Więcej drzew na terenie powiatu

28 Marca 2017
 

Powiat kielecki udzielił pomocy finansowej 19 gminom powiatu kieleckiego na zakup drzew i krzewów miododajnych na łączną kwotę 45 tys. zł. Rośliny mają być nasadzone na terenie powiatu kieleckiego.

Rośliny miododajne, zwane też pszczelarskimi lub pożytkowymi, dostarczają pszczołom (jak również innym owadom) nektaru, pyłku bądź spadzi, czyli niezbędnych do życia składników pokarmowych. W ostatnich latach zapylacze, a szczególnie pszczoła miodna, narażone są na działanie wielu niekorzystnych dla nich zjawisk. Przemysłowa działalność człowieka, zmiany  w systemie uprawy roślin powodujące zanik naturalnej bioróżnorodności, stosowanie pestycydów w rolnictwie, sadownictwie i leśnictwie, to tylko niektóre z przyczyn wymierania rojów pszczelich i innych owadów zapylających. Stanowi to olbrzymie zagrożenie dla człowieka, gdyż większość roślin występujących na ziemi wymaga zapylenia przez owady.

 - Zaistniała sytuacja zachęciła nas do zintensyfikowania działań na rzecz ochrony owadów zapylających i w konsekwencji od roku 2014 prowadzone są działania związane z nasadzaniem drzew i krzewów miododajnych na terenie powiatu kieleckiego, przy domach, szkołach i innych miejscach publicznych – mówi Marek Kwiecień, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

W 2014 roku gminy zakupiły i nasadziły 4 995 sztuk drzew oraz krzewów miododajnych. Pomoc finansową otrzymał również Świętokrzyski Związek Pszczelarzy w Kielcach, który nasadził 15 000 sztuk lipy i 800 sztuk klonu. W roku 2015 Gminy zakupiły 3 565 sztuk sadzonek a w roku 2016 - 3489 sztuk.

Ponieważ nasadzanie drzew i krzewów miododajnych jest bardzo ważnym czynnikiem tworzenia alternatywnych środowisk dla wielu rzadkich gatunków, na pewno będzie kontynuowany w następnych latach.

- Chcemy także podkreślić, że lista drzew i krzewów miododajnych, została uzgodniona z Mazowiecko-Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym z siedzibą przy Kozienickim Parku Krajobrazowym, w celu uniknięcia wprowadzenia gatunków obcego pochodzenia, silnie inwazyjnych – dodaje członek Zarządu.

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów