Wanda Rutkiewicz 41 lat temu zdobyła Mount Everest
16 Października 2019"Dobry Bóg tak chciał, abyśmy tego samego dnia zaszli tak wysoko" powiedział Jan Paweł II o najsłynniejszej Polskiej himalaistce.
Wanda Rutkiewicz jako pierwsza kobieta z Europy i pierwsza Polka zdobyła Mount Everest w dniu, w którym Karol Wojtyła został wybrany Papieżem. Stało się to 16.10.1978 r.
Dziś z tej okazji doceniając wyczyn naszej alpinistki, największa wyszukiwarka internetowa na Świecie umieściła jej zdjęcie w tle. Z tej okazji Google przedstawia rysunek, na którym widzimy Polkę zdobywającą szczyt.
Wanda Rutkiewicz. Kim była?
Urodziła się w 1943 r., zmarła w 1992 r. na stokach Kenczendzogi w Himalajach. Wybitna przedstawicielka światowego himalaizmu. Była trzecią kobietą na świecie i pierwszym Polakiem, który zdobył Mount Everest - najwyższy ziemski szczyt. Osiągnięcia Wandy Rutkiewicz stawiają ją w gronie najlepszych himalaistek w historii. O swoich wyprawach często pisała w czasopismach, publikacjach i książkach o tematyce alpinistycznej.
Była zdecydowaną rzeczniczką i zdeterminowaną realizatorką wspinaczkowej samodzielności kobiet. Była też autorką lub współautorką kilku książek. Odznaczono ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Na koncie miała wiele sukcesów, ale największy, niezapomniany i ten, z okazji którego Google przygotował specjalne Doodle, to wejście na Mount Everest 16 października 1978. Jako pierwsza kobieta na Świecie i jako pierwsza przedstawicielka Polski 23 czerwca 1986 zdobyła szczyt K2 w Himalajach. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników: Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę.
W tamtych czasach (lata PRL-u) uprawianie himalaizmu przez kobiety nie było ani częste, ani nie zawsze dobrze odbierane. Rutkiewicz, niewysoka filigranowa kobieta już jako nastolatka zaczęła przygodę z wysokimi górami. Jeszcze w czasach licealnych zapowiadała się na świetną siatkarkę, grała w I lidze (nawet kandydowała do gry w reprezentacji Polski).
W Tatrach wspinała się na wielu klasycznych i bardzo trudnych drogach (lata 60.), m.in. północną ścianą Małego Kieżmarskiego Szczytu czy wariantem „R” na Mnichu (1964). Poprowadziła kilka nowych dróg, m.in. na Koprowym Wierchu. Po Tatrach przyszedł czas na Alpy i Himalaje. Należała do Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu, a po 1973 roku do Klubu Wysokogórskiego w Warszawie.
Zaginęła w maju 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. Jej ciała nie odnaleziono do tej pory.
"Nie możemy od gór oczekiwać ludzkich uczuć. Im jest obojętne co my tam robimy. Pewnego dnia możemy tam zginąć" - powiedziała w wywiadzie dla Polskiego Radia, kilka lat przed swoim zaginięciem. Była autorką i współautorką filmów i książek alpinistycznych: „Gdybyś przyszedł pod tę ścianę” (1986), „Requiem” (1987). W 2017 r. ukazała się doskonała biografia autorstwa Anny Kamińskiej: „Wanda, opowieść o sile życia i śmierci – Historia Wandy Rutkiewicz”. Książkę wydało krakowskie Wydawnictwo Literackie.
Historia i ludzie o niej nie zapomnieli. Jest patronką Szkół w Polsce m.in. w Warszawie, Wrocławiu czy w Łodzi. Poczta Polska w 75 rocznicę urodzin w dniu 4 lutego 2018 r. wydała kartkę pocztową ze znakiem opłaty, na którym przedstawiono Mount Everest, na ilustracji kartki pokazano zdjęcie Wandy Rutkiewicz podczas wspinaczki w Pirenejach w 1969 roku.
.