w Zreczu Dużym i Cezarego Derejczyka z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach.         

Laureaci konkursów otrzymali materiały dydaktyczne, sprzęt sportowy, książki. Program finansowany był ze środków budżetu powiatu oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Koszt bieżącej edycji wyniósł ok. 32 250,00 zł

                                                                                                                    Agnieszka Madetko

 

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji