Więcej lasu
14 Stycznia 2014
Ponad 13 ha gruntów w powiecie kieleckim ma być zalesionych w tym roku przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Grunty mają być zalesione w gminach – Raków (7,14 ha), Pierzchnica (5,26 ha), Chęciny (0,83 ha) oraz Łagów (0,38 ha). Zalesienia te odbędą się jeszcze według starych zasad określonych w ustawie z 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, a także rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 19 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne”.
- Dla wniosków składanych w 2014 r. obowiązywać będą nowe procedury zalesieniowe. Obecnie doprecyzowywany jest kształt działania „Zalesianie i tworzenie terenu zalesionego” – mówi Bogdan Gierada, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.
Zakłada się, że nadal będą mogły być zalesiane grunty rolne i inne niż rolne, także z możliwością wykorzystania sukcesji naturalnej. Rolnicy otrzymywaliby wsparcie na założenie uprawy, w tym koszty ochrony przed zwierzyną oraz koszty utrzymania i pielęgnacji uprawy leśnej. Wypłata ekwiwalentu za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej miałaby być skrócona z obecnych 15 do 12 lat. W projekcie nie podano jeszcze żadnych kwot.
Przypomnijmy, że w 2013 r. w ramach działania „Zalesienie gruntów rolnych oraz zalesienie gruntów innych niż rolne” w powiecie kieleckim sześć osób zalesiło łącznie powierzchnię 8,91 ha w gminach Raków, Morawica, Chmielnik oraz Łopuszno. Były to wnioski złożone w Biurze Powiatowym ARMiR w Kielcach.
W ubiegłym roku do Starostwa Powiatowego w Kielcach wpłynął także jeden wniosek w sprawie udzielenia pomocy przy zalesieniu gruntu rolnego z gminy Morawica (0,43ha). Właściciel gruntu otrzymał dotację z budżetu państwa w postaci sadzonek.
Na realizację oczekują kolejne trzy wnioski na łączną powierzchnię 1,52 ha z gmin Morawica, Strawczyn i Sitkówka – Nowiny, które wkrótce zostaną rozpatrzone.
- Ich realizacja uzależniona będzie od wysokości środków jakie otrzymamy z budżetu wojewody na ten cel – dodaje Bogdan Gierada.
Wpłynął również jeden wniosek w sprawie odnowienia powierzchni leśnej, która uległa spaleniu. Właściciel lasu otrzymał już dotację – w postaci sadzonek – przeznaczoną na ponowne wprowadzenie roślinności leśnej na powierzchni 0,60 ha (gm. Piekoszów).
W przypadku pożarów spowodowanych czynnikami biotycznymi lub abiotycznymi, zagrażających trwałości lasu, koszty zagospodarowania i ochrony związane z odnowieniem lub przebudową drzewostanu – po zaopiniowaniu przez nadleśniczego – finansowane są z budżetu państwa.