Walczyli ze schematami

10 Listopada 2015
Podsumowano program
Podsumowano program "Schematom stop..."

Zmobilizować rodzinę do aktywności, wspierać ją w pokonywaniu problemów – to były główne założenia programu „Schematom STOP!”, który realizowany był przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.

W Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyła się konferencja podsumowująca pilotażową część projektu „Schematom STOP! Wspólne działania instytucji pomocy społecznej i instytucji rynku pracy – pilotaż”. Uczestniczyli w niej starosta kielecki Michał Godowski, członkowie Zarządu Powiatu – Bogdan Gierada i Marek Kwiecień, włodarze gmin Bieliny, Masłów i Łopuszno, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach Anna Bielna, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piekoszowie Beata Osmólska-Kaleta, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Chęcinach Halina Kołodziejczyk, komendant miejski policji w Kielcach Artur Bielecki oraz przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, członkowie Powiatowego Zespołu Koordynującego Współpracę i Mobilnej Grupy Interdyscyplinarnej programu. Wśród uczestników konferencji nie zabrakło przedstawicieli rodzin uczestniczących w projekcie.

- Cieszymy się, że powiat kielecki został wybrany do kontynuowania projektu „Schematom STOP!” To bardzo cenne przedsięwzięcie, które służy rodzinom znajdującym się w kryzysie. Chciałbym podziękować Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach oraz naszym partnerom. Myślę, że nasza współpraca będzie kontynuowana. Powiat kielecki to jedna wielka wspólnota –rodzina, która powinna sobie pomagać – mówił starosta Michał Godowski.

Przypomnijmy, PCPR w Kielcach realizowało pilotażową część projektu „Schematom STOP!” od listopada 2013 roku. W pierwszym etapie wyłoniono 10 rodzin, po 5 z gminy Masłów i gminy Bieliny. Z rodzinami podpisano kontrakty pracy, w ramach których zaplanowano działania aktywizacyjne  dla wszystkich członków rodzin. Utworzono zespoły zadaniowe do pracy z rodzinami. Zespoły te organizowały wsparcie w zakresie doradcy zawodowego, psychologa i pedagoga.

- Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich w Warszawie w pierwszym kwartale 2015 roku podjęło decyzję o wprowadzeniu drugiego etapu  projektu. Powiat kielecki znalazł się wśród 20 powiatów, które w tym roku kontynuowały realizację pilotażowej części projektu „Schematom STOP!...”. Do udziału w nim zaprosiliśmy gminy Bieliny i Masłów oraz Łopuszno. Ta ostatnia gmina pojawiła się w projekcie po raz pierwszy – informowała Anna Bielna, dyrektor PCPR.

Najważniejszym założeniem programu było spojrzenie na rodzinę jak na całość.

- Do wsparcia znajdującej się w kryzysie rodziny zaproszono także najbliższe otoczenie - sąsiadów czy krewnych. Przy realizacji projektu wsparciem służyła także policja, instytucje rynku pracy oraz placówki oświatowe – dodał Bogdan Gierada, członek Zarządu Powiatu.

W projekcie wzięło udzial dziesięć rodzin, połowa z nich uczestniczyła już w ubiegłorocznych działaniach. Z każdą rodzin, podpisano kontrakt, w którym określono zadania do wykonania. Rodziny mogły liczyć na specjalistyczne wsparcie w ramach Mobilnych Grup Interdyscyplinarnych, do których zadań należało opracowanie rodzinnego programu aktywizacji zawodowej, pomocy i integracji społecznej oraz bezpośrednia współpraca z rodzinami. Program aktywizacji obejmował cztery moduły: pozazatrudnieniowy (dający możliwość sfinansowania  szkoleń i kursów), społeczny i integracyjny (wspieranie kompetencji związanych z funkcjonowaniem  w społeczeństwie, rodzinny (wypracowanie pozytywnych relacji rodzinnych) oraz sportowy i kulturalny.

W ramach projektu odbyły się m.in. wyjazdy wakacyjne, wyjścia do kina czy na basen, sfinansowano korepetycje czy zajęcia językowe, kursy i szkolenia, terapie i specjalistyczne poradnictwo.

O zasadności realizacji programu mówił m.in. wójt gminy Bieliny.

- Była potrzeba koordynacji pracy urzędów i ich działań. My, którzy jesteśmy odpowiedzialni za pomoc takiej rodzinie, czasami nie możemy znaleźć rozwiązania. Program pokazuje zasady wspólnego działania i zachęca same rodzin do działania. Dziękuję, że spośród dziewiętnastu gmin, Bieliny znalazły się w programie – mówił wójt Sławomir Kopacz.

- Projekt przyniósł namacalny efekt – znalezienie zatrudnienia oraz integracje rodzin – dodała Monika Dolezińska - Włodarczyk, wicewójt Masłowa.

 Jak podkreślali uczestnicy konferencji cel ten został osiągnięty. W rodzinach przed przystąpieniem do projektu było 16 osób bezrobotnych.  

- Natomiast po jego zakończeniu sześć osób znalazło zatrudnienie – informowała Nina Rędzia, koordynator pilotażowego programu.

Sami uczestnicy projektu chwalili pilotażowy projekt. Pani Alicja z gminy Łopuszno była w bardzo ciężkiej sytuacji mieszkaniowej z dziećmi. - Gdyby nie pomoc pani wójt i udział w programie nasze życie, by się nie zmieniło tak pozytywnie - opowiadała.

Wiele emocji wzbudziła wypowiedź Piotrusia z gminy Bieliny. – Projekt ten na pewno nie jednej rodzinie pomógł. Mojej na pewno i chciałbym podziękować wszystkim za jego realizację. W moim sercu na pewno zostanie pani Lidka (przypis red. Lidia Świeboda-Toborek, psycholog z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach) – mówił uczeń VI klasy szkoły podstawowej.

Na zakończenie konferencji wręczono pamiątkowe dyplomy potwierdzające udział w pilotażowym programie i słodycze dla najmłodszych jego uczestników.

do góry
Czekamy na dary dla rodaków z Wileńszczyzny Sumita z Bodzentyna Mistrzem Polski Nowi sołtysi w gminie Strawczyn W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów